...

C. Crittendenas: „Tas tinkamas laikas, kurio ieškote, yra dabar “

Verslas

2014.04.25

Autorius: Karolina Kondratjevaitė

Temos: , .

C. Crittendenas: „Tas tinkamas laikas, kurio ieškote, yra dabar “

Norėjau įrodyti, kad neįgalus žmogus gali tą patį, ką ir ki ekvienas sveikas žmogus. Ch. Crittendenas flickr.com nuotr.

Chadas Crittendenas priklauso 3D spausdinimo paslaugų lyderės „3D Systems“, sukūrusios 3D spausdintuvą, produkcijos specialistų komandai, tačiau kelias, kuriuo iki to ėjo, buvo pilnas vingių ir net duobių. „Kai myli gyvenimą, žiūri ir eini tik į priekį. Net ir tuomet, kai trūksta vienos kojos“, – nusišypso entuziazmo nestokojantis pašnekovas.

Meilė futbolui

„Gimiau visiškai sveikas, – pasakoja Ch. Crittendenas. – Dar būdamas mažas buvau atletiškas. Jau tuomet buvau įsimylėjęs futbolą. Žaidžiau jį mokykloje, koledže. Žaidžiau ir tapęs mokytoju. Ir net po aštuonerių metų, praleistų mokant vaikus, vis dar žaidžiau.“

„Kai man buvo šiek tiek per 30 metų, su draugu Alanu leidomės į kelionę dviračiais. Grįžęs namo ant pėdos pastebėjau keistą darinį. Alanas susirūpino. Ėmė aiškinti, kad tai gali būti auglys, kad turėčiau pasitikrinti, – prisimena Ch. Crittendenas. – Tokios draugo pastabos man atrodė nepagrįstos. Galvojau sau: „Nė nesupranti, ką kalbi. Augliai randami ne ant kojų, o plaučiuose, kasoje ar kepenyse.“ Apsilankiau pas gydytoją, tačiau tą kartą nieko ypatinga neišgirdau. Taigi gyvenau toliau.

Rengiantis naujam futbolo sezonui darinys ant pėdos ėmė erzinti. Nutariau vėl kreiptis į gydytojus, kad jį pašalintų. Taip ir padarėme, o po kelių mėnesių sulaukiau gydytojo skambučio. Jis pasakė, kad pašalinome auglį. Pirma mano mintis buvo: „Alanas buvo teisus.“ Antra: „Kas bus toliau? Aš noriu gyventi.“

Kai gyvenimas pasiūlo citriną

„Mintis, kad gali tekti nupjauti koją, man, taip mėgstančiam sportą, buvo tarsi bausmė. Norėjaujai priešintis, tačiau nuo šios itin retos vėžio formos mirusių žmonių skaičius privertė apsigalvoti, – pasakoja pašnekovas. – Tuo metu mano dukrai buvo vos metukai, norėjau matyti, kaip ji auga. Gydytojai siūlė palaukti kelis mėnesius ir pažiūrėti, ar liga progresuos. O aš laukti nenorėjau. Nusprendžiau nerizikuoti, puikiai supratau, kad nesveika koja kelia grėsmę mano gyvybei, todėl paprašiau amputacijos.“

„Praėjus devyniems mėnesiams po operacijos grįžau į mokyklą. Buvau apsipratęs su sava padėtimi. Žinojau, kad galiu viską: plaukioti, bėgioti, net žaisti futbolą. Tačiau vaikai man parodė, kad visuomenė nepasirengusi kalbėti apie negalią. Tai buvo viena iš priežasčių, dėl kurių ryžausi dalyvauti realybės šou „Išlikimas“ (Survivor)“, – pasakoja pašnekovas.

Išgyvenimas ir simetrija

„Norėjau įrodyti, kad neįgalus žmogus gali tą patį, ką ir kiekvienas sveikas žmogus. Apie savo negalią kitiems dalyviams pasakiau ne iš karto, norėjau pažiūrėti, kaip keisis jų reakcija, kai sužinos, kad neturiu vienos kojos“, – pasakoja Ch. Crittendenas, puikiai pasirodęs triatlono, snieglenčių, kalnų dviračių rungtyse.

Kalbėdamas apie savo patirtį pašnekovas cituoja žymų anglų dramaturgą G. B. Shaw: „Aplinkybėms visada suverčiama kaltė dėl to, ką turi. Netikiu aplinkybėmis. Tie, kurie pasaulyje pirmauja, eina ir susiranda aplinkybes, kokių pageidauja. Jei negali tokių rasti, patys jas susikuria.“

Ch. Crittendenas išnaudojo jam suteiktą galimybę, kai pasibaigus „Išlikimui“ buvo paprašytas prisidėti atliekant novatoriško 3D spausdinto produkto, kuris padeda atgauti simetriją ir kūno formą, bandymus.

„Kai pirmą kartą išbandžiau „Bespoke Innovations“ sukurtą protezą, nesupratau jo pliusų. Tik tada, kai jį nusiėmęs tą pačią sekundę pajutau nenumaldomą norą vėl užsidėti, įvertinau, kokį pasitikėjimą savimi man suteikė šis produktas. Simetrija žmogaus kūnui labai svarbi. Noras išlaikyti akiai įprastas formas užkoduotas pasąmonėje. Tai psichologinis fenomenas“, – įsitikinęs pašnekovas.

„Mūsų kuriamas produktas nėra bandymas atkurti koją. Mes nesistengiame atkartoti odos spalvos ar užauginti plaukų. Mes siekiame, kad protezas būtų ne tik estetiškas, bet ir atitinkantis žmogaus poreikius, sukurtas išnaudojant aukščiausias technologijas“, – „3D Systems“ gaminamą produktą pristato Ch. Crittendenas.

Anot jo, svarbiausias technologinis laimėjimas yra ne protezo patogumas, o tai, kad žmogus jį gali susikurti tokį, kad atitiktų konkrečius interesus ir pomėgius.

„Norėčiau, kad ši technologinė pažanga pagerintų daugybės neįgalių žmonių psichologinę būklę. Šie alternatyvūs protezai suteikia galimybę atgauti kūno pusiausvyrą ir į savo nelaimę pažiūrėti kūrybiškai. Dabar mano pagrindinis tikslas – kad tokie protezai būtų kuo plačiau prieinami“, – planus atskleidžia pašnekovas.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.