...

Osvaldas Stripeikis: „Didžiausias iššūkis – atpažinti vidinį motyvą”

Verslas

2015.01.19

Autorius: Greta Andriuškevičiūtė

Temos: .

Osvaldas Stripeikis: „Didžiausias iššūkis – atpažinti vidinį motyvą”

Būtent bendraudamas su žmonėmis gali atrasti daug dalykų, kurių gali mokytis. BFL Kęstučio Vanago nuotr.

Motyvacija – vienas esminių veiksnių, darančių tiesioginę įtaką žmogaus laimėjimams. Stiprus motyvas konstruoja trokštamą realybę, o svajonę paverčia tikrove, tačiau, nors utopijų ir geresnio gyvenimo vizijų kūrimas nesvetimas kiekvienam, kodėl vieniems gana lengvai pasiseka įgyvendinti svajones, o kitiems ne? Kokie veiksniai tai lemia ir kaip su jais susidoroti, savo įžvalgomis dalijasi Vytauto Didžiojo universiteto dėstytojas bei Verslo praktikų centro direktorius Osvaldas Stripeikis.

Atrasti gyvenimo pagrindą

Jau nuo mažens kiekvienas turime daugybę užmojų ir siekių, bet laikui bėgant vienus jų pamirštame, o kitais suabejojame. Toks svyravimas žlugdo motyvo bei troškimo stiprybę ir ji netenka visos savo galios, todėl tik įsigilinus į save ir atradus tikrąjį gyvenimo tikslą bei juo tikint galima tikėtis šimtaprocentinio motyvo tvirtumo. „Kas yra tas tikrasis motyvas, esminis pagrindas? Kiekvienas mūsų turime labai gerai į tuos klausimus atsakyti ir nuo to, kaip atsakysime, priklauso ir visi kiti mūsų motyvai, nes, jeigu aš gaudau tik tuos išorinius motyvus, bet nepaklausiu, kodėl tai darau, anksčiau ar vėliau atsidursiu tokioje beorėje erdvėje. Kalbant kelionės terminais, aš prarasiu kompasą. Jei turi aiškų vidinį motyvą, dėl ko tu čia esi ir dėl ko gyveni, tai yra kaip šiaurė, o tada, kai yra šiaurė, kompasas veikia. Kai susiformuoja tam tikra situacija, išsitrauki kompasą ir jis tau parodo, kur yra tavo kryptis. O įsivaizduokime tokią situaciją: jei dingsta Šiaurės polius, o tu esi kelionėje. Išsitrauki kompasą, o jis sukasi ir tada kyla stresas, nes žmogui neramu, jis nežino, kuriuo keliu eiti. Nėra aiškios orientacijos, gyvenimo krypties, nes kompasas juda. O atradus pagrindinį motyvą prioritetine prasme viskas daugiau susidėlioja taip, kaip turi būti. Manau, kad rasti tą pagrindą ir yra didžiausias iššūkis. Tai svarbiau net negu baigti bakalaurą ar magistrą.“

 

Jeigu atrandi tą tvirtą pagrindą, pasaulis aplink tave pradeda keistis, nes tu darai įtaką, duodi kryptį ir kitiems žmonėms, kurie tuo metu neturi ar yra sutrikę tam tikrose situacijose.

O. Stripeikis

 

Esminio tikslo rodiklis – ramybė

Pamatinio gyvenimo tikslo išsigryninimas nurodo gyvenimo kryptį bei žingsnius galutinio siekio link, bet ką daryti, jei matai ne vieną tikslą, o kelis galimus variantus? Kaip atskirti esmę nuo iliuzijos ir akimirkos potraukio? „Yra labai paprastas kriterijus, rodantis, ar tai tikrasis tikslas, ar ne. Žmogus yra ramus viduje, ne išorėje, ne viešajame renginyje, kur gali suvaidinti, kad esi laimingas dėl to, ką dabar darai, bet, kai grįžęs namo esi vienas, o aplink nėra tų, kurie tave vertina, tu savęs paklausi, ar jautiesi ramiai. Ar nėra nieko tokio, dėl ko tau reikėtų nerimauti? Aš nekalbu apie tai, kad rytoj eisi pas odontologą ir tau ten tvarkys dantis, aišku, tada bus nerimas, bet ar apskritai tau ramu?“

Motyvuoti kitus savo pavyzdžiu

„Jeigu atrandi tą tvirtą pagrindą, pasaulis aplink tave pradeda keistis, nes tu darai įtaką, duodi kryptį ir kitiems žmonėms, kurie tuo metu neturi ar yra sutrikę tam tikrose situacijose. Tu gali būti pavyzdys, – motyvavimą asmeniniu pavyzdžiu skatina O. Stripeikis ir pabrėžia ne žodžių, o veiksmų galią. – Kurie žmonės padarė didžiausią įtaką: ar tie kurie daug aiškino, kalbėjo, tam tikras tiesas įrodinėjo, kas yra tikra, o kas ne, ar tie, kurie patys buvo pavyzdys? Jei pažiūrėsime į tuos žmones, kurie mums padarė įtaką, pamatysime, kad jie turi tam tikrą vidinį motyvą ir pagal jį gyvena, todėl mes jais patikime. O motyvavimas pasisodinus žmogų ir kalbant įtikina mus tik pradžioje, bet paskui tą žodžių srautą užblokuojame.“

Svarbiausia – santykis su žmonėmis

Pastaruoju metu itin paplitus įvairiai motyvacinei literatūrai, vaizdinei medžiagai ir mokymams, neretai kyla ir klausimas, kiek tai veikia praktikoje. Ar tai padeda surasti savąjį „aš“, ar kaip tik paslepia jį po paviršutiniškumo skraiste? „Nei padeda, nei ne. Tai yra įvykiai, kurie tiesiog įvyksta, jie nėra nei geri, nei blogi. Kokią tu įgyji patirtį ir kaip elgiesi – tai yra esmė. Aišku yra knygų, kurios daro įtaką žmonėms, tačiau bet kokiu atveju aš to nesureikšminčiau, gal vis dėlto svarbiau yra santykis su žmogumi, per jį tu išmoksti daug dalykų, geriau pažįsti ir save, ir kitus. Mes pamiršę tą tikrą santykį, darosi įprastas susvetimėjimas, bėgimas nuo savęs, bėgimas per įvairias gyvenimo situacijas, tačiau būtent bendraudamas su žmonėmis gali atrasti daug dalykų, kurių gali mokytis“, – santykių reikšmę ir jų įtaką asmenybės tikslų bei motyvų brandumui pastebi Verslo praktikų centro direktorius O. Stripeikis ir skatina per bendravimą atrasti gyvenimo pagrindą bei tapti tuo pavyzdžiu, kuris įkvėptų ir kitus.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.