...

„Don’t try this at home“ – išbandytos verslo plėtros klaidos

Verslas

2017.06.27

Autorius: Kristina Augustinaitė

Temos: .

„Don’t try this at home“ – išbandytos verslo plėtros klaidos

Advokatų kontoros „Primus“ partnerė, advokatė Ernesta Žiogienė. BFL/Vyginto Skaraičio nuotr.

Advokatų kontoros „Primus“ partnerė, advokatė Ernesta Žiogienė jauno verslo forume „#LAUNCH 2017“ apžvelgė išbandytas verslo plėtros klaidas ir pasidalijo verslo plėtros įžvalgomis iš asmeninės ir teisinės perspektyvos. Advokatė atskleidė, kad, tapusi advokatų kontoros „Primus“ partnere, ji kartu tapo ir verslo savininke, tad turėjo galimybę pati patirti verslo įkalnes ir nuokalnes.

Atsakomybės paskirstymas

Ilgesnę nei 15 metų teisinio darbo patirtį turinti advokatė, kalbėdama jauno verslo forume, atkreipė dėmesį, kad neaiškūs lūkesčiai ir nenumatyta aiški plėtros strategija jauniems verslams verslo pradžioje dažnai pakiša koją. Pasak advokatės, verslininkai dažnai vadovaujasi nuomone „pabandysiu ir pažiūrėsiu, kas išeis“. Tokiu atveju jiems sunku sustoti ir apgalvoti patirtų sėkmių ir nesėkmių priežastis. „Jei verslą darote vienas, nepervertinkite savo galimybių“, – sakė E. Žiogienė. Advokatės nuomone, kurti verslą vienam yra paprasčiau atsakomybės prasme, nes patyrus nesėkmę, aišku, kas būna už tai atsakingas. Advokatų kontoros „Primus“ partnerė atkreipė dėmesį ir į tai, kad pradedantieji verslą dažnai vadovaujasi principu „viską galiu geriausiai padaryti pats“ ir linkę viską atlikti „nuo – iki“. Jie prisiima atsakomybę ir už rinkodarą, ir už pardavimus, tačiau tai nėra pats geriausias kelias.

Akcininkų susitarimai ir organizacijos struktūra

E. Žiogienė pabrėžė, kad tai, kas tinka mažam verslui, nebūtinai tinka didesniam verslui, jei smarkiai pasikeičia verslo struktūra. „Veiklos neatitinkanti organizacijos struktūra taip pat kelia grėsmę verslo tvarumui,“ – sakė advokatų kontoros „Primus“ partnerė. Tais atvejais, kai verslas priklauso keliems akcininkams, advokatė patarė nepamiršti tarpusavyje suderinti tikslų ir lūkesčių. Labai svarbu susitarti, kas neš verslo „antpečius“. Pasak advokatės, idėjų generatoriai dažnai nori būti direktoriais, tačiau pirmiausia reikėtų sau pačiam atsakyti į klausimą: ar aš turiu šiuos gebėjimus, leidžiančius man eiti šias pareigas, ar suprantu verslo procesus ir finansus? E. Žiogienė taip pat atkreipė dėmesį, kad tais atvejais, kai plėtoti verslą sekasi puikiai, svarbu susitarti, kaip bus naudojamas pelnas, ar jis bus toliau investuojamas į veiklą, ar skiriamas akcininkų asmeninėms reikmėms.

Teisiniai dokumentai leidžia nusistatyti bendrą kryptį

Pasak advokatų kontoros „Primus“ advokatės, teisiniai dokumentai, sudaromi su akcininkais, padeda geriau išsiaiškinti, ar abi šalys vienodai supranta situaciją, ar valtis plaukia viena kryptimi ir ar irkluojama į tą pačią pusę. Pranešėja pabrėžė, kad svarbu tinkamai parengti teisinius dokumentus ir užtikrinti tinkamus susitarimus tarp akcininkų, darbuotojų, tiekėjų bei partnerių dėl intelektinės nuosavybės apsaugos. „Susikurkite aiškų verslo planą, nustatykite ateities investicijų poreikius, investavimo terminus ir būdus. Laiku įvertinkite rizikas. Verslo partneriai, darbuotojai, tiekėjai ir klientai neturi būti išimtis“, – sakė E. Žiogienė. Advokatė pabrėžė, kad sudarant sutartis svarbu įvertinti rizikas ir jų valdymą, verslo poreikius, bendrą teisinių susitarimų mechanizmą ir numatyti, su kuo turi būti sudaromi konkretūs susitarimai. Pranešėja patarė atkreipti dėmesį, ar susitarimai nėra pernelyg elementarūs ir teisiškai neveikiantys.

Intelektinės nuosavybės svarba

 

„Mokykitės iš klaidų ir jų nekartokite nei namie, nei versle!“

E. Žiogienė.

 

Pasak E. Žiogienės, jauniems verslams svarbu suprasti intelektinės nuosavybės svarbą, nes informacijos srautas yra nepaprastai didelis, idėjos sparčiai keičia viena kitą, visi kuriame panašius sprendimus, todėl kyla daug teisinių ginčų. Kalbėdama apie intelektinės nuosavybės apsaugą, pranešėja nurodė, kad svarbu registruoti prekių ženklus, dizaino sprendimus ir išradimus, tačiau „know-how“, komercinės paslaptys ar programinės įrangos autorių teisės nėra registruojamos. „Verslui plečiantis ir išplaukiant į platesnius vandenis, svarbu sugebėti pasakyti „ne“, kad darbas nebūtų vien tik iš inercijos, todėl reikia atsirinkti pelningiausius projektus“, – sakė advokatė. Anot E. Žiogienės, verslo pradžioje pagalbos dažniausiai kreipiamasi pasitelkus „trijų f“ formulę – ieškoma patarimo ar paramos šeimoje, pas draugus arba pas kvailius (angl. family, friends and fools). Advokatų kontoros „Primus“ teisininkė įsitikinusi, kad kreipdamiesi pagalbos į kitus, galime pamatyti, jog esame ne vieni ir problemas lengviau išsprendžiame pasikalbėję ar pasitarę su kitais. „Klaidų nereikia bijoti, bet nereikia jų ir ieškoti. Pasitikėkite komanda ir nebijokite prašyti pagalbos. Mokykitės iš klaidų ir jų nekartokite nei namie, nei versle!“, – baigdama pranešimą sakė E. Žiogienė.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.