...

Ambasadorius D. Degutis: „Izraelyje mes turime milžinišką verslo potencialą“

Verslas

2016.09.07

Autorius: Loreta Lileikienė

Temos: .

Ambasadorius D. Degutis: „Izraelyje mes turime milžinišką verslo potencialą“

Izraelis – geras pavyzdys, kad įmanoma gyventi sudėtingomis geopolitinėmis sąlygomis ir tapti labai stipria valstybe. Tiia Monto nuotr.

Tokia nuomone ir kitomis su verslu susijusiomis įžvalgomis pasidalijo Darius Degutis, Lietuvos užsienio reikalų ministerijos ambasadorius ypatingiems pavedimams, prieš dvejus metus grįžęs iš penkmetį trukusios diplomatinės tarnybos Izraelyje.

Galimybių labai daug

Kaip sako pašnekovas, tuo metu, kai jam teko dirbti Lietuvos ambasadoriumi Izraelyje, ekonominis bendradarbiavimas buvo pagrindinis veiklos prioritetas. „Mes didžiausią dėmesį būtent ir skyrėme ekonomikai, – įsitikinęs D. Degutis. – Galimybių Izraelyje labai daug, potencialas milžiniškas, tačiau ne visada buvo pakankamai išnaudotas. Mūsų santykiai su Izraeliu dažnai buvo grindžiami istorinio teisingumo kontekstu: holokaustas, žydų kultūrinio, religinio paveldo išsaugojimas Lietuvoje. Tarpusavio santykiuose labiau dominavo istorijos ir kultūros temos. Daugiau nagrinėjome tai, kas buvo praeityje: tragiški žydų tautai, svarbūs ir mums, lietuviams, Lietuvai faktai.“ Lietuvoje per Antrąjį pasaulinį karą buvo sunaikinta praktiškai visa žydų bendruomenė. Neužmirštant ir neneigiant tos temos svarbos, anot ambasadoriaus, mūsų tikslas buvo paieškoti, kokios yra ekonominio bendradarbiavimo galimybės. Paliesti neliestus dalykus. Verslas – pirmoji ir pagrindinė sritis. Tuo labiau, kad Izraelis yra unikali verslumo šalis.

Teigiama, kad Izraelyje gyvena apie 200 tūkst. išeivių iš Lietuvos arba jų palikuonių. Turint tokį didelį potencialą, pašnekovo nuomone, mums atsiveria unikalios galimybės.

Izraelis pirmauja aukštųjų technologijų srityje ir startuolių skaičiumi

D. Degutis atkreipia dėmesį, kad visi didžiausi pasaulio gigantai turi savo laboratorijas, tyrimų centrus Izraelyje. Ir „IBM“, ir „Intel“, ir daug kitų. „Didžiosios kompanijos ten yra sukūrusios darbo vietas. Izraelis pirmauja pasaulyje, kurdamas startuolius. Pagal jų skaičių, tenkantį vienam gyventojui, – niekas daugiau neturi. Vyriausybė labai juos remia. Pagal aukštųjų technologijų įmonių bendrą skaičių Izraelis Niujorko aukštųjų technologijų įmonių biržoje – užima antrą vietą po JAV. Izraelis taip pat pirmauja pasaulyje pagal registruotus medicininius patentus“, – faktus vardija D. Degutis ir priduria, kad verslumo skatinimo politiką aktyviai remia Izraelio Vyriausybė, skirianti daugiausia lėšų pasaulyje mokslo tyrimams ir plėtrai. „Izraelis mokslo tyrimams remti skiria 4,5 proc. nuo BVP, Lietuvoje ši dalis sudaro maždaug apie 1 proc., Europos Sąjungos vidurkis – 2,3 procento. Izraelio valstybė skiria daug lėšų pažangos plėtrai, nepaisydama kitų milžiniškų iššūkių, – gynybai skiriamos lėšos sudaro bemaž 7 proc. nuo BVP, pas mus diskutuojama dėl 2 proc. ir dažnai tuo suabejojama“, – akivaizdžius skirtumus vardija ambasadorius D. Degutis.

Pavyzdys, kad viskas įmanoma

Jo įsitikinimu, Izraelis – geras pavyzdys, kad įmanoma gyventi sudėtingomis geopolitinėmis sąlygomis ir tapti labai stipria valstybe, gebėti apsiginti ir kartu pasiekti pasaulinių mokslo, technologijų bei verslo aukštumų.

