Lietuvių įkurtas investicijų fondas jau veikia ir JAV rinkoje
2017.04.27
Prieš metus sukurtas Lietuvos rinkai skirtas investicinis fondas „Craftstone Capital Appreciation Fund“ prieš mėnesį pradėjo veiklą JAV. Apie fondo investavimo strategiją, planus ir plėtrą kalbamės su fondo vadovu Audriumi Žiugžda.
Unikali investavimo strategija paskatino plėtrą
„Nuo pat veiklos pradžios neapsiribojome Lietuvos rinka ir siekėme savo produktą eksportuoti į kitas rinkas. „Craftstone Capital Appreciation Fund“ yra vienintelis fondas Lietuvoje ir Baltijos šalyse, turintis inovatyvią akcijų atrankos, įėjimo ir išėjimo strategiją, naudojantis griežtai apibrėžtus rizikos mažinimo mechanizmus. Fondo investavimo strategijos variklis – besimokantis algoritmas, leidžiantis valdyti riziką ir pasiekti rezultatus, kurie mažai koreliuoja su kapitalo rinkomis. Algoritmo tikslas – atrinkti per tam tikrą ilgesnį laikotarpį besiformuojančias tvarias akcijų kainų kitimo (augimo ir kritimo) tendencijas, kurios turi didžiausią tikimybę bent kurį laiką tęstis ir toliau. Svarbiausias „Craftstone“ strategijos tikslas – gauti didelę grąžą valdant riziką ir rinkoms kylant, ir krintant. Sprendimas plėstis į JAV buvo labai gerai strategiškai apgalvotas ir žengėme jį tokiu metu, kai pasaulinėms kapitalo rinkoms augant atsiranda poreikis išbandyti naujus investavimo metodus. „Craftstone“ yra vienas iš technologiškai pažangiausių ir inovatyviausių instrumentų, todėl tikimės sulaukti didelio užsienio investuotojų susidomėjimo“, – dėsto planus A. Žiugžda ir pabrėžia, kad, siekdamas geriausio rezultato ir valdydamas riziką, fondas investuoja tik į labai likvidžias akcijas. Fondo akcijų portfelyje vienu metu vidutiniškai yra 30 skirtingų akcijų pozicijų, o portfelis visuomet yra gerai diversifikuotas. Fondo investavimo akiratyje kasdien yra 140 skirtingų akcijų įvairiuose sektoriuose: nuo biotechnologijų, telekomunikacijų, energetikos iki plačiai vartojamų prekių. Didžioji dalis jų (110) kotiruojamos JAV biržose, likusios – Vakarų Europoje. Minimalus akcijų likvidumo reikalavimas – per pastarąjį mėnesį tam tikros pozicijos akcijų kasdienė vidutinė apyvarta turi viršyti 10 mln. JAV dolerių.
Populiarėja investavimas pagal algoritmus
Labiausiai paplitę algoritminiai fondai yra vadinamieji CTA (angl. commodity trading advisors), jie prekiauja valiutų, žaliavų, akcijų indeksų, likvidžių obligacijų ir palūkanų normų išvestinėmis priemonėmis. Gerokai retesni yra fondai, prekiaujantys akcijų rinkose, o ne indeksais. Tokių algoritmų fondų valdomas turtas per dešimtmetį išaugo net kelis kartus. Skaičiuojama, kad algoritmų valdomuose fonduose sukaupta kone trečdalis pasaulinės rinkos fondų turto. Investavimas pagal algoritmus šiuo metu yra viena labiausiai populiarėjančių investavimo sričių. Augantys dalyvių bei fondų valdomo turto skaičiai rodo, kad idėja, kai investicijas valdo algoritmas, vis labiau populiarėja. Investuotojai yra tokia auditorija, kuriai svarbu grąža. Ir jie nesibodi naujovių. Priešingai, jei naujovės dėl generuojamos grąžos vis labiau populiarėja, tuo skubama pasinaudoti.
Patarimas – diversifikuoti investicijas
„Racionalus rizikos išskaidymas tarp konservatyvesnių ir rizikingesnių investicijų mažina galimus nuostolius fondų kritimo atveju.“
A. Žiugžda.
Algoritminiai fondai yra rizikingi fondai, skirti informuotiems ar net profesionaliems investuotojams, o tai jau yra praktinė patirtis, turinti savo kainą. „Craftstone“ fondo mokesčiai yra tipiniai tokio tipo aktyviai valdomiems fondams: 2 proc. metinis valdymo mokestis, taip pat skaičiuojamas iki 3 proc. vienkartinis platinimo mokestis, kurio dydis paprastai priklauso nuo investuojamos sumos (kuo didesnė suma, tuo mažesnis mokestis), ir 20 proc. sėkmės mokestis. Sėkmės mokestis skaičiuojamas tik nuo pačios aukščiausios bet kada buvusios fondo vieneto vertės. Tai ir yra pagrindinis motyvatorius fondo valdytojui siekti grąžos, kartu valdant riziką ir ribojant galimus nuostolius. Investuojant į akcijų fondus, galimi ir neigiamų rezultatų laikotarpiai. Kiekvienas investuotojas, ypač tas, kuris investuoja į rizikingus fondus, žino, ką daro ir kuo rizikuoja. „Mes visuomet rekomenduojame investuotojams savo finansines investicijas diversifikuoti. Racionalus rizikos išskaidymas tarp konservatyvesnių ir rizikingesnių investicijų mažina galimus nuostolius fondų kritimo atveju. Ir Lietuvoje, ir Amerikoje veikiantys mūsų fondai skirti profesionaliems ar tam tikrus turto bei pajamų kriterijus atitinkantiems investuotojams (angl. accredited investors ir qualified purchasers). Tai reiškia, kad į mus kreipiasi investuotojai, kurie jau turi investavimo patirties, tad jiems jokių namų darbų atlikti nereikia“, – teigia A. Žiugžda.
Pigs investicinių fondų paslaugos
Ateityje algoritmai turėtų pakeisti didelę dalį portfelių valdytojų, nebereikės didžiulio biuro su daugybe analitikų. Fondų, investicijų valdytojai dar glaudžiau bendradarbiaus su kompiuteriais, o fondą iš bet kurio pasaulio kampelio galės valdyti vienas žmogus. „Jau dabar matome didelius pokyčius fondų valdymo industrijoje einančius šia kryptimi, palyginti su situacija prieš 5–10 metų. Tikėtina, kad investavimo automatizacija išlaikys įgytą pagreitį ir toliau, daugiausia dėl gebėjimo optimizuoti investavimo procesą ir taip mažinti lėšų valdymo išlaidas“, – įžvalgomis dalijasi pašnekovas.
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.