...

Ar nepilnamečiai gali kurti ir valdyti savo verslą?

Verslas

2015.06.23

Autorius: Aistė Noreikaitė

Temos: .

Ar nepilnamečiai gali kurti ir valdyti savo verslą?

Advokatas - Tomas Bagdanskis. Asmeninio archyvo nuotr.

Kuo toliau, tuo jaunesni žmonės tampa verslo pasaulio dalimi. Inovatyvios idėjos, jaunatviškas entuziazmas ir ambicijos dažnai lemia jaunų verslininkų sėkmę. Apie tai, kaip nepilnamečiai patys gali kurti ir valdyti verslą, teiravomės teisininko Tomo Bagdanskio. Mūsų pašnekovas specializuojasi darbo teisės, įmonių teisės, sutarčių teisės ir atstovavimo teismuose srityse. Įtakingi tarptautiniai teisės žinynai „Best Lawyers“ ir „Chambers Europe“ advokatą Tomą Bagdanskį nuo 2010 m. kasmet įtraukia į geriausių darbo teisės advokatų sąrašą Lietuvoje, o 2013 m. pabaigoje jis gavo prestižinį „Best Lawyers“ apdovanojimą kaip geriausias metų advokatas darbo teisės klausimais.

Skiriamos dvi nepilnamečių grupės

Kaip pasakojo ekspertas, galimybę savo vardu kurti ir visiškai valdyti verslą asmuo įgyja sulaukęs pilnametystės. Nepilnamečių veiksnumas skirstomas į dvi grupes: iki 14 metų ir 14–18 metų.

„Iki 14 metų asmuo laikomas neveiksniu, todėl negali savarankiškai įgyvendinti savo teisių, išskyrus įstatymo nustatytas išimtis. Už nepilnamečius iki 14 metų sandorius jų vardu sudaro tėvai arba globėjai. Jie turi teisę savarankiškai sudaryti smulkius buitinius sandorius, sandorius, susijusius su asmeninės naudos gavimu neatlygintinai, taip pat sandorius, susijusius su uždirbtų lėšų, atstovų pagal įstatymą ar kitų asmenų suteiktų lėšų panaudojimu, jeigu šiems sandoriams nėra nustatyta notarinė ar kita speciali forma“, – dėstė T. Bagdanskis.

„Nepilnamečių nuo 14 iki 18 metų teisę dėti į kredito įstaigas indėlius ir jais disponuoti nustato teisės aktai“

T. Bagdanskis

Sąvoka „smulkūs buitiniai sandoriai“ apima maisto produktų, kanceliarinių prekių, knygų, laikraščių įsigijimą, kai sandorio kaina nedidelė ir atsiskaitoma grynaisiais pinigais iš karto, sudarant sandorį. Kiti sandoriai, susiję su asmeninės naudos gavimu, – dovanų priėmimas, sutikimas, kad nepilnametį neatlygintinai mokytų, ir panašiai. Nepilnametis iki 14 metų taip pat gali savarankiškai naudoti lėšas, kurios yra jo uždarbis ar stipendija, taip pat jam tėvų ar globėjų duotas ar padovanotas lėšas. Tačiau toks asmuo neturi teisės savarankiškai už savo lėšas sudaryti sandorių, kuriems būtina notarinė forma. Sąvoka „kitokia speciali forma“ taikoma paprasta rašytine forma sudaromiems sandoriams, kuriems privaloma teisinė registracija.

Kaip aiškino pašnekovas, 14–18 metų nepilnamečiai sandorius sudaro, turėdami tėvų arba rūpintojų sutikimą. Sutikimo forma turi atitikti sudaromo sandorio formą. Tokio amžiaus sulaukę asmenys papildomai turi teisę savarankiškai disponuoti savo pajamomis ir turtu, įgytu veiklos metu, įgyvendinti autorių teises į savo kūrinius, išradimus, pramoninį dizainą, taip pat sudaryti smulkius buitinius sandorius. „Nepilnamečių nuo 14 iki 18 metų teisę dėti į kredito įstaigas indėlius ir jais disponuoti nustato teisės aktai“, – pridūrė T. Bagdanskis.

Individuali veikla ir verslo liudijimas

14–18 metų asmuo su tėvų (ar globėjų) sutikimu gali vykdyti individualią veiklą neįregistravęs individualios veiklos pagal pažymą ar verslo liudijimą. Iki 14 metų asmenys to negali. „Net ir tokiu atveju nepilnamečiai nuo 14 iki 18 metų turi teisę savarankiškai sudaryti tik smulkius buitinius sandorius, sandorius, susijusius su asmeninės naudos gavimu neatlygintinai, taip pat sandorius, susijusius su uždirbtų lėšų, atstovų pagal įstatymą ar kitų asmenų suteiktų lėšų panaudojimu, jeigu šiems sandoriams nėra nustatyta notarinė ar kita speciali forma, disponuoti savo pajamomis bei turtu, įgytu už šias pajamas, įgyvendinti autorių teises į savo kūrinius, išradimus, pramoninį dizainą. Visiems kitiems sandoriams sudaryti būtinas tėvų arba rūpintojų sutikimas“, – dėstė ekspertas.

Verslo liudijimas išduodamas sulaukus 18 metų. Jis gali būti išduodamas ir nepilnamečiui nuo 14 metų, kai gaunamas vieno iš tėvų (globėjų) sutikimas.

Galimybės interneto erdvėje

Nepilnamečiai gali kurti interneto puslapius. Siekiant įgyvendinti autorių teises (atgaminti bet kokia forma ar būdu; išleisti, versti, platinti originalą ar kopijas parduodant, nuomojant, teikiant panaudai ar kitaip perduodant nuosavybėn viešai rodyti; transliuoti ir kitaip viešai skelbti) nustatyta, kad 14–18 metų nepilnamečiai turi teisę savarankiškai įgyvendinti autorių teises į savo kūrinius, o už asmenis iki 14 metų sandorius jų vardu sudaro tėvai arba globėjai.

Norint įsigyti domenų ir juos registruoti, už nepilnamečius iki 14 metų sandorius jų vardu sudaro tėvai arba globėjai, nepilnamečiai nuo 14 iki 18 metų turi teisę tai atlikti, gavę tėvų ar globėjų sutikimą.

„Reikėtų atkreipti dėmesį, kad konkrečioms veiklos rūšims ar sritims gali būti taikomi papildomi reikalavimai“, – pabrėžia ekspertas.

Išdėstęs teisines subtilybes, teisinių klausimų ekspertas primena: svarbu suvokti ir vykdyti nuostatas, kad už nepilnamečius iki 14 metų sandorius jų vardu sudaro tėvai arba globėjai. Pagrindinės teisinės klaidos susijusios tėvų ar globėjų sutikimo gavimu bei sandorių pripažinimu negaliojančiais dėl tėvų sutikimo neturėjimo ir (arba) negalėjimo savarankiškai sudaryti atitinkamų sandorių. 14–18 metų nepilnamečiai patys atsako pagal savo sutartines prievoles.

Ekspertas pataria kruopščiai atsirinkti partnerius ir rangovus, rūpestingai sudaryti sutartis (svarbu jas skaityti, analizuoti jų sąlygas, išsamiai ir aiškiai susitarti dėl konkrečių sutarčių sąlygų) ir atkreipti dėmesį į tinkamą sutarčių vykdymą, mokesčių apskaičiavimą, deklaravimą ir mokėjimą.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.