...

Kokios knygos įkvepia žinomus Lietuvos verslininkus?

Verslas

2016.10.19

Autorius: Povilas Sabaliauskas

Temos: .

Kokios knygos įkvepia žinomus Lietuvos verslininkus?

Žinomų Lietuvos verslininkai - Andrius Rupšys, Ignas Staškevičius ir Ilja Laurs. BFL/Ingos Juodytės, BFL/Andriaus Ufarto, BFL/Vyginto Skaraičio nuotr.

Verslas ir knygos. Kas sieja šiuos du dalykus? Regis, atsakymas labai elementarus ir paprastas. Knygose surašyta didelė dalis informacijos, kurią būtina įsisavinti kiekvienam, svajojančiam apie verslininko karjerą. Tačiau ne tik tai. Knygos gali būti ir puikus įkvėpimo šaltinis, ir vaikystėje, ir suaugus skatinantis svajoti apie nuotykius. O verslas juk ir yra nuotykis. Žinomų Lietuvos verslininkų paprašėme pasidalyti mintimis apie savo mėgstamas ir skaitomas knygas.

Patinka populiarusis mokslas

Investuotojas, „Nextury Ventures“ bendraįkūrėjis Ilja Laursas pasakoja, kad vaikystėje ir paauglystėje jį stipriai formavo nuotykių žanras. „Taip jau sutapo, kad mano jaunystė ir paauglystė praėjo tada, kai nebuvo „Kindle“ ar elektroninių knygų. Todėl gana anksti susipažinau su popieriumi. Matyt, kaip ir visi vaikai, pradėjau nuo pasakų. Vėliau įspūdį darė Jules’is Verne’as, Herbertas G. Wellsas. Tas nuotykių žanras labai stipriai rezonavo. Skaitant tokio žanro knygas, pačiam norėjosi patirti nuotykių“, – atskleidžia jis.

Pašnekovo teigimu, ko gero, taip buvo neatsitiktinai. Verslas irgi yra nuotykis. Šiuo metu daug kalbama apie tai, koks žmogus tinka arba netinka verslui. Jeigu XX a. daugiau manyta, kad versle svarbiausia lyderystė, tai dabar daug svarbesniu veiksniu tapo drąsa eiti į nepažintas teritorijas. Billo Gateso ar Marko Zuckerbergo juk tikrai nepavadintume Napoleono tipo lyderiais, bet jie turėjo valios rizikuoti, išbandyti kažką nauja. Nuotykių knygos kaip tik ir skatina tai daryti.

 

„Aš iki šiol manau, kad knyga yra daug geresnis informacijos paieškos ir gavimo būdas nei internetas, kuriame informaciją tiesiog renki iš atskirų, skirtingo patikimumo šaltinių“

I. Laursas.

 

Žinoma, suaugęs I. Laursas perėjo prie kitokio pobūdžio knygų. „Man patinka dviejų tipų knygos. Visų pirma, tai populiarusis mokslas. Tokiose knygose labai paprasta kalba paaiškinami svarbūs ir sudėtingi dalykai. Galiu paminėti Stepheną Hawkingą, kurio knygas labai mėgstu. Kitas man labai patinkantis autorius yra Malcolmas Gladwellas, kuris labai įdomiai rašo apie visiškai kasdienius dalykus, tokius kaip statistika ar elementarūs gyvenimo reiškiniai“, – vardija žinomas verslininkas.

Kita vertus, jam labai patinka ir įsigilinti. Šiuo metu verslininkas daug investuoja į sporto technologijos sritį. Todėl stengiasi susipažinti su kuo daugiau detalios mokslinės informacijos. Tokiu atveju jau reikia skaityti mokslinę literatūrą. „Aišku, negali visko aprėpti, todėl reikia atidžiai pasirinkti. Aš iki šiol manau, kad knyga yra daug geresnis informacijos paieškos ir gavimo būdas nei internetas, kuriame informaciją tiesiog renki iš atskirų, skirtingo patikimumo šaltinių“, – teigia I. Laursas.