 

„Turėjome didelį palaikymą, kai dirbome Izraelyje, taip buvo sukurti bendri Lietuvos ir Izraelio prekybos rūmai, sutvirtinome Izraelyje garbės konsulų tinklą, suaktyvinome ir politinį bendradarbiavimą, svarbų siekiant, kad sustiprėtų ekonominiai ryšiai. Verslas reaguoja į teigiamą politinę situaciją.“

D. Degutis.

 

Kaip Lietuvos ir Izraelio verslo sąsajos galėtų tapti glaudesnės? Pašnekovas jau minėjo, kad bendraujant diplomatiškai Lietuvos ir Izraelio taktinis santykių posūkis buvo nukreiptas į verslumą, ekonominio bendradarbiavimo skatinimą – tai labai remia Lietuvos Vyriausybė. „Turėjome didelį palaikymą, kai dirbome Izraelyje, taip buvo sukurti bendri Lietuvos ir Izraelio prekybos rūmai, sutvirtinome Izraelyje garbės konsulų tinklą, suaktyvinome ir politinį bendradarbiavimą, svarbų siekiant, kad sustiprėtų ekonominiai ryšiai. Verslas reaguoja į teigiamą politinę situaciją. Rezultato netrukome sulaukti. Aktyviai organizuotos verslo misijos iš Izraelio į Lietuvą ir iš Lietuvos į Izraelį. Be aukštųjų technologijų, medicinos, biotechnologijų, gyvybės mokslų segmento, mes taip pat pasižiūrėjome ir į kitus, kur dar galėtume plėtoti savo ryšius, kontaktus. Viena iš tokių sričių, kuri, be abejonės, turėtų būti plėtojama, – turizmas“, – įsitikinęs pašnekovas.

Atviros durys, plėtojant turizmą, maisto produktų eksportą, aukštąsias technologijas

Turizmo plėtra, pašnekovo nuomone, prisideda ir prie geresnio vieniems kitų pažinimo. „Prieš ketverius metus bendromis pastangomis pavyko atidaryti tiesioginius skrydžių reisus tarp Vilniaus ir Tel Avivo, tokių iki tol nebuvo. Šie reisai tapo labai svarbia mūsų ryšių stiprinimo dalimi. Iki šiol jais skrenda pilni lėktuvai, turizmo augimas į Izraelį iš Lietuvos ir iš Izraelio į Lietuvą yra didžiausias, palyginti su kitomis šalimis, – sako D. Degutis. – Praėjusiais metais turistų į Lietuvą iš Izraelio atvyko 60 proc. daugiau nei prieš porą metų, tokio augimo nė su viena kita šalimi mes neturime. Izraeliečiai domisi Lietuva, atranda mūsų šalį, yra daug litvakų, kuriems geras susisiekimas taip pat svarbu, ir ši sritis labai sėkmingai pajudėjo.“ Kitas itin reikšmingas dalykas, kurį pavyko įgyvendinti nepaisant ekonominės krizės iššūkių prieš kelerius metus Lietuvoje, pabrėžia D. Degutis, tai, kad Vyriausybė priėmė labai svarbų ir strategiškai teisingą sprendimą – paskyrė Lietuvos komercijos atašė Izraelyje. „Jo tikslas – sutelkti dėmesį į pagrindines verslo kryptis, tad tapo aktyvesnis maisto produktų eksportas iš Lietuvos į Izraelį, o tai itin palanku, nes čia gyvena daug išeivių iš Lietuvos. Be to, Izraelyje gyvena per milijoną rusakalbių žydų, išeivių iš buvusios Sovietų Sąjungos. Jie nuo senų laikų gerai žino lietuvišką produkciją ir ją mėgsta, vertina jos kokybę. Taigi Izraelyje šiandien niekam jau nekelia nuostabos prekybos centrų lentynose rasti lietuviško alaus ar stipriųjų gėrimų, ledų ar šokoladinių varškės sūrelių, majonezo ar kondensuoto pieno. Įvairiausių produktų yra labai daug ir jie populiarūs. Lietuvos maisto produktų eksportas į Izraelį nuolat auga ir tai džiugina“, – sako buvęs Lietuvos ambasadorius Izraelyje D. Degutis.

Pripažįsta kaip lygiaverčius partnerius

Kalbėdamas apie tai, kad Lietuvai labai rūpėjo pritraukti iš Izraelio aukštąsias technologijas, D. Degutis pamini vieną geriausiai pavykusių įgyvendinti pavyzdžių – pirmaujančios Izraelio aukštųjų technologijų įmonės „WIX“ biuro atidarymą Lietuvoje. Ši pasaulyje pripažinta kompanija sostinėje turi ne tik biurą, bet ir pradėjo savo veiklą – šiuo metu čia dirba maždaug 100 žmonių. „Bendrovė, kurianti platformas tinklalapių kūrybai, turi du filialus pasaulyje: Vilniuje ir Kalifornijoje, Silicio slėnyje. Užimame panašią kategoriją kaip ir jų verslo parneriai Kalifornijoje. Įmonė Lietuvoje veikia jau kelerius metus ir labai sėkmingai plėtoja savo veiklą. Tai puikus pavyzdys kitiems galimiems Izraelio investuotojams, – sako D. Degutis ir pamini dar vieną projektą – netrukus, jau šį mėnesį, Vilniuje kas dvejus metus rengiamą trečiąją gyvybės mokslų konferenciją „Life Sciences Baltics“. – 500–600 dalyvių iš viso pasaulio – nuo JAV iki Japonijos, maždaug 100 iš jų atvyksta būtent iš Izraelio, tarp jų buvo ir Nobelio premijos laureatė. Atvykę jie susipažįsta ir su Lietuvos gyvybės mokslų sektoriumi, jau plėtojamas ne vienas bendras projektas kartu su izraeliečiais.“

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.