...

Kaip tapti strategu?

Verslas

2012.06.07

Autorius: Mantė Sabaliauskaitė

Temos: .

Kaip tapti strategu?

Kaip tapti strategu? Tai patirties, intuicijos ir gero loginio mąstymo reikalaujantis procesas. flickr.com nuotr.

Tik pradėję savo verslą atlikote visus darbus: ieškojote investuotojų, tiekėjų, kūrėte interneto puslapį, o galbūt ir reklamos kampaniją, valėte dulkes nuo kompiuterio ir susidraugavote su picas vidurnaktį vežiojančiu vyruku. Tačiau priėmus darbuotojų, kurie tam tikrose srityse yra žymiai geresni už jus (juk tam juos ir pasirinkote), metas pažvelgti plačiau – stratego žvilgsniu.

Kodėl turime tapti strategais? Atsakymas paprastas – tam, kad nebankrutuotume užliūliuoti rutinos ir koncentravimosi į smulkmenas, su kuriomis gali puikiai susitvarkyti net pradedantysis vadybininkas.

Kaip tapti strategu? Žinoma, tai patirties, intuicijos ir gero loginio mąstymo reikalaujantis procesas, tačiau juk nė vienas negimė turėdamas įgimtų visų sričių meistro galių. Taigi apžvelkime kelias asmenines savybes, kurios padėtų priartėti prie platesnio – strateginio – mąstymo.

Numatymas

Dauguma iš mūsų žvelgia tik pirmyn, t. y. tiesiai. Norint tapti strategu teks išmokti periferinio matymo, kuris padės numatyti ar tikėtis tam tikrų išorinių trukdžių, nepalankių veiksmų ar jūsų veiklos sąlygų kaitos. Tam, kad sėkmingai numatytumėte šiuos veiksmus, turite nuolat domėtis ne tik savo, bet ir susijusių rinkų kad ir nežymia kaita. Taip pat verta išplėtoti turimų kontaktų tinklą už savo verslo ribų.

Kritinis mąstymas

Tradicinis požiūris niekada jūsų nenustebins ir neišmuš iš vėžių, tačiau tuo pat metu jūsų įmonės pridėtinė vertė bei konkurencingumas bus arba minimalus, arba jo išvis neliks. Taigi lieka nuolat kvestionuoti „ir taip aiškius bei teisingus“ sprendimus (net ir savo!), ieškoti netradicinių sprendimo būdų, išsiaiškinti ne problemą, o jos sukėlėją, priežastį bei stengtis pastebėti ir atskleisti šališkumą, veidmainiavimą bei manipuliacijas organizacijai priimant svarbius sprendimus.

Interpretacija

Patekus į dviprasmišką situaciją norisi reaguoti žaibiškai, tačiau neretai atsitinka taip, kad skuboti sprendimai situaciją tik dar labiau įaudrina. Geras strategas nesiima veiksmų, kol gerai neįvertina visos turimos informacijos. Tam, kad būtų susidarytas preliminarus vaizdas, strategas turėtų interpretuoti įvairių šaltinių informaciją tuo pačiu klausimu, skatinti tą patį daryti ir kitus įmonės darbuotojus (galbūt kas nors pastebės tai, ko nemato kiti), išnagrinėti prielaidas ir patikrinti bent kelias hipotezes.

Suderinamumas

Bendras sutarimas yra gana retas reiškinys, tačiau įmanomas. Geras strategas visuomet atvirai diskutuoja, bando kurti pasitikėjimu grįstą atmosferą ir įtraukti visas suinteresuotas šalis, o ypač tuo atveju, kai jų požiūris skiriasi. Tam reikia suvokti, kas lieka už kadro formuojant darbotvarkę, išsiaiškinti net nemalonius jausmus keliančius klausimus ir visuomet įvertinti rizikos faktorių savo komandoje.

Žinoma, tai tik keli patarimai, tačiau pradėjus juos taikyti turėtų praplatėti ir jūsų matymo laukas, kurio suvokimas ir interpretacija padeda priimant sprendimus. Nepamirškite, kad visi procesai reikalauja nuolatinio mokymosi, kuris neišvengiamai susijęs su galimomis nesėkmėmis.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.