„Business Drive #7“ pranešėjai atskleidė ekologiško verslo plėtros ypatumus, tendencijas ir galimą finansinę paramą
2017.09.20
Rugsėjo 19-osios vakarą ekoverslu besidomintys entuziastai rinkosi MRU LAB į jau septintą „BZN start“ organizuojamą renginį „Business Drive“ susipažinti ir pasiklausyti apie ekologiško verslo perspektyvas, valstybės paramą, vystymo problemas. Pranešėjais tapę skirtingų sričių specialistai iš savo perspektyvų pažvelgė į šiuolaikines tendencijas.
Sunkiausia rasti patikimus tiekėjus
Pirmasis savo istorija dalijosi ekologiškų „Mamuko“ košyčių kūdikiams kūrėjas Šarūnas Stumbrys. Verslininkas pasakojo, kaip iš asmeninio poreikio vaiką maitinti natūraliais produktais pavyko sukurti kelias minutes verdamą košę, kurią dabar galima rasti didžiųjų prekybos tinklų lentynose. Š. Stumbrys teigė, kad pagrindinė problema – rasti patikimus tiekėjus. Tam reikėjo daugybės tyrimų, kurių dalį teko atlikti užsienyje. Šiuo metu gamintojai dalį žaliavų perka iš Lietuvos ūkininkų, dalį vežasi iš Austrijos. Juokaudamas pranešėjas pateikė net kelias verslo idėjas, tikindamas, kad trūksta tam tikrų rūšių grūdų ir juos apdirbančių įmonių Lietuvoje. Pranešimą jis baigė drąsindamas, kad tenka visa galva pasinerti į verslą, bet „veža“ tai, kad daroma šis tas unikalaus ir išskirtinio.
Ekologiniam verslui dirvos dar tikrai yra
Apie bendrąsias išskirtinio ekologiško verslo perspektyvas pasakojo SEB banko Finansavimo paslaugų departamento direktorius Darius Burdaitis, atkreipdamas dėmesį į tai, kad ekologija ir pasaulio tarša labiausiai susirūpinta pramonės revoliucijos laikais. Manyta, kad tai mada, kuri laikui bėgant praeis, tačiau šiuolaikinės tendencijos rodo ką kita. Valdžia rūpinasi lengvatomis aplinkos taršai mažinti, verslas nori išsiskirti, todėl ieško tvaraus ir socialiai atsakingo modelio, globalėjantis pasaulis užtikrina greitą informacijos sklaidą, o ir pats žmonių požiūris bei gyvenimo būdas darosi gerokai sveikesnis ir ekologiškesnis. D. Burdaitis tikino, kad ekologiško verslo plėtra itin sparti. Ir pats bankas pastaruoju metu skyrė nemažai lėšų žaliajai veiklai skatinti. Pranešėjas tikino, kad bankas, skirdamas finansavimą, vertina ne tik akcininko kredito istoriją, bet ir bendrą nusiteikimą, tikėjimą savo idėja, veiklos vykdymą pagal įstatymus, ateities viziją, o finansuodamas orientuojasi į tvarų verslą. Kuriant verslą specialistas ragino užpildyti tuščias nišas arba pradėti verslą ten, kur dar beveik nėra konkurentų, neatsižvelgiant į tai, kad tokiai veiklai kartais reikia papildomų pastangų.
Reikalavimai ženkliukui „Eko“ – tikri iššūkiai
Teisiniams aspektams ir specialiems ženklinimams kartais prireikia atskiro etato, juokavo advokatų profesinės bendrijos „iLAW“ partnerė, advokatė Vilma Ramanauskaitė. Pranešėja pasidalijo daugybe įstatymo punktų, leidžiančių ženklinti produktą ekologiško produkto ženklu. Norint gauti tokį sertifikatą, reikia užtikrinti, kad ne tik pats produktas, bet ir visos žaliavos, gamyba bei logistika būtų ekologiškos. Paklausta, ar ekologiškiems produktams Lietuvoje keliami griežtesni reikalavimai nei kitose Europos valstybėse, advokatė tikino, kad produktų ženklinimas reglamentuojamas Europos Sąjungos lygiu, nors yra vienas plačiai naudojamas ženklas „Ekologinis žemės ūkis“, kuris užtikrina, kad produktas pagamintas ekologiškame ūkyje Lietuvoje. Užsimindama apie naujoves, V. Ramanauskaitė pasakojo apie netrukus įsigaliosiančią būtinybę privalomai ženklinti ne tik produktą, bet ir pakuotę.
Galima finansinė parama ūkininkams
Ketvirtoji pranešėja, Nacionalinės mokėjimų agentūros Kaimo plėtros ir žuvininkystės programos departamento direktorės pavaduotoja Giedrė Puidokienė tikino, kad skirdami paramą jie neatsižvelgia į prieš tai dėstytą valstybinių reikalavimų įgyvendinimą. Specialistė pristatė paramos rūšis ūkininkams ir plačiau detalizavo reikalavimus naujam arba jau plėtojamam verslui. Paraiškas finansinei paramai verslo pradžiai gauti bus galima teikti nuo lapkričio 2 d. visą mėnesį. Remiant startuolius, kompensuojama 100 proc. sumos, pusę pinigų skiriant vos pasirašius sutartį. G. Puidokienė tikino, kad norinčiųjų labai daug, todėl įtakos turi ne tik pagrindiniai, bet ir papildomi reikalavimai. Paraiškas teikti gali ir juridiniai asmenys, veiklą vykdantys ne ilgiau kaip šešis mėnesius, ir fiziniai asmenys, trejus metus nevykdę savarankiškos ūkinės veiklos, gyvenantys ir veiklą vykdantys kaimo vietovėje ir atitinkantys dar keletą kriterijų. Prie papildomų reikalavimų rikiuojasi: paramos dydis, akcininko amžius, lytis ir daugybė kitų smulkiai aprašytų aspektų. Pranešėja užsiminė ir apie bandymus nesąžiningai pasinaudoti šia parama bei tikino, kad institucija nuodugniai tikrina kiekvieną paraiškos teikėjo turimą atitikti punktą.
Pranešėjai tiki ekologinio verslo ateitimi, todėl ragino nebijoti keliamų papildomų reikalavimų. Jie skatino pasinaudoti kuriamomis palankiomis aplinkybėmis ir kurti tvarų verslą Lietuvoje.
„BUSINESS DRIVE #7“ (BFL/Vyginto Skaraičio nuotr.)
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.