Grožinės literatūros svarba

Vienas iš investuotojo, „NDX“ partnerio Igno Staškevičiaus verslų yra knygynas „Sofoklis“. Knygos visada buvo svarbi jo gyvenimo dalis. „Paminėsiu knygą „Karaliaus Saliamono žiedas“, parašytą įžymaus austrų zoopsichologo Konrado Z. Lorenzo. Perskaičiau ją būdamas gal trylikos metų ir įspūdį atsimenu ligi šiol. Tai knyga apie mūsų prigimtį, apie gyvūnus ir žmones, parašyta labai asmeniškai ir žaismingai“, – vaikystėje įkvėpusį kūrinį pamini jis.

Verslininkas sako, kad ir versle jam labiausiai padėjo grožinė literatūra. Teko, žinoma, skaityti ir nemažai akademinių knygų apie vadybą, garsių verslininkų biografijų, tačiau tiesmuki patarimai nepasirodė tokie vertingi kaip įkvėpimas mąstyti. Jo jis semiasi iš romanų.

„Mėgstu Johną M. Coetzee, Viktorą Peleviną, Mario V. Llosą, Johną Burdettą, todėl patarčiau visiems juos skaityti. Skaitymas yra ypatingas informacijos perdirbimo procesas. Knygos ne tik įkvepia, jos ugdo mąstymą, lavina kalbą, moko aiškiau dėstyti mintis. Verslininkų darbas juk tėra galvojimas ir kalbėjimas, todėl skaityti jiems itin pravartu“, – įsitikinęs I. Staškevičius.

Knygos padeda tobulėti

Apie būtinybę verslininkui nuolatos mokytis kalba ir „Ruptelos“ įkūrėjas Andrius Rupšys. Tas mokymasis, be abejo, neatsiejamas nuo skaitymo.

„Kadangi pirmas mano verslas buvo paauglystėje, jau tada skaičiau „Verslo žinias“, o mokiausi ne iš knygų, o iš realios darbo patirties ir iš savo tėčio, pas kurį darbe praleisdavau kiekvieną akimirką po mokslų“, – prisimena jis.

Pašnekovas atkreipia dėmesį, kad svajojantiesiems apie verslą, ko gero, mažiausiai vertingos knygos yra iš serijos „kaip daryti verslą“. Jų jis pataria vengti iš tolo.

„Labiausiai man įsidėmėjo šios knygos: Napoleno Hillo „Galvok ir būk turtingas“ (ypač vertinga jo atnaujinta knyga „Grow Rich With Peace of Mind“, kurią jis išleido būdamas 83 metų) ir Roberto Kiyosaki „Du tėčiai – turtingas ir vargšas“, joje net žaidimą „Pinigų srautas“ turime – labai vertinga“, – sako verslininkas.

Jis pabrėžia, kad pasaulis labai greitai keičiasi ir verslininkas turi prie jo nuolat prisitaikyti. Jei neprisitaikai, iškrinti iš žaidimo. Daugumą pamokų kiti žmonės jau išmoko ir surašė knygas, tereikia jas perskaityti ir pačiam tobulėti, nelaukiant, kol bus blogai.

„Aš maždaug kas mėnesį perskaitau po knygą. Dažniausiai siunčiuosi elektronines knygas iš „Amazon“ arba klausau per „Audible“. Knygos man suteikia įkvėpimo priimti iššūkius, tobulinti verslą ir, turbūt svarbiausia, augti kaip asmenybei. Manau, kad būtent asmenybės ugdymas yra sudėtingiausias procesas, todėl jam skiriu ypač daug dėmesio. Šiuo metu skaitau Laszlo Bocko „Work Rules!“ apie bendrovės „Google“ organizacinę kultūrą ir personalo politiką. Jau dabar įmonėje dalijuosi mintimis, kaip sudaryti dar palankesnes sąlygas darbuotojams atsiskleisti“, – teigia A. Rupšys.

Ekspertai

Ilja Laurs

Ilja Laurs

Įkūrėjas, valdybos pirmininkas / „Nextury Ventures”

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.