...

Ką svarbu žinoti verslo skyrybų atveju?

Verslas

2016.10.24

Autorius: Kristina Augustinaitė

Temos: .

Ką svarbu žinoti verslo skyrybų atveju?

Advokatų kontoros „Glimstedt“ asocijuotoji partnerė, advokatė Aušra Maliauskaitė-Embrektė. Ryčio Šeškaičio nuotr.

Verslo skyrybos su investuotoju įvyksta dėl pačių įvairiausių priežasčių ir susiklosčiusių aplinkybių. Su advokatų kontoros „Glimstedt“ asocijuotąja partnere, advokate Aušra Maliauskaite-Embrekte aptarėme, kaip tinkamai parengti verslo skyrybų scenarijų.

Galimybė investuotojui pasitraukti

Pašnekovė pabrėžia, kad teisiniu atžvilgiu svarbu sureguliuoti startuolio dalyvių ir investuotojo tarpusavio santykius bei išėjimo strategiją, taip pat numatyti galimus verslo skyrybų scenarijus dar prieš investuojant į startuolį. Pasak A. Maliauskaitės-Embrektės, nesvarbu, ar tai bus akcininkų sutartis, ar siauresnės apimties pasirinkimo sandorio (opciono) sutartis. Svarbu, kad šalys aiškiai įsivardytų pagrindines tokio susitarimo sąlygas.

Advokatė paaiškina, kad tradiciškai opcionai skirstomi į pirkimo opcionus (angl. call option) ir pardavimo opcionus (angl. put option). „Angliškas terminas „call“ nurodo teisę, bet ne pareigą pirkti akcijas už tam tikrą iš anksto sutartą kainą opciono galiojimo laikotarpiu. Terminas „put“ taip pat nurodo teisę, bet ne pareigą parduoti akcijas už tam tikrą iš anksto sutartą kainą opciono galiojimo laikotarpiu“, – atkreipia dėmesį ji.

Opcionų sąlygos

„Svarbu aptarti opciono kainos nustatymo mechanizmą ir opciono galiojimo laikotarpį.“
A. Maliauskaitė-Embrektė.

A. Maliauskaitė-Embrektė primena, kad svarbu aptarti specialias opcionų sąlygas, kurioms esant šalys gali pradėti įgyvendinti opcioną. Tai gali būti sąlygos, susijusios su startuolio veiklos rezultatais, verslo plano įgyvendinimu ir kitais aspektais, tačiau gali būti numatytas tik laikotarpis ar konkreti data, kada pradeda veikti opcionas. „Svarbu aptarti opciono kainos nustatymo mechanizmą ir opciono galiojimo laikotarpį, t. y. nustatyti konkretų terminą, per kurį šalys arba viena iš jų turi teisę inicijuoti opciono įgyvendinimą ir per kiek laiko turi būti užbaigtas opcionas“, – sako pašnekovė ir priduria, kad galimos dar kitos investuotojo išėjimo strategijos, tačiau jos nukreiptos į išorę, t. y. į akcijų perleidimą naujam investuotojui, o ne į tarpusavio santykius, todėl apie jas reikėtų kalbėti atskirai.

Pašnekovė teigia, kad jei startuolio dalyviai ir investuotojas sudaro opciono susitarimą iki investuotojo atėjimo, svarbu, kad tokiame susitarime būtų numatyta esančio dalyvio pirkimo opciono teisė (angl. call option) pirkti investuotojo akcijas už tam tikrą iš anksto sutartą kainą opciono galiojimo laikotarpiu. Pasak jos, opciono įgyvendinimas ir akcijų išpirkimas tuomet būtų vykdomas laikantis iš anksto aptartų pirkimo opciono sąlygų.

Patarimai verslo skyrybų atveju

Akivaizdu, kad verslo skyrybų scenarijai gali būti patys įvairiausi. Advokatų kontoros „Glimstedt“ asocijuotoji partnerė A. Maliauskaitė-Embrektė verslo skyrybų su investuotoju atveju bendrąja prasme pataria laikytis susitarimų, išlaikyti kolegiškus, profesionalius santykius ir kiekvienas skyrybas traktuoti kaip naujų galimybių pradžią.

Ekspertai

Aušra Maliauskaitė-Embrektė

Aušra Maliauskaitė-Embrektė

Asocijuotoji partnerė, advokatė / Advokatų kontora GLIMSTEDT

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.