...

Kaip pasirinkti tinkamą darbuotoją?

Verslas

2015.09.29

Autorius: Aistė Noreikaitė

Temos: .

Kaip pasirinkti tinkamą darbuotoją?

Kaip pasirinkti tinkamą darbuotoją? flickr.com nuotr.

Darbuotojo pasirinkimas – itin atsakingas procesas. Priimtas sprendimas lems įmonės produktyvumą ir rezultatus. Dažniausiai išsirinkti gerą darbuotoją iš begalės kandidatų sunku. Juolab kad pretenduojantieji į darbo vietą per pirmąjį pokalbį gali pervertinti savo galimybes ir kompetenciją. Tad, norėdami patarti, kaip nepasiklysti ieškant darbuotojų, pakalbinome šios srities ekspertą, vienos didžiausių laikinojo įdarbinimo ir darbuotojų atrankos įmonių „Biuro“ vadovą Valdą Strazdą.

Nuo ko pradėti?

Pirmiausia įmonė turi nuspręsti, ar apskritai reikia naujo darbuotojo. „Verta pasverti, ar tikrai neįmanoma atlikti darbo su turimais darbuotojais arba perkant paslaugas iš kitų įmonių“, – dėsto ekspertas. Jei vis dėlto nusprendėte, kad be naujo darbuotojo neišsiversite, svarbu apsibrėžti, kokių kompetencijų trūksta įmonėje, atsižvelgiant į jau dirbančius darbuotojus. „Svarbu su esamu kolektyvu aptarti, ko papildomai reikia įmonei. Diskutuojant su jau esamais darbuotojais, neretai persiskirsto atsakomybės įmonės viduje ir paaiškėja, kad reikia kiek kitokio profilio darbuotojo, nei buvo manyta iš pradžių“, – argumentuoja pašnekovas.

„Vis dažniau renkantis darbuotoją žiūrima ne į jo turimą patirtį, bet į potencialą. Jei darbuotojo akys dega noru prisijungti prie įmonės, jei jis domisi būsimo darbo pobūdžiu, užduoda tinkamus klausimus, tai gali būti lobis, kurio negalima paleisti“

V. Strazdas

Skirtingoms pozicijoms egzistuoja skirtingi darbuotojų paieškos kanalai. Dažnai naudojama keletas skirtingų paieškos būdų. Vadovaujamųjų pozicijų darbuotojų dažniausiai ieškoma pasitelkiant tiesioginę paiešką („galvų medžioklę“), o nekvalifikuotų darbuotojų paieškai paprastai naudojami darbo skelbimai. Be to, plačiai paplitusi ir darbuotojų paieška remiantis bendradarbių ar tiesiog pažįstamų rekomendacijomis.

Būsimas darbdavys geriausiai žino ir jaučia, kokių kompetencijų jo įmonei reikia labiausiai, tad jau per pirmuosius pokalbius gali įvertinti asmenines kandidato savybes. Nenuvertinant potencialaus darbuotojo kvalifikacijos, ypač svarbu atsižvelgti ir į asmenines būsimojo kolegos savybes. Su bendradarbiais praleidžiame daug laiko – dažnai net daugiau nei su draugais ar šeimos nariais, todėl tarpusavio supratimas yra labai svarbus. „Ypač tai aktualu mažesnėms ir augančioms įmonėms, kai bendradarbį turime suprasti iš pusės žodžio. O stambių įmonių atveju tai nebus lemiamas veiksnys, nes jose yra nustatytos griežtos taisyklės ir procedūros“, – pabrėžia V. Strazdas.

Esminės klaidos

Žinoma, kol susiformuoja gebėjimas tiksliai įvertinti darbuotoją, praeina nemažai laiko, pakeliui padaroma ir klaidų. Norint sumažinti jų tikimybę, rekomenduojama darbuotojų atrankai nepagailėti laiko: būsimą darbuotoją reikia pasikviesti į kuo daugiau pokalbių, bendrauti su juo kuo atviriau – visapusiškai papasakoti tiek apie darbo pobūdį, tiek apie pačią įmonę, jos tikslus. „Į darbuotojų atranką rekomenduotina įtraukti ir keletą bendradarbių. Taip kandidatas iš anksto susipažins su būsimais kolegomis, galės plačiau išsiaiškinti darbo pobūdį“, – priduria ekspertas.

Viena iš darbdavių klaidų yra manymas, kad jie renkasi darbuotoją. „Realybė yra tokia – renkasi ir darbuotojas. Dėl šios priežasties kuo išsamiau kandidatas bus supažindintas su būsimu darbu, tuo teisingesnį sprendimą jis galės priimti“, – sako V. Strazdas.

„Vis dažniau renkantis darbuotoją žiūrima ne į jo turimą patirtį, bet į potencialą. Jei darbuotojo akys dega noru prisijungti prie įmonės, jei jis domisi būsimo darbo pobūdžiu, užduoda tinkamus klausimus, tai gali būti lobis, kurio negalima paleisti“, – tikina pašnekovas.

Netinkamo sprendimo pasekmės

Priėmus netinkamą sprendimą dėl naujo darbuotojo, patiriama ir laiko, ir pinigų sąnaudų. Jos yra gerokai didesnės nei tos, kurių patiriama ieškant darbuotojo. „Reikia nepagailėti laiko pačioje proceso pradžioje: analizuojant esamą situaciją įmonėje, įsivertinant trūkstamas darbuotojų kompetencijas, pasirenkant paieškos kanalus. Jei jau nuo pat pradžių aišku, kad pačiai įmonei pritrūks išteklių ar žinių kokybiškai darbuotojų paieškai ir atrankai, verta kreiptis į atrankų konsultantus. Visais atvejais svarbu, kad į darbuotojo paiešką įsitrauktų įmonei vadovaujantys asmenys. Jei darbuotojo paieška taps ir įmonės savianalizės procesu, tai didins jau esamų darbuotojų įsitraukimą ir leis pažvelgti į įmonę nauju kampu“, – pabrėžia V. Strazdas.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.