...

Lietuva muša rekordus: pelnė 11 vietą „Doing Business 2020“ reitinge

Verslas

2019.10.24

Autorius: Ieva Kniukštienė

Temos: .

Lietuva muša rekordus: pelnė 11 vietą „Doing Business 2020“ reitinge

Živilė Glaveckaitė Iš asmeninio albumo

Jau trečius metus iš eilės Lietuva smarkiai gerina savo poziciją tarp geriausias verslo sąlygas turinčių pasaulio valstybių. Pasaulio banko sudaromame reitinge „Doing Business 2020“ mūsų šalis iš 14 vietos pakilo į 11-ą.

„Vyriausybė prieš porą metų kėlė tikslą patekti į reitingo 15-uką. Mums pavyko jį pagerinti dar pernai, o šiemet dar stipriau šoktelėjome į viršų. Viso pasaulio investuotojams parodėme, kad esame ambicinga ir kryptingai dirbanti šalis, kuri geba per trumpą laiką įgyvendinti efektyvias priemones ir pagerinti sąlygas verslo plėtrai. Sustoti neketiname, sieksime patekti į 10-uką“, – sako finansų ministras Vilius Šapoka.

„Doing Business 2020“ ataskaitoje vertinti verslo aplinkos reglamentavimo pokyčiai, įsigalioję iki 2019 m. gegužės 1 dienos. Aukštesnę poziciją reitinge Lietuvai lėmė sustiprinta mažųjų investuotojų apsauga, aiškiau ir skaidriau apibrėžiant akcinės bendrovės nuosavybės ir kontrolės sandarą. Be to, palengvintas prisijungimas prie elektros tinklų ir sumažintos prisijungimo išlaidos.

Muša rekordus

11-a vieta – aukščiausia Lietuvos pozicija per visą „Doing Business“ istoriją. Galima palyginti, kad latviai šiuo metu užima 19 vietą, lenkai – 40-ą, estai – 18-ą. Pirmąją vietą šiame reitinge užima Naujoji Zelandija, po jos šimtosiomis dalimis atsilieka Singapūras, o trečiąją vietą pelnė Honkongas.

Dar visai neseniai – 2017 m. – Lietuva „Doing Business“ reitinge užėmė 21 vietą. Anot V. Šapokos, per kelerius metus įgyvendinta ne viena priemonė palankioms verslo sąlygoms ir investicinei aplinkai užtikrinti, pavyzdžiui, palengvintas mokesčių mokėjimas, eksportuojamų prekių deklaravimas, pagerinta mažųjų investuotojų apsauga. Šiemet priimti pakeitimai, pavyzdžiui, pertvarkyta juridinių asmenų nemokumo sistema, taip pat „Sodros“ įmokų konsolidavimo (įsigaliojusio 2019 m. sausį) įtaka, tikimasi, kitąmet padės mūsų šaliai dar aukščiau pakilti reitinge.

Vien gražių norų neužtenka

Verslininkė, didžiausio jauno verslo portalo „BZN start“ įkūrėja Živilė Glaveckaitė džiaugiasi, kad kryptingas darbas ir sąveika tarp verslo ir valdžios institucijų nenuėjo veltui, o yra įvertinta globaliai.

„Kas siekia kryptingai ir aiškiai apsibrėžtų „milestone’ų“, ta šalis ir laimi. Lietuva demonstruoja puikų valdymo efektyvumo gebėjimą, nes tam tikriems „Doing Business“ rodikliams pasiekti reikia ne tik noro, o svarbiausia įgyvendinimo ir supratimo, kaip. Labai džiugina, kad konkretūs valstybės institucijų veiksmai padėjo užtikrinti smulkiųjų investuotojų apsaugą ir įmonės, siekiančios pritraukti kapitalo, turi būti atviros ir skaidrios savo vidaus veikla, sandoriais ir kita svarbia informacija, kuri padėtų įvertinti įmonės rizikas“, – sako Ž. Glaveckaitė.

Anot jos, tobulėjimui ribų nėra ir net pačiame „Doing Business“ vertėtų atsižvelgti į keletą aspektų. Pašnekovės teigimu, kiekviena nauja idėja turi būti išbandyta, todėl vienu svarbiu rodikliu turėtų tapti ir valstybės požiūris į eksperimentavimą bei inovacijų išbandymą, prieš jas diegiant.

„Tačiau, žiūrint į visus „Doing Business“ rodiklius ir tai, kaip greitai keičiasi pasaulis, technologinė pažanga, vartotojų elgsena ir sąmoningumas, noras visoms šalims siekti inovacijų, naujų verslo modelių, kurie padėtų spręsti visuomenės gerovės problemas, turėtų atsirasti ir vienas papildomas rodiklis, kuris leistų vertinti tos šalies atvirumą eksperimentams. Šalis, kuri leistų ir sudarytų saugias sąlygas inovacijoms išbandyti, eksperimentuoti“, – teigia pašnekovė.

Pasak „BZN start“ įkūrėjos, Lietuva dažnai save deklaruoja kaip inovatyvią valstybę, tačiau, kai prireikia inovacijas išbandyti realioje rinkoje prieš startuojant, verslai susiduria su tam tikrais suvaržymais.

„Jei, tarkime, lietuviai sukūrė specialų vandens droną, turi būti sukuriamas žalias tunelis jam išbandyti, nesvarbu, ar yra taisyklės tam, ar ne. Valdžia turi gebėti sukurti sąlygas, leidžiančias išmėginti ir eksperimentuoti inovaciją. Nesvarbu, kurios srities inovacija: finansų, gamybos ar pan. Esame konservatyvūs ir iš anksto nusistatę prieš kažkokią idėją, tačiau bet kuriai jų turi būti įjungiama žalia šviesa. Eksperimentavimas ir veiksmų laisvės suteikimas šiame etape yra svarbiausias akcentas, vertinant verslo aplinką ir užtikrinant šalies pažangą, augimą bei žmonių tobulėjimą“, – įsitikinusi Ž. Glaveckaitė.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.