...

Ar verslas gali būti nesudėtingas?

Verslas

2012.10.25

Autorius: Gintaras Gimžauskas

Temos: , .

Ar verslas gali būti nesudėtingas?

Žmonės mūsų šalyje su didžiausiais sunkumais susiduria ne plėtodami verslą, o dar net jo neįkūrę. free4uwallpapers.org nuotr.

Pasaulio bankas kasmet skelbia verslo sąlygų reitingą „Doing Business“. Šį rugsėjį pasirodžiusiame 2013 m. reitinge Lietuva išliko toje pačioje – 27 vietoje. Žinoma, stabilumas yra geras dalykas. Visgi, tikėtina, kad juo labiau džiaugiasi Singapūras, Honkongas ir Naujoji Zelandija. Būtent šios šalys nuo pat 2009 m. užima pirmąsias tris sąrašo vietas. Vis dėlto ir jose rastume sakančių, kad imtis verslo ir jį plėtoti yra sudėtinga.

Pirmiausia pažvelkime į patį reitingą. Jo duomenys rodo, kad sudėtingiausias dalykas, su kuriuo susiduria būsimas ar jau esamas verslininkas Lietuvoje, – įkurti naują verslą. Kiti kriterijai, tokie kaip turto įregistravimas ar prekyba užsienyje, nėra dideli baubai. Vadinasi, žmonės mūsų šalyje su didžiausiais sunkumais susiduria ne plėtodami verslą, o dar net jo neįkūrę.

Lyderių trejetuke esančiose šalyse verslą pradėti yra vieni juokai. Ten palyginti daug sudėtingiau įregistruoti nuosavybę ar gauti elektros energijos. Šis kriterijus ypač aktualus Naujajai Zelandijai.

Tad galima daryti išvadą, kad ten verslininkai pirmiausia gauna galimybę gerai startuoti, o kiek įsibėgėję bando susidoroti su kilusiomis kliūtimis.

Pataisykite mane, jei klystu, tačiau tikimybė, kad žmogus mes savo verslą vos susidūręs su iššūkiu, gana nedidelė. Bet jei asmuo net nepradėjo verslo, tai pirmoji kliūtis jį ilgam atbaidys nuo minties imtis savarankiškos veiklos.

Na, bet verslo sąlygos dar ne viskas. Galbūt galima pasirinkti verslo sritį, kuri bus nesudėtinga, lengvai perprantama, o jos nešamos pajamos greitai pavers jus turtuoliu. Deja, „bzn start“ kalbinti verslininkai mano kiek kitaip.

Pasak bendrovės „digitouch!“ įkūrėjo ir vadovo Andriaus Čepkaus, kaip ir visur, verslo pasaulyje pirmiausia reikia dirbti. Niekas pinigų nežarsto saujomis į kairę ir dešinę, todėl reikia jų nusipelnyti.

„Manau, lengvų pinigų nebūna. Kad ir kaip jie uždirbami, tai turi savo kainą. Viskas reikalauja pastangų, todėl sakyti, kad vienas verslas yra ne toks sudėtingas kaip kitas, būtų neteisinga. Visų pirma, jei žmogus ėmėsi konkretaus verslo, vadinasi, jam ta veiklos sritis patinka ir jis ją išmano. O tai, ką išmanai, negali būti sudėtinga“, – sakė verslininkas.

Anot jo, nesudėtingu galima laikyti samdomą darbą, kur atsakomybė ir darbo krūvis yra gerokai mažesni nei verslo pasaulyje.

Tiesa, Andrius pripažįsta, kad kai kurių verslų pradžia gali būti komplikuotesnė nei kitų. Pavyzdžiui, nors fabriko darbas, ypač jei jis gamina paklausias prekes, yra stabilus, tokio projekto kūrimo sąnaudos yra gerokai didesnės, nei, tarkime, paslaugų sektoriui priklausančios įmonės įkūrimas. Aišku, pastaroji generuos mažesnes pajamas, tačiau ir investuoti reikės kuklesnę sumą.

Žinoma, galima sakyti, kad minėtas verslininkas nėra didelis autoritetas. Apie jį kai kas gal net nėra girdėję. Ir jiems visai nerūpės, kad Andrius turi ne vieną verslo projektą. Tokie jau tie žmonės – tiki tais, kuriuos dažniau mato ir girdi.

Mintimis apie verslo sudėtingumą ar paprastumą sutiko pasidalyti ir Vladas Lašas, tikras verslo vilkas. Jis įkūrė ir dalyvavo kuriant ne vieną įmonę: pavyzdžiui, yra vienas iš UAB „Skubios siuntos“ steigėjų. Ši bendrovė taip buvo ištobulinta, kad tapo UPS partnere ir atstove Lietuvoje.

Tiesa, tai yra niekis, palyginti su šių metų pavasarį Osle Vladui įteikta Verslo taikos premija, kurią Nobelio taikos ir ekonomikos premijos laureatų sudaryta komisija verslininkams skiria už pasauliui svarbių problemų sprendimo paieškas, inovacijų sklaidą bei sėkmingą ir socialiai atsakingą verslą.

Anot V. Lašo, pastangos galiausiai lemia gaunamus rezultatus. Verslininko nuomone, jei žmogus nepabūgsta sunkumų, sunkiai dirba ir juos įveikia, tai leidžia džiaugtis stulbinamais laimėjimais, o įveiktas kelias tuomet neatrodo labai sudėtingas.

„Bene svarbiausia verslininkui yra tikėjimas ir atsidavimas. Tai padeda nepasiduoti. Tuomet net sudėtingiausias verslas nėra baisus. Jis tampa tuo, ką darai, kuo gyveni. Tad, manau, jauni žmonės, kurie svarsto galimybę imtis verslo, turėtų pagalvoti, ko nori: lengvai ir greitai pasiekto menko rezultato ar išlaukto, sąžiningai pelnyto pasiekimo“, – „bzn start“ skaitytojams patarė V. Lašas.

Panašu, kad abiejų verslininkų nuomonės sutampa, nors jų amžius gerokai skiriasi. Tai džiugina, nes rodo, kad biurokratinės kliūtys ar sudėtingos verslo schemos negali sutrukdyti tiems, kurie tikrai nori būti ne išlaikomi, bet išlaikyti save ir kitus. Jiems verslas gali būti ir yra nesudėtingas.

Na, o dabar, kai Lietuvoje sąlygos verslui pamažu vis gerėja (vien ko vertas mažosios bendrijos įteisinimas), galima sakyti, kad mūsų laukia gana šviesus rytojus. Tik reikia mažiau burbėti, ieškoti galimybių ir būti atsakingesniems.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.