...

20 būdų, kaip priversti smegenis dirbti greičiau

Verslas

2016.08.08

Autorius: Juliana Miliut

Temos: .

20 būdų, kaip priversti smegenis dirbti greičiau

Kryžiažodžiai, galvosūkiai ir net geros mįslės yra puikus būdas mankštinti smegenis. flickr.com nuotr.

Kol mokslininkai teigia, kad žmogaus smegenys dirba tik 10–15 procentų, kino kūrėjai stato filmus apie stebuklingas piliules, priverčiančias jas dirbti šimtu procentų. Verslininkai yra ta tikslinė grupė, kuriai reikia nuolat išlaikyti budrumą. Tad nieko keista, kad vieni jų patiki farmacininkais ir saujomis ryja smegenų veiklą skatinančius maisto papildus, o kiti taiko laiko patikrintus darbo su savimi metodus.

1. Rašykite. Rašymas – tai būdas pasakyti savo atminčiai, kas svarbu. Taigi ateityje dalykus atsiminsite kur kas lengviau. Tai būdas išvalyti mąstymą, lavinti kūrybiškumą ir analitinius gebėjimus. Dienoraščiai, idėjų žurnalai, poezija, užrašai – visa tai padeda aktyvinti smegenų veiklą.

2. Klausykitės Mozarto. Kalifornijos universitete 36 mokiniams buvo duoti trys erdvinio mąstymo testai, paremti standartiniu IQ testu. Dar prieš pirmą testą jie 10 minučių klausėsi W. A. Mozarto sonatos. Prieš antrą testą jie klausėsi raminančios muzikos, o prieš trečiąjį sėdėjo tyloje. Vidutiniai visų 36 mokinių rezultatai: 1-as testas: 119. 2-as testas: 111. 3-ias testas: 110. Devynių balų padidėjimas dėl Mozarto!

3. Miegokite geriau. Kol per parą pavyksta pamiegoti bent penkias valandas, miego kokybė atrodo svarbesnė nei kiekybė. Pastebėta, kad daugeliui žmonių labai naudinga pasnausti po pietų. Išbandykite ir jūs.

4. Venkite cukraus. Angliavandeniai gali aptemdyti smegenis, o vadinamoji cukraus depresija apsunkina aiškų mąstymą. Tad venkite makaronų, cukraus, baltos duonos ir bulvių traškučių prieš bet kokias svarbias protines užduotis.

5. Mankštinkitės. Ilgalaikė mankšta gali pagerinti smegenų veiklą ir tai visai nestebina. Bet kas, kas teigiamai veikia psichinę sveikatą, padeda ir smegenims. Naujausi tyrimai rodo, kad pažintinė funkcija suaktyvėja praėjus vos 10 minučių po aerobinės treniruotės. Jeigu jaučiate, kad reikia greitai pravėdinti galvą, kelis kartus užlipkite ir nulipkite laiptais.

6. Įsivaizduojami draugai. Kalbėjimas ir patarimų gavimas iš įsivaizduojamų veikėjų gali būti puikus būdas prieiti prie informacijos, esančios pasąmonėje. Įsivaizduokite pokalbį su asmeniu, puikiai išmanančiu sritį, kuri jums neduoda ramybės.

7. Venkite nereikalingų argumentų. Kai per daug energingai ginate savo poziciją, o ypač tik dėl to, kad laimėtumėte ginčą, į tai investuojate savo ego. Tai nepadeda lengvai prieiti prie informacijos ir jos panaudoti. Kitaip sakant, savo protą įstatote į vėžes ir su kiekvienu argumentu įkasate vis giliau. Debatai gali būti vertingi, tačiau kai ego ima viršų, protinė veikla šiek tiek susiaurėja.

8. Spręskite galvosūkius. Kryžiažodžiai, galvosūkiai ir net geros mįslės yra puikus būdas mankštinti smegenis. Galite tuo užsiimti laukdami prie gydytojo kabineto ar važiuodami autobusu.

9. Dainuokite. Kai esate vieni automobilyje, pabandykite dainuoti apie tai, ką dirbate. Ar pastebėjote, kad lengviau rimuoti, kai dainuojate, nei kai tiesiog kalbate ar rašote? Taip yra dėl to, kad dešinysis pusrutulis geriau įsimena struktūras. Tai darant smegenys mankštinamos reguliariai, taigi galite vystyti dešinįjį smegenų pusrutulį. Tai padarys jus efektyvesniu problemų sprendėju.

