Pasaulio konkurencingumo indekse Lietuva – stabiliame augimo kelyje
2016.09.30
Temos: Vadyba.
Prieš kelias dienas Pasaulio ekonomikos forumo (PEF) paskelbtame 2016–2017 m. konkurencingumo tyrime Lietuvos konkurencingumas tarp 138 šalių pakilo 1 pozicija – iš 36 į 35 vietą – ir pasiekė aukščiausią kada nors turėtą poziciją. Per pastaruosius trejus metus Lietuvos vertinimas Pasaulio ekonomikos forumo tyrime nuolat gerėja.
Po 2015 metais buvusio šuolio per 5 reitingo pozicijas iš 41 į 36 vietą Lietuva toliau kyla pasaulio konkurencingumo kontekste. Iš tyrime apžvelgiamų trijų subindeksų pagrindinių reikalavimų ir našumą skatinančių veiksnių subindeksai išlaikė savo pozicijas (atitinkamai 35 ir 36 vietos). Trys pagrindiniai iššūkiai verslo plėtrai Lietuvoje, anot PEF, išlieka pelno ir su darbu susiję mokesčiai, nelankstus darbo santykių reglamentavimas ir neefektyvi valdžios biurokratija.
Pagal pagrindinių reikalavimų subindeksą, įvertinantį šalies institucinę aplinką, infrastruktūrą, makroekonominę aplinką, sveikatą ir pradinį išsilavinimą, Lietuva išlaikė savo pozicijas užimdama 35 vietą. Net 27 pozicijomis reitinge pakilo investuotojų apsaugos stiprumas (iš 74 į 47 vietą), taip pat pakilo vertinimas pagal administracinę naštą ir pradinėse mokyklose besimokančiųjų skaičių.
Ypatingo optimizmo verslo plėtrai žada galimybių gauti paskolas įvertinimo pakilimas net per 38 pozicijas (iš 91 į 53 vietą) ir mokesčių poveikio investavimo paskatoms pakilimas per 15 pozicijų (iš 83 į 68 vietą). Džiugina ir geresnis verslo išlaidų MTEP įvertinimas – jis pakilo net per 9 pozicijas (iš 46 į 37 vietą).
Tikėtina, kad kitų metų tyrime šių rodiklių pokyčiams teigiamos įtakos turės naujojo Darbo kodekso įsigaliojimas nuo 2017 metų, nes šių metų tyrimo rezultatuose naujasis Darbo kodeksas dar neatsispindi.
Šalių 2016–2017 m. konkurencingumo tyrime keletą metų nesikeičia pirmaujančių šalių trejetas: pirmą vietą užima Šveicarija, antroje vietoje Singapūras, trečioje – JAV.
Estija išlaikė 30 vietos poziciją, o Latvija smuko iš 44 į 49 vietą, Lenkija užima 36 vietą.
Šių metų indeksas remiasi iki pavasario surinktais duomenimis, todėl jame lieka neįvertintas „Brexit“ poveikis Jungtinės Karalystės, o kartu ir visos Europos Sąjungos konkurencingumui. Pasaulio ekonomikos forumas kasmet rengia globalaus konkurencingumo tyrimą, kuriame pateikia duomenis ir įžvalgas apie valstybių ekonomikos produktyvumą ir gerovę.
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.