...

Kaip vadovui pelnyti darbuotojų pagarbą, o ne baimę?

Verslas

2020.02.20

Autorius: Reda Aleliūnaitė

Temos: .

Kaip vadovui pelnyti darbuotojų pagarbą, o ne baimę?

Verslo pasauliui keičiantis, vis dažniau atsigręžiama į vadovų ir lyderystės klausimus. Koks turėtų būti vadovas? Geras ekspertas, stiprus lyderis, charizmatiškas kolega ar visas šias savybes privalo turėti vienas asmuo? Vadovavimo ir lyderystės ekspertas bei konsultantas Darius Pietaris dalijasi patarimais, kas turėtų būti svarbu vadovui ir kaip nusverti svarstykles į pagarbos, o ne į baimės pusę.

Vadovo veiksmus komanda akylai stebi

Geri tarpusavio santykiai darbo vietoje – tai nenuginčijamai svarbus dalykas, juk šioje aplinkoje darbuotojai praleidžia didžiąją dalį dienos. Tad kas padeda vadovui palaikyti gerus santykius su komanda? D. Pietaris pabrėžia: „Viena, tai komanda turi pasitikėti vadovu. Pasitikėjimas atsiranda tada, kai nesiskiria tai, ką vadovas sako ir daro, kai jis nebando paslėpti to, ką visi jau seniai žino.“ Kadangi vadovo sprendimai, gali lemti darbuotojų kasdienybę, pradedant darbo krūviu, baigiant atlyginimo klausimu, komandos santykis su vadovu yra jautresnis nei, pavyzdžiui, tarpusavio santykiai. Kaip teigia vadovavimo ir lyderystės ekspertas, komanda vadovo veiksmus stebi tarsi per didinamąjį stiklą.

Komunikacija – pagrindinis įrankis

„Vadovas turi būti prognozuojamas, jo veiksmai privalo turėti logiką. Geri vadovai yra labai skaidrūs, o komunikacija yra pagrindinis to įrankis“, – šiuos dalykus taip pat išskiria konsultantas D. Pietaris. Savalaikė komunikacija sujungia visus tris geram vadovui taikomus kriterijus: pasitikėjimo išlaikymą, skaidrumą ir veiksmų pagrįstumą. Priešingu atveju, kaip pastebi pašnekovas, komunikacijos spragas ir nežinojimą darbuotojai užpildo neigiamu įsivaizdavimu ir baimėmis. Taip darbo aplinkoje gimsta gandai, įsigali nepasitikėjimo atmosfera. Jei darbuotojams atrodo, kad kažkas nuo jų slepiama, tai tikrai nebus teigiamas dalykas, todėl skaidrumą ir status quo užtikrinti komunikacija tampa itin svarbu.

Riba tarp pagarbos ir baimės

Komandos pagarba vadovui yra tai, ko turbūt kiekvienas vadovas trokšta ir siekia, tačiau kaip neperspausti ir darbuotojų neįbauginti? D. Pietaris skatina vadovus savęs paklausti: ar jis darbuotojams atrodo stiprus? „Stiprus kaip lyderis, specialistas, kaip žmogus, kuris geba priimti sprendimus, valdyti situaciją, ramiai jaustis, bet ta stiprybė neturi būti nukreipta prieš darbuotojus.“ Lengviausias patarimas, kurį konsultantas galėtų duoti vadovams, tai darbuotojų tiesiog negąsdinti. Kaip tai įgyvendinama praktiškai? „Prieš kiekvieną žingsnį pagalvoti: ar tai nėra grasinimo forma?“ – teigia lyderystės ekspertas. Rūpinimasis darbuotojais taip pat vienas iš aspektų, padedančių palaikyti tarpusavio pagarbą. Jei darbuotojai jaučia, kad jais nėra rūpinamasi, jie bijo. D. Pietario teigimu, komandai svarbu jausti, kad vadovas rūpinasi ne tik savo, bet ir jų gerove. 

„Vadovas turi būti prognozuojamas, jo veiksmai privalo turėti logiką.” D. Pietaris.

Kaip atrasti pusiausvyrą lyderystės srityje?

Konsultantas lyderystės klausimais pabrėžia, kad geri vadovai tiesiog privalo išsiskirti lyderio savybėmis. „Pasitikėjimas savimi vadovui, kaip lyderiui, labai svarbus. Mes paskui kitokį žmogų niekada neisime, ši savybė absoliučiai būtina“, – tikina D. Pietaris. Vadovas turi žinoti, ką daro ir kodėl, nes jis komandai nurodo kryptį. Priešingu atveju komanda jaustų nepasitikėjimą ir abejotų tokio vadovo kompetencijomis.

Pasitikėjimas savimi ir lyderystė – tai savybės, kurioms, žinoma, privalomas ir pagrindas. Jei komanda mato, kad vadovas nėra toks stiprus srities ekspertas, kokio norėtųsi, tai irgi gali sėti baimę. Tapti srities ekspertu ir sėkmingu komandos lyderiu kai kurioms asmenybėms išties gali būti iššūkis, jei rūpinimasis kitais nėra stiprioji šio žmogaus savybė. Tokiu atveju, konsultanto teigimu, būtinas darbas su savimi.

Paskutinis aspektas ir patarimas, kurį pateikia vadovavimo konsultantas D. Pietaris, tai glaudaus ryšio tarp vadovo ir komandos siekis: „Komanda dirba vadovui, todėl būtent komanda vadovas ir turi rūpintis. Komanda vadovui turėtų rūpėti ne mažiau nei jis pats, jei vadovas lygiavertis su komanda, tada turėsime pusiausvyrą.“

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.