Versle saikingas adrenalino kiekis būtinas
2017.01.27
Temos: Vadyba.
Kalbant apie adrenaliną, mintyse dažniausiai iškyla ekstremalaus sporto vaizdiniai. Vis dėlto nenumaldomas noras įveikti iššūkius ir nuolatinis pergalių siekimas versle taip pat susijęs su adrenalino poreikiu. Apie tai, kaip adrenalinas padeda arba kliudo verslo pasaulyje, kalbamės su psichologijos mokslų daktaru Mariumi Daugelavičiumi.
Adrenalino poreikis
Adrenalinas – tai streso hormonas, išsiskiriantis pavojaus akivaizdoje ir padedantis mums pasiruošti kovai su gresiančiais pavojais. Jo susidarymą organizme skatina stiprios emocijos, sunkus fizinis darbas, taip pat ekstremalūs pojūčiai. Adrenalinas mus mobilizuoja – skatina susiimti, sutelkti visas jėgas pergalei ir įnirtingai kovoti su esamais ar įsivaizduojamais pavojais.
M. Daugelavičius teigia, kad versle adrenalinas skatina kovoti ir išlaikyti savo poziciją, kai nesulaukiama norimo palaikymo iš aplinkos, be to, tai labai padeda priimant rizikingus sprendimus. Kita vertus, pašnekovas pastebi, kad užslopintas adrenalinas tampa streso ir įtampos šaltiniu. Taigi pernelyg dažnai ir ilgai patiriamas stresas reiškia, kad organizmas nuolat ruošiasi pavojui ir kovai. Ši nuolatinė įtampa neišvengiamai išsekina, tad ilgainiui pasireiškia perdegimo sindromas, nuo kurio verslo pasaulyje kenčia vis daugiau žmonių. Kaip pernelyg didelė vaistų dozė gali pražudyti, pernelyg didelis adrenalino poreikis taip pat turi žalingą poveikį.
„Juk verslas – tai nuolatinė rizika, tad saikingas adrenalino kiekis čia būtinas“
M. Daugelavičius
„Adrenalinas lyg energinis gėrimas suteikia neregėtos energijos pliūpsnį, tačiau ilgainiui stipriai išsekina – tai lyg kasdienis vaikščiojimas peilio ašmenimis“, – tvirtina pašnekovas. Psichologas teigia, kad, pajutus priklausomybės nuo adrenalino simptomų, vertėtų apsvarstyti priežastis, kodėl mums taip reikia adrenalino. „Poreikis nuolat įrodinėti savo gebėjimus ir vertę kitiems bei netenkinantis rutininis gyvenimas dažnai slepiasi už nepailstamo adrenalino poreikio ir nuolat sau keliamų vis naujų ir didesnių iššūkių“, – sako M. Daugelavičius.
Saugios rizikos svarba
Adrenalinas mums padeda peržengti ribas – išeiti iš savo komforto zonos. Iškilus naujų iššūkių, savyje atrandame herojų, išmokstame nugalėti savo baimes ir įveikti iš pažiūros neįveikiamus sunkumus. „Juk verslas – tai nuolatinė rizika, tad saikingas adrenalino kiekis čia būtinas“, – teigia pašnekovas.
Kalbėdamas apie saugią riziką, psichologas M. Daugelavičius tikina, kad šuolis parašiutu gali tapti saugios rizikos paralele, kai rizikuojama užtikrinant visas įmanomas saugumo priemones – šokama kartu su instruktoriumi ir turint atsarginį parašiutą. Be to, apgalvotai rizikuodami, patikriname savo baimių pagrįstumą saugioje aplinkoje. Taigi baimės ar rizikos vengti nereikia, tačiau svarbu rizikuoti apgalvotai, imantis visų atsargumo priemonių. Adrenalino mėgėjams M. Daugelavičius taip pat pataria ieškoti kitų, saugesnių veiklų, galinčių suteikti daugiau džiaugsmo ir energijos kasdieniame gyvenime. Kalbėdamas apie dažnai pasitaikantį startuolių žlugimą per pirmuosius dvejus verslo gyvavimo metus, psichologijos mokslų daktaras teigia, kad nesėkmė dažniausiai ištinka dėl to, kad nesiimama visų atsargumo priemonių, t. y. šokama be instruktoriaus ir atsarginio parašiuto. Neapdairus rizikavimas – tarsi aklas pasikliovimas atsitiktine sėkme kazino, paliekant didelę nesėkmės pasireiškimo galimybę. „Saugi rizika – tai sėkmingo verslo metafora“, – įsitikinęs pašnekovas.
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.