Individualioji veikla – pirmas žingsnis didelio verslo link

Verslas

2012.07.02

Autorius: Žilvinas Butkevičius

Temos: , .

Individualioji veikla – pirmas žingsnis didelio verslo link

Svarbiausia yra pačiam nuspręsti, kokios veiklos norite, tada žengti pirmą žingsnį: imtis jos šimtu procentų ir nesiblaškyti flickr.com nuotr.

Kad ir kaip būtų, viena skaitomiausių temų – savarankiška, arba individualioji veikla. Pats individualiąja veikla užsiimu jau septinti metai ir, nors per tą laiką pasikeitė daug įstatymų, susijusių su šia verslo forma, tvirtai galiu pasakyti, kad šiuo metu tai vis dar efektyviausia juridinė forma tiems, kas nori pradėti verslą.

Todėl ir nusprendžiau pasidalyti įžvalgomis apie individualiąją veiklą ir mintimis, kaip sukurti verslą.

Kas yra individualioji veikla? Apibrėžimais nesišvaistysiu. Individualioji veikla – tai paprasčiausia verslo forma, kai jūs, kaip asmuo, galite parduoti savo prekes ir paslaugas klientams, išrašyti sąskaitas faktūras ir taip gauti oficialias pajamas. Savaime suprantama, gaunant pajamas teks mokėti ir mokesčius, bet apie juos vėliau. Šiai veiklos formai yra taikomi supaprastinti apskaitos reikalavimai ir paprasta apmokestinimo tvarka.

Manau, kitas aktualus klausimas – kuo galima užsiimti vykdant individualiąją veiklą? Aš ilgai verčiausi konsultacijomis ir finansiniu tarpininkavimu (taip vadinama oficialiai pagal veiklos klasifikaciją). Paprastai sakant, pardavinėjau gyvybės draudimą ir vadovavau pardavimo grupei.

Pagal individualiosios veiklos principą dirba ne tik finansų konsultantai, bet ir advokatai, notarai, NT brokeriai, antstoliai, menininkai, juvelyrai, kosmetologai, kirpėjai ir t. t. Visas veiklos rūšis galite rasti EVRK klasifikacijoje. Akivaizdu, kad galima užsiimti begale įdomiausių profesijų, amatų ir verslų.

Kaip ir žadėjau, trumpai apžvelgsiu, kokie mokesčiai taikomi individualiajai veiklai. Noriu įspėti, kad nepateiksiu visų subtilybių ir niuansų, kurie atsiranda užsiimant specifine veikla, tiesiog paprastai ir trumpai. Mokesčius reikės mokėti tik nuo apmokestinamųjų pajamų, t. y. jūsų pajamos minus išlaidos ir tai, kas lieka, yra jūsų apmokestinamosios pajamos. Galite rinktis ir kitą išlaidų modelį – nusirašyti 30 proc pajamų į išlaidas ir nuo likusios dalies susimokėti mokesčius.

Taigi mokesčiai: GPM – 15 proc. (laisvosioms profesijoms, pavyzdžiui, finansų konsultantams, – 5 proc.), PSD – 9 proc. ir VSD (mokamas nuo pusės apmokestinamųjų pajamų) – 28,5 proc. Jei viską mokate tvarkingai, renkate išlaidas, reikės susimokėti 20–25 proc. nuo visų pajamų, o tai yra tikrai mažai. Tai bene svarbiausias aspektas, kodėl verta užsiimti individualiąja veikla.

Paskutinis dalykas – veiklos sritys. Jei norite užsiimti savo amatu ir jį legalizuoti, individualioji veikla – puikus sprendimas. O jei norite, kad tai, ką darote, virstų verslo sistema, reikia gerai pasverti savo pasirinkimą.

Nesenai lrytas.lt išleido pranešimą apie 10 perspektyviausių profesijų. Kaip perspektyviausia įvardijama finansų konsultanto/ gyvybės draudimo konsultanto profesija, teigiama, kad 2018 metais šios profesijos atstovų vidutinė metinė alga bus apie 45 000 eurų. Perspektyvu. Tiesa, ar tai verslas? Manyčiau, kad ne, ypač jei pats konsultuoji ir iš to uždirbi. Tai yra amatas. Verslas – jei turi konsultacijų įmonę arba komandą, kai pasidalijate funkcijas tarpusavyje ir siekiate didesnių tikslų.

Norint išplėtoti tokį verslą, puikiai tinka prisidėti prie veikiančios įmonės ir dirbti tinklinės rinkodaros principais. Na, taip bent jau man pavyko padaryti karjerą. Tokiu metodu jūs lyg franšizės gavėjas gaunate mokymus, įmonės vardą, darbo metodiką, rinkodaros priemones ir t. t., tad pačiam lieka koncentruotis į pagrindinę veiklą.

Kita sritis, kur įžvelgiu perspektyvą – nekilnojamasis turtas. Galite pradėti nuo brokerio darbo, dirbti pagal individualiąją veiklą, vėliau plėsti komandą, atidaryti biurą ir įsigyti žinomo NT ženklo franšizę. Tokių sėkmės atvejų žinau ne vieną Lietuvoje.

Svarbiausia yra pačiam nuspręsti, kokios veiklos norite, tada imtis jos šimtu procentų ir nesiblaškyti. Dažnai verslūs žmonės lekia visur, kur tik mato pinigus. Taip buvo nutikę ir man. Turėjau tris veiklos sritis, visos perspektyvios ir pelningos, tik negalėjau nė vienai skirti visos energijos ir dėmesio.

Geri rezultatai pasiekiami optimizmu ir atkaklumu savo srityje. Anksčiau netikėjau, kad norint tapti geru specialistu reikia vienoje srityje dirbti 7 metus ir daugiau. Dabar, kai tiek laiko praleidau finansų ir draudimo pasaulyje, suprantu, ką reiškia šie skaičiai. Linkiu, kad jums sektųsi pradedant savo veiklą ir žinokite, jog nėra gėdinga kristi, gėdinga yra likti ten gulėti. Verslo pasaulyje dažnai teks kristi, tad visada atsistokite ir pamatysite, kad kaskart atsistojate aukščiau.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.