Kaip žinoti, ar esi pasirengęs tapti verslininku?
2014.07.30
Temos: Vadyba, Verslo pradžia.
„Gulėdamas ir skaitydamas knygą prie ežero nugirdau įdomią jaunimo diskusiją. Mergina staiga rėžė, kad nori imtis verslo, tada nereikės dirbti. Šalia buvęs vaikinas patikino, jog vis tiek darbo išvengti nepavyks. Tačiau mergina tvirtino, kad tuomet dirbs sau, nes vaikščiojimas į samdomą darbą jau įgriso. Tačiau kokio verslo imtis norėtų, pasakyti nesugebėjo… Nesu sutikęs verslininko, kuris nedirba. Kol tu viską sukuri ir užsuki, gali tekti dirbti po keliolika valandų per parą“, – pokalbį taikliu pasakojimu pradeda „Verslo angelų fondo“ vadovaujantysis partneris Arvydas Strumskis (nuotr. žemiau). Jis būsimiems startuoliams pataria, į ką reikia atkreipti dėmesį prieš imantis verslo.
Svarbu nesipriešinti prigimčiai ir nebijoti klysti
„Suvokimas, kad nori būti verslininku, ateina su laiku, nes, manau, yra įgimtas. O tuomet svarbiausia – pradėti. Niekas neišmoko važiuoti dviračiu po pirmo pabandymo. Verslavimas – tai mokymasis. Tu turi daug išmokti, daug visko nuveikti, daug klysti. Ir kuo anksčiau pradedi, tuo geriau. Mat tokia savarankiška veikla reiškia, kad darai daug klaidų. O iš klaidų reikia mokytis, nes kitaip jos kartosis, tik vis didėjančiu mastu. Tačiau sėkmė ateina tada, kai baigiasi nesėkmės“, – įsitikinęs A. Strumskis.
Manau, kad visos savybės yra tinkamos verslui. Tačiau nemeluoti ir būti sąžiningam – svarbiausia savybė versle. Jei toks esi, tai jei ir nesukursi ypatingo verslo, bent kažką gero – neabejotinai.
A. Strumskis
Pašnekovas tikina, kad pradedantiesiems verslininkams būtina domėtis tuo, ko nori imtis, skaityti, kalbėtis su kitais verslininkais. Esą padeda ir universitete studijuotos disciplinos. Tačiau kiekvienas turi būti morališkai pasirengęs klysti: „Jei nėra verslo patirties, tikimybė, kad pasiseks, lygi loterijai. Čia žmonės išlošia, praturtėja, bet bendrai paėmus jie nesudaro daugumos. Taip ir su naujais verslais.“
Sąžiningumas – pamatinė verslininko savybė
„Verslumo yra kiekviename žmoguje. Jis matyti net vaikuose. Jie gimsta verslūs: išsiprašo ledų, žaislų, neturėdami pinigų gauna tai, ko nori, jie elgiasi taip, kad juos vertintų pagarbiai, ir pan. Manau, kad verslumas – prigimtinė savybė. Tačiau vėliau ji užgožiama. Prie to prisideda ir mokykla, ir visuomeninė nuomonė, kad verslininkai dažnai yra nesąžiningi, godūs ir pan.“, – dėl situacijos nuogąstauja A. Strumskis ir sako, kad jei darželyje, mokykloje ar bet kada žmogus turėjo verslumo savybių ir potencialo, jis anksčiau ar vėliau vis tiek išlįs į paviršių. Todėl reikia tai stebėti ir nepraleisti. Kitaip sakant, netrukdyti verslumui pasireikšti.
Paklaustas apie verslininkams būdingas savybes, pašnekovas susimąstė: „Manau, kad visos savybės yra tinkamos verslui. Tačiau nemeluoti ir būti sąžiningam – svarbiausia savybė versle. Jei toks esi, tai jei ir nesukursi ypatingo verslo, bent kažką gero – neabejotinai. Verslas – tai požiūris į gyvenimą. Jei jo nėra, verslininku nebūsi, jei yra – pirmyn. O verslaujame mes visur: kasdieniame gyvenime, kiekvienoje įprastoje situacijoje.“
Reikia atsispirti visuotinei rizikos baimei
Tačiau jei tikimybė išplėtoti verslą be patirties yra lygi loterijai, tuomet kodėl tiek daug žmonių rizikuoja? „Jei galima nesėkmė yra tokia, kad rizikuoji praktiškai viskuo, tada rizikuoti sudėtinga. Tuomet tu nenori prisiimti tokios rizikos. O kadangi rizika mūsų visuomenėje nėra labai toleruojama, akivaizdu, kad čia turėsime mažiau verslininkų nei tose šalyse, kuriose tai yra normalus reiškinys. O mūsų šalyje rizika tikrai nėra priimtina“, – situaciją apžvelgia verslo angelas.
Tačiau, pasak jo, atsiradus įvairiems papildomo finansavimo instrumentams, išryškėjo tas prigimtinis noras verslauti: „Nes startuoliu galima tapti gana greitai, savo lėšų dedant santykinai nedaug ir tiek pat rizikuojant. O jei dar pasiseka pritraukti investuotojų, kurie nereikalauja ypatingų garantijų, nekilnojamojo turto įkeitimo ir pan., tuomet saugikliai dar stipresni.“
Pirmą kartą Lietuvos istorijoje – rinka neribota
„Startuolių, atrodo, turime daug, tačiau iš tiesų jų gali būti dar daugiau. Jų augimo tempai Lietuvoje yra dideli, nes mes juos auginti pradėjome neseniai. Tačiau kitose šalyse pradedančiųjų verslininkų irgi yra daug. O jų čia daugės tol, kol tai palaikys vadinamoji ekosistema. Dabar startuolius palaiko verslo angelai, rizikos kapitalo fondai ir pan. Kuo daugiau bus investuotojų, tuo daugiau bus ir startuolių. Nes tam tikras investuotojų skaičius palaiko tam tikrą startuolių skaičių. Kiek jų išliks ir išaugs, dar sunku prognozuoti. Nes tas bumas prasidėjo gana neseniai.
Tačiau kuo daugiau jų taps sėkmingi, tuo labiau jie išsuks ir kitus. Tačiau tai reikia žinoti, stebėti ir tapti to dalimi“, – šalies situaciją apibūdina A. Strumskis ir patikina, jog startuoliams ir kitiems technologijų verslininkams Lietuvos tarsi nėra. Mat tokiam verslui nėra šalies sienų, jis greitai kuriasi, greitai plečiasi, sparčiai auga ir juda tik pirmyn. Tad reikia gerai įvertinti ir būtinai atsižvelgti į tarptautines rinkas.
Ekspertai
Arvydas Strumskis
Vadovaujantysis partneris / „Verslo angelų fondas I“
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.