...

Vilniaus moksleiviai sugalvojo automobilių statymo sprendimą įmonėms

Verslas

2016.01.25

Autorius: Povilas Sabaliauskas

Temos: .

Vilniaus moksleiviai sugalvojo automobilių statymo sprendimą įmonėms

Programėlės „Share2Go“ kūrėjai - Gytis Lazauskas su komanda. BFL/Andriaus Ufarto nuotr.

Praėjusių metų rudenį maždaug 50 mokinių iš Vilniaus ir aplinkinių rajonų dalyvavo pasaulinėje iniciatyvoje „Barclays Technology Innovation Programme 2015“. Padedami „Barclays“ mentorių, mokiniai šešias savaites varžėsi kurdami įvairiausių visuomenei ir verslui aktualių problemų sprendimus. Įvertinus darbus paaiškėjo, kad pagrindinis projekto apdovanojimas už geriausią technologijų panaudojimą turi būti skirtas Gabijos gimnazijos komandai, sukūrusiai programėlę „Share2Go“. Pastaroji ne tik gali išspręsti stambių įmonių dilemą dėl automobilių stovėjimo vietų trūkumo, bet ir skatina tausoti aplinką bei daugiau bendrauti su žmonėmis.

Dalyvauti konkurse paskatino klasės auklėtoja

„Barclays“ programos laurus nuskynusios komandos atstovas ir lyderis Gytis Lazauskas yra Gabijos gimnazijos dvyliktokas, kuriam vos 17 metų. Panašaus amžiaus ir kiti keturi jo bičiuliai, kartu kūrę programėlę „Share2Go“. Visi jie yra prisiekę IT gerbėjai, kurie laisvalaikiu, matyt, be įprastų jaunimui pramogų, dar mėgsta ir programuoti. Bent jau Gytis.

 

„Padedami mentoriaus sukūrėme paslaugą, kurios pagrindas – bendradarbių skatinimas į biurą ir iš jo vykti ne po vieną, o keliese vienu automobiliu“

G. Lazauskas

 

„Man patinka programuoti. Radęs laisvo laiko stengiuosi tuo užsiimti ir gerinti įgūdžius. Tiesa, dabar, kai artėja abitūros egzaminai, laiko tam lieka vis mažiau“, – susitikus vienoje Vilniaus kavinėje pasakojo jaunasis pašnekovas ir netrukus pridūrė, kad jis taip pat mėgsta vadovauti. Tikriausiai dėl to Gytis ir tapo „Share2Go“ komandos atstovu bei lyderiu.

Pasiteiravus pašnekovo, kodėl vaikinai nusprendė dalyvauti „Barclays“ programoje, jaunuolis atskleidė, kad idėją pakišo klasės auklėtoja, kuri Gabijos gimnazijoje taip pat yra ir ekonomikos mokytoja. Anot Gyčio, ji labai domisi verslu ir atsirandančiomis galimybėmis, todėl dažnai turi įdomių pasiūlymų.

Siekia efektyvumo, ekologiškumo ir glaudesnio bendravimo

Idėja, kuri vėliau buvo pakrikštyta „Share2Go“ vardu, gimė visiems komandos nariams beveik tuo pačiu metu. Kadangi rinkoje jau buvo daugybė įvairiausių pavėžėjimo sprendimų, vaikinai nutarė, kad svarbiausi yra du dalykai – verslo poreikių patenkinimas ir paslaugos naudotojų saugumo užtikrinimas. Šie aspektai lėmė, kad „Share2Go“ yra tik verslui skirta paslauga, kuria gali naudotis įmonės darbuotojai.

„Padedami mentoriaus sukūrėme paslaugą, kurios pagrindas – bendradarbių skatinimas į biurą ir iš jo vykti ne po vieną, o keliese vienu automobiliu. Visų pirma tai leidžia turėti mažiau užgrūstas automobilių stovėjimo aikšteles, kuriose erdvės, ypač prie didelių bendrovių pastatų, šiais laikais visada trūksta. Kita, tačiau ne mažiau svarbi „Share2Go“ misija – bendrumo skatinimas. Kolegos važiuodami kartu gali daugiau pabendrauti, galbūt ne tik darbiniais klausimais. Tai leidžia stiprinti komandinę dvasią. Be to, kuo mažiau automobilių išrieda į gatves, tuo geriau aplinkai ir visų mūsų sveikatai“, – programėlės pranašumus vardijo Gytis.

