...

Dalykai, kuriuos vertėtų atsiminti kalbant apie kitus žmones

Verslas

2017.08.29

Autorius: Karolina Kondratjevaitė

Temos: .

Dalykai, kuriuos vertėtų atsiminti kalbant apie kitus žmones

Suvaldyti vidinį pokalbį yra svarbiausias dalykas – tai aukštasis pilotažas. pexels.com nuotr.

„Gyvename nuolatiniame įvykių, arba priežasčių ir pasekmių, rate. Tai, ką išgyvename, priklauso nuo žemiškų įvykių, materialių daiktų, aplinkos. Jei skaičiuotume atbuline tvarka, pastarieji dalykai priklauso nuo mūsų veiksmų. O veiksmai priklauso nuo to, ką išsakome žodžiais. O pastarieji priklauso nuo to, ką galvojame, tiksliau – sakome sau mintyse. Slapčia“, – teigia ilgametę mokymų patirtį turintis eruditas Tomas Jonas Girdzijauskas.

Žodžių galia

Anot T. J. Girdzijausko, išmokti valdyti daiktus yra sąlyginai lengva – tuo naudodamasi išgyvena didžioji dalis žmonijos. Tačiau norint išmokti suvaldyti žodžius reikia žymiai didesnių pastangų ir supratimo, kuris sukelia daug didesnį tiesioginį ir netiesioginį poveikį žmogui, kaip ir duoda gerokai didesnį uždarbį bei malonumą.

„Suvaldyti vidinį pokalbį yra svarbiausias dalykas – tai aukštasis pilotažas. Žodžiai turi lemtingą galią. Galbūt pastebėjote, kad tai, ką žmonės sako, dažniausiai vyksta jų gyvenime, – įžvalgomis dalijasi eruditas. – O štai sakymo pobūdis, tonacija, išreiškianti emociją, sustiprina žodžių poveikį ir rodo mūsų požiūrį į sakomą turinį.

Pavyzdžiui, jei žmogus kelia toną arba kalba piktai, tai rodo, kad jis iš tikrųjų kalba tik apie save, tik egoistiniu raktu. Todėl, jei norite padaryti teigiamą poveikį žmonėms, kalbėkite tik švelniai, maloniai ir pagarbiai – pasąmonėje žmonės jaučia, kad tai daroma dėl jų gėrio, o ne dėl šnekėtojo savanaudiško tikslo.“

Apie apkalbas

„Apkalbos yra rimta problema. Deja, taip atrodo ne visiems, – pastebi T. J. Girdzijauskas. – Tai panašu į cheminį, biologinį arba radiacinį atominį ginklą, kuris užklumpa slapčia ir turi mirtiną poveikį žmonių santykiams. – Apkalbos – tai laisvės davimas sau kalbėti ir išreikšti visą savo neribotą nuomonę apie kitą asmenį, kai tik jis išėjo ir tiesiogiai negirdi. T. y. prie jo mes vaizduojame gerus, o jam nesant sau leidžiame apie jį šnekėti viską, kas ant liežuvio galo. Tai baisi veidmainystė ir melas.“

„Maža to, apkalbų turinys greitai pasiekia žmogų, apie kurį kalbėta, o tuomet santykiai sugenda arba nutrūksta praktiškai visam gyvenimui. Specialistai sako, kad teisingas sprendimas nekalbėti apie kitus žmones apskritai ir niekaip (nei gerai, nei blogai), kai jų nėra šalia. Kalbėti apie kitą tik jam esant. Ir net jei tai atrodo nerealu, vis tiek reikia stengtis tai daryti“, – pataria T. J. Girdzijauskas.

 

Paprastai kalbant, vyrų klaida bendraujant su moterimis yra ta, kad jie abstrahuojasi iki pokalbio kaip su žmonėmis, arba vyrais, o prieš juos konkrečiai stovi moterys.

Analogiškai moterys bando kalbėtis su vyrais moterišku raktu, lyg jie būtų moterys. Šis scenarijus neveikia.

T. J. Girdzijauskas.

 

„Be to, ši taisyklė reiškia, kad apkalbinėti negalima ne tik konkrečių žmonių, bet ir kolektyvų, tautų, abstrakčių grupių, tokių kaip valdžia, jie, kiti, draugai, kolegos, priešai, konkurentai. Realiame gyvenime mes pateksime į situacijas, kuriose teks apkalbėti kitus, pavyzdžiui, analizuojant jų viešąją veiklą (darbą, politiką). Tokiose situacijose būtina kalbėti su kuo didesne pagarba ir neutraliau, stengtis kalbėti kuo trumpiau, – paaiškina eruditas. –

Geros apkalbos yra lygiai tiek pat pavojingos, kaip ir blogos (neigiamos), kadangi abu atvejai sukelia emocinį bangavimą ir audras – tarp klausytojų visada atsiranda ir priešininkų, ir užtarėjų, todėl neišvengiamai prasideda poliarizacija ir kova.“

Tuščios šnekos

„Paprastai kalbant, esminė idėja būtų tokia: mes visi darome didelį darbą, kol sukaupiame gyvybės energiją – kalame pinigus, geriame skysčius, valgome, rengiamės, miegame, maudomės, judame, mąstome ir taip sukaupiame brangią energiją savyje. Ši energija labai lengvai pasišalina kalbant ir klausant, – paaiškina pašnekovas. – Jei klausome (girdime fone) kitų žmonių tuščias arba negatyvias šnekas, kai norėtume patys sau mąstyti, kalbėtis mintyse ar skaityti, po to jaučiame nuovargį vien nuo svetimų žodžių, kurie nesutampa su mums svarbia tema.“

„Labai daug energijos prarandame, kai mintyse kalbame (galvojame) apie kitus žmones ką nors negatyvaus. O jei dar garsiai išsakome savo negatyvias mintis, tai suveikia lyg granatos sprogimas – mes susižeidžiame ir dar išmetame daugybę energijos tuščiai, beprasmiškai, – sako pašnekovas. – Atkreipkite dėmesį – kuo įtakingesni ir galingesni verslininkai, kuo turtingesni žmonės, tuo mažiau jie kalba ir ramiai, dėmesingai galvoja.“

Bendravimo klaidos

„Bendrąja prasme didžiausios komunikavimo klaidos yra pikti, negatyvūs žodžiai (jų yra daugybė atvejų) bei apkalbos už akių (atitikmuo – intrigos). Sąlyginai svarbiu atveju galima laikyti moterų ir vyrų tarpusavio bendravimą, kurį svarbu išmanyti ir namuose, ir darbe, ir versle, ir viešajame gyvenime.

Paprastai kalbant, vyrų klaida bendraujant su moterimis yra ta, kad jie abstrahuojasi iki pokalbio kaip su žmonėmis, arba vyrais, o prieš juos konkrečiai stovi moterys. Analogiškai moterys bando kalbėtis su vyrais moterišku raktu, lyg jie būtų moterys. Šis scenarijus neveikia, – tikina T. J. Girdzijauskas. – Vyrų ir moterų bendravimas atskirai vieniems nuo kitų skiriasi taip stipriai, kad vertėtų studijuoti specialų vyrų kalbos žodyną ir atskirai moterų kalbos žodyną.“

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.