...

Sun Tzu verslo pamokos

Verslas

2013.08.16

Autorius: Povilas Sabaliauskas

Temos: .

Sun Tzu verslo pamokos

Sun Tzu pamokos apie lyderystę ir strategiją pravers kiekvienam ambicingam vadovui. bzn start fotomontažas

Išmanieji telefonai, kompiuteriai ar skalbyklės leidžia jaustis pažangiems. Tačiau juk ne daiktai liudija visuomenės brandą ir išmintį. Štai vokiečių filosofas Otto Spengleris iškėlė idėją, kad visos civilizacijos gimsta, klesti, o tada nunyksta. Neišvengiamai. Pasak jo, Vakarų civilizacija kaip tik išgyvena saulėlydį. Žinoma, galime netikėti O. Spengleriu. Kita vertus, galime ir pasimokyti. Visų pirma to, kad nesame tokie protingi, kokiais save laikome. Juk ir prieš kelis tūstantmečius gyveno žmonių, kurių išmintis iki šiol stebina. Vienas iš tokių yra pirmojo tūkstanmečio pr. Kr. viduryje gyvenęs kinas Sun Tzu, į istoriją pirmiausia įėjęs kaip neprilygstamas karo teoretikas. Savo knygoje „Karo menas“ jis paprastai ir suprantamai išdėstė nenuginčijamas tiesas.

Nors kai kuriuose skyreliuose yra puikių minčių apie kasdienį mūsų gyvenimą ar santykius su kitais žmonėmis, „Karo meną“ derėtų perskaityti ir verslininkams. Sun Tzu pamokos apie lyderystę ir strategiją pravers kiekvienam ambicingam vadovui. Taigi pažvelkime į kelias Sun Tzu pamokas.

„Kelias – tai visiška liaudies ir valdovo santarvė, kai žmonės pasiryžę drauge su juo numirti, pasiryžę drauge su juo gyventi ir jiems nebaisūs jokie pavojai.“

Sun Tzu pamokymus skyrė kariams, o ne verslininkams, todėl jo mintys gali pasirodyti drastiškos. Taigi įmonės vadovui nereikėtų tikėtis, kad pavaldiniai sutiks už jį numirti.

Kita vertus, Sun Tzu čia labiau kalba apie vadovo ir pavaldinių vienybės svarbą. Tik tvirtas tarpusavio ryšys gali užtikrinti sėkmę. Darnus kolektyvas sugeba įveikti iš pažiūros stipresnius, bet ne tokius vieningus konkurentus, jam nesunkūs jokie išbandymai.

„Karvedys – tai išmintis, patikimumas, geranoriškumas, drąsa ir reiklumas.“

Verslininkas primena karvedį. Juk jis vadovauja žmonių grupei, turi suvienyti ją dėl bendro tikslo. Jis privalo įvesti tam tikrą discipliną, be kurios nebus rezultatų, kita vertus, negali pamiršti empatijos, nes pavaldiniai labai greitai nusisuks, jei jausis nesuprasti.

Sun Tzu išskiria penkias esmines savybes, kurios būtinos geram vadovui.

„Apskritai tie, kurie pirmieji atsiduria mūšio lauke ir laukia priešo, jaučiasi kupini jėgų; tie, kurie mūšio lauke pasirodo vėliau ir priversti strimgalviais lėkti į mūšį, būna labiau pavargę. Todėl tie, kurie puikiai kaunasi, valdo priešą ir nesileidžia jo valdomi.“

Pasirengimas ir nusiteikimas – aukso vertės. Jeigu tinkamai atlikote namų darbus, surinkote pakankamai žinių, tai būsimi išbandymai jūsų nesukrės ir galėsite juos įveikti. Dažnai mus išgąsdina ne situacija, o jos netikėtumas. Tačiau jeigu jūsų niekas neužklups netikėtai, dings ir didžiausia rizika. Spontaniškumas kartais praverčia, bet verslo pasaulyje jis gali pakenkti. Nešokinėkite šen bei ten, nepulkite strimgalviais spręsti problemų, prieš tai neįvertinę situacijos. Kitaip tariant, Sun Tzu sako: būkite visada pasirengę!

„Kad ir kaip viskas susiraizgytų ir susipintų, kad ir koks netvarkingas būtų mūšis, pakrikti negalima. Kad ir kokia aplink suirutė ir painiava, kad ir kokia būtų subliuškusi forma, vis tiek pralaimėti nevalia.“

Ko gero, daug kam yra tekę žaisti futbolo ar krepšinio varžybas, kai nuo pradžių nelabai sekėsi, tarp komandos narių prasidėjo nesutarimai, o galiausiai situacija visai pakriko. Kita vertus, gal teko dalyvauti varžybose, kai nuo pradžių nelabai sekėsi, prasidėjo nesutarimai, bet kažkas pasakė: „Nurimkime.“ O tada situacija iš tikrųjų pradėjo taisytis. Sun Tzu tokiai komandai tik paplotų.

Jeigu net ir sunkiausiomis aplinkybėmis išlieki kartu su kitais, situacija anksčiau ar vėliau pagerės. Verslo pasaulyje galioja tokie patys dėsniai.

„Jeigu dar nespėjęs palenkti karių savo pusėn imi juos bausti, tai jie nebus tau paklusnūs; jeigu jie netaps paklusnūs, tai bus su jais sunku. Jeigu jau spėjai palenkti karius savo pusėn, tačiau jų nebaudi, tai apskritai negalėsi jais pasiremti.“

Žmonėms reikia disciplinos. Gal tai ir nėra malonu, bet būti aprėktam ar nubaustam, jeigu tam yra priežastis, netgi naudinga. Tada geriau pastebi savo klaidas ir suvoki, kad jos turi pasėkmes. Sun Tzu tai buvo akivaizdu, tačiau jis pabrėžė palyginti slidžią ribą.

Viena vertus, reikia žinoti, kad būti griežtam, reikalauti disciplinos yra būtina. Kita vertus, nevalia piktnaudžiauti galia, nes ji praras efektyvumą. Tvarką diekite pamatuotai, be to, tinkamu metu.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.