10. Mažiau valgykite. Persivalgymas turi tiesioginį poveikį nukreipiant daugiau kraujo į virškinimo procesą ir paliekant jo mažiau smegenims. Ilgainiui tai gali sukelti rimtų problemų. Moksliškai nustatyta, kad žiurkių, kurioms buvo paskirtas griežtas racionas, smegenys veikė geriau.

11. Medituokite. Pačią paprasčiausią meditaciją galite atlikti sėdėdami biure. Tiesiog atsiloškite kėdėje, užsimerkite ir susikoncentruokite į kvėpavimą, tuo pat metu įtempdami ir atpalaiduodami kūno raumenis. Kas kartą, kai mintis bandys nuklysti į verslo reikalus, koncentruokite jas į kvėpavimą. Penkios ar dešimt minučių tokios meditacijos kasdien padės pasirengti ir lengviau įveikti net ir sudėtingiausią užduotį.

12. Temperatūra. Daugelis žmonių pastebėjo geriau mąstantys esant tam tikrai temperatūrai. Apskritai atrodo, kad esant vėsiam, bet maloniam orui žmonės mąsto geriau. Pabandykite paeksperimentuoti ir pažiūrėkite, kokia temperatūra jums tinka geriausiai.

13. Giliai kvėpuokite. Daugiau oro reiškia daugiau deguonies kraujyje, taigi ir smegenyse. Kvėpuokite pro nosį ir pastebėsite, kad daugiau išnaudojate diafragmą, įtraukdami orą giliau į plaučius. Keli gilūs įkvėpimai taip pat gali padėti atsipalaiduoti ir priversti aiškiau mąstyti.

14. Sėdėkite tiesiai. Laikysena daro įtaką mąstymo procesui. Įrodykite tai sau atlikdami matematinius veiksmus būdami suglebę, žiūrėdami į grindis ir pravėrę burną. Paskui tuos pačius matematinius veiksmus atlikite sėdėdami tiesiai, susičiaupę ir žiūrėdami tiesiai ar net šiek tiek aukštyn. Pastebėsite, kad taip sėdint kur kas lengviau galvoti.

15. Geri mąstymo įgūdžiai. Problemų sprendimo metodas, taikomas kelias savaites, tampa įpročiu. Pertvarkykite viską, ką matote, kuriam laikui ir tai taps įpročiu. Šiek tiek pasistengę galite išlavinti daug gerų mąstymo įgūdžių ir tapti išradingesni. Pasinaudokite įpročio galia.

16. Išnaudokite nenaudojamą laiką. Tai laikas, kuris švaistomas arba tiesiog neišnaudojamas. Vairavimo laikas, laikas, praleistas laukiamuosiuose, ar net laikas, praleistas tvarkant kiemą. Turėdami ausinuką galite klausytis knygų įrašų. Šimtus valandų per metus praleidžiate savo automobilyje, tad pagalvokite, ko galite išmokti tuo metu.

17. Mokykitės kalbų. Naujos kalbos mokymasis stabdo su amžiumi susijusį smegenų funkcijos silpnėjimą. Be to, padeda į daugelį dalykų pažvelgti kitaip.

18. Susidarykite protinių gebėjimų planą. Reikia 20–30 kartojimo dienų, kad būtų įtvirtinti nauji įgūdžiai, pasakytų daugelis psichologų. Vadinasi, kai kursite geresnių protinių gebėjimų planą, taikykite naujus problemų sprendimo metodus mažiausiai tris savaites.

19. Klausinėkite. Tai puikus būdas palaikyti smegenų aktyvumą. Tiesiog turite išsiugdyti įprotį daug klausinėti kad ir mintyse. Kodėl aukštesni pastatai yra geriau? Kokia yra dirželių paskirtis? Klauskite visko, kas šauna į galvą, ir apsvarstykite galimus atsakymus.

20. Atidumo pratimai. Koncentracija ir aiškus mąstymas yra daugiau ar mažiau automatinis, kai tik nesiblaškote. Išmokite sustoti ir pažvelgