Kaip stresinės situacijos veikia verslo laimėjimus?
2016.06.02
Temos: Vadyba.
Nuosavas verslas dažnai siejamas su įvairiomis baimėmis ir rizika. Daugeliui pradedančių verslininkų kyla klausimas, kaip nugalėti nuolat kamuojantį stresą, neigiamai veikiantį jo laimėjimus. Tęstinių mokymų centro treneris Vytautas Gaidamavičius įsitikinęs: streso nereikia nugalėti, reikia keisti požiūrį ir stresines situacijas paversti nauda savo verslui.
Stresas yra skirtingas
Anot pašnekovo, natūralu, jog verslininkas patiria gerokai daugiau streso negu samdomą darbą dirbantys asmenys. Taip nutinka dėl atsakomybės ne tik už savo veiksmus, bet ir už kitų žmonių darbo vietas. Tiesa, pasak V. Gaidamavičiaus, reikia atskirti, koks stresas ir kaip veikia žmogų.
„Teigiamas stresas yra tada, kai žmogų apima azartas, noras ką nors įgyvendinti sėkmingai.“
V. Gaidamavičius
„Teigiamas stresas yra tada, kai žmogų apima azartas, noras ką nors įgyvendinti sėkmingai. Išsiskiriantis adrenalinas mus mobilizuoja ir kartais patys nustembame, jog galime daugiau, nei manėme. Neigiamas stresas kyla tada, kai žmogus ko nors labai bijo. Tai – blogesnis variantas, nes patiriant tokį stresą organizme vyksta cheminės reakcijos, nuo kurių žmogus jaučiasi išsekęs, neberanda jėgų savo veiklai“, – teigia pašnekovas.
Kad stresas teigiamai veiktų verslo laimėjimus, pirmiausia neigiamą stresą reikia paversti teigiamu, bet nenuslopinti jo visiškai. V. Gaidamavičius pasakoja, kad verslo veiksmai be jokio streso taip pat nėra teigiami, nes tuomet žmogus praranda vidinę ugnelę.
„Dažnai žmonės klausia, kas yra charizma. Tai yra vidinė ugnelė, užsidegimas, kurį sukelia vidinė aistra, tikėjimas, mūsų teigiamos emocijos. Jei verslininkas į svarbų susitikimą ateis visiškai ramus, verslo partneriams ir kolegoms jis gali pasirodyti apatiškas. Tada ir klientas nejaus azarto, nematys prasmės bendradarbiauti“, – sako pašnekovas.
Dėl šios priežasties, anot Vytauto, labai svarbu suprasti stresinių situacijų skirtumus ir jų padarinius, pastebėti, suvokti, kad gebėjimas drąsiai veikti nežinomybėje suteiks gerokai daugiau naudos negu baimingas delsimas.
„Tai padaryti nėra labai sudėtinga, kaip gali pasirodyti. Technikos, padedančios to pasiekti, labai paprastos, tik svarbu suvokti jų reikšmę“, – tęsia V. Gaidamavičius.
Svarbu keisti požiūrį
Siekiant sėkmingo verslo, paremto teigiamu stresu, verslininkui neišvengiamai reikia keisti požiūrį į visas kritines situacijas.
„Baimę žmonėms sukelia ne rezultatas, bet procesas. Tarkime, jeigu visada žinotume, kad trileris kino teatre baigsis laimingai, niekada nebebijotume pačios filmo eigos, nors likusi salė dvejotų, kuo visa tai baigsis. Taip yra ir versle. Naudinga žaisti vizualizacijos žaidimus, įsivaizduoti laimingą pabaigą, į procesą žiūrėti ne iš dabarties, bet iš ateities perspektyvos, įsivaizduoti teigiamus jausmus, kai viskas baigsis, pasiseks“, – pataria V. Gaidamavičius.
Anot pašnekovo, toks nusiteikimas palengvins ir paties proceso eigą, pavers stresines situacijas azartiškomis ir rezultatai bus geresni, nei tikėtasi. Be to, pašnekovas priduria, jog nereikia vengti galvoti ir apie neigiamą pabaigą, tiesiog čia irgi svarbu rasti pozityvumo.
„Kartais reikia įsivaizduoti, kaip viskas bus, jeigu pasiseks, ir kaip, jeigu kas nors nepavyks. Dažnai apie tai, kad nepavyks, žmonės galvoja neigiamai, tačiau labai svarbu rasti teigiamų aspektų. Taip, nepavykus sandoriui galbūt negausite kontrakto, tačiau būsite įgiję patirties, susipažinę su svarbiais žmonėmis ir kitą kartą bendrauti bus paprasčiau. Reikia suvokti, jog vienaip ar kitaip jūs visada laimėsite“, – teigia pašnekovas.
Būtina atsipalaiduoti
V. Gaidamavičius pasakoja, kad žmogaus organizmas labai dažnai yra sukaupęs daugiau streso, nei gali pakelti. Žmonės linkę galvoti apie ateitį ir kartu apie stresą, kuris juos paveikė, bei stresą, kuris dar laukia jų. Taip organizme vyksta nenutrūkstami streso procesai, todėl, norint sėkmingai veikti, reikia gebėti atkurti balansą ir įjungti atkūrimo ciklą.
„Yra keturi atkūrimo ciklo elementai. Pirmiausia reikia svajoti apie laimingą pabaigą, teigiamus rezultatus, gerą ateitį. Vėliau labai svarbus altruizmas, kai savo dėmesį gali skirti kitiems, jais rūpintis. Trečiasis elementas – susitelkimas. Susitelkti gali padėti joga, karatė, taisyklingas kvėpavimas ar net malda, jeigu ji nukreipta į teigiamas jėgas, kurių žmogus nebijo. Malda baimę keliančiam objektui atkūrimo ciklo neįjungia. Juokas taip pat atkuria mūsų organizmo jėgas“, – tvirtina pašnekovas.
Anot jo, visa tai padeda įveikti stresines situacijas arba bauginančią situaciją paversti iššūkiu, kurį norime įveikti, kuris skatina judėti pirmyn. Tai suvokti svarbu ne tik verslininkams, bet ir komandų vadovams. Pasitelkę atkūrimo ciklo elementus, jie gali sukurti teigiamą atmosferą, sumažinti darbuotojų patiriamą stresą ir taip pasiekti geresnių verslo rezultatų.
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.