Jo žodžiai nėra tušti plepalai. Vaikinai dalyvaudami konkurse ne tik parengė detalų 1 000 žodžių savo idėjos aprašymą, bet jau ir sukūrė interneto svetainę. Tiesa, joje, pasak pašnekovo, dar pasitaiko klaidų, tačiau pagrindiniai funkciniai elementai jau veikia.

Kol kas „Share2Go“ dar tik bandoma ir tikrojo kliento neturi. Tačiau Gytis į ateitį žiūri optimistiškai ir sako tikintis, kad su jų komandos mentoriaus pagalba pavyks įtikinti galbūt net patį „Barclays“ išbandyti sukurtą naujovę, kurios visas potencialas atsiskleistų, anot pašnekovo, tuomet, kai sistema naudotųsi mažiausiai 200–300 darbuotojų turinti bendrovė.

Projekto plėtojimą pristabdė mokslai

Nors konkurse pasiektu įvertinimu vaikinai džiaugiasi ir didžiuojasi savo sukurta programėle, tačiau nosies neriečia. Gyčio teigimu, kol kas nėra nei jokių planų dėl žengimo į užsienį, nei kitų didelių tikslų. Pašnekovo teigimu, dabar svarbiausia viską tinkamai sukurti, įskaitant iOS bei „Android“ sistemoms skirtas programėles, ir išbandyti, kaip paslauga naudojasi Lietuvos įmonės.

„Jeigu viskas seksis ir bus gerai, galbūt ir eisime plačiau. Bet dabar manau, kad iš šio projekto daug neuždirbsi“, – atviravo vaikinas, pripažinęs, kad „Share2Go“ jam yra labiau ne verslas, o patirties rinkimo ir įgūdžių gerinimo praktika.

„Aš viešai kalbėdamas sutrinku, imu rausti. Žodžiu, turiu problemų. Todėl stengiuosi iš šio mūsų projekto pirmiausia susirinkti kuo daugiau patirties. Kad kitą kartą, darydamas panašų darbą, nekartočiau klaidų ir pasirodyčiau kur kas geriau.

Vis dėlto Gytis neatmeta ir sėkmingos „Share2Go“ plėtojimo pabaigos. Jo teigimu, surinkta komanda yra darbšti ir užsispyrusi, turi žinių ir sparčiai mokosi, todėl tikrai gali daug pasiekti. Tačiau kol kas vaikinai yra priversti stabdyti verslo arklius ir beveik visą dėmesį sutelkti į mokslus.

„Vienuoliktoje klasėje buvo nepalyginamai daugiau laisvo laiko. Dabar jo beveik neliko. Laisviau buvo gal tik iki gruodžio. Tuomet ir sukūrėme „Share2Go“. Bet net ir tada tekdavo naktimis pasėdėti prie projekto. O dabar apskritai džiaugiamės, jei pavyksta porą dienų per savaitę atitrūkti nuo mokslų“, – pasakojo pašnekovas.

Gyčio teigimu, paprastai po pamokų ir papildomų užsiėmimų jis namo grįžta apie 19 valandą. Per likusį vakarą atlieka namų darbus, šiek tiek pailsi ir tik tuomet, jei dar yra jėgų ir noro, imasi papildomos veiklos. Tačiau vaikinas neabejoja, kad po metų „Share2Go“ sistema bus 100 proc. baigta ir jau galės būti naudinga Lietuvos įmonėms.

„Svarbu išgyventi iki vasaros“, – šypsodamasis pokalbio pabaigoje tarstelėjo dvyliktokas, turėdamas omenyje artėjantį abitūros egzaminų vajų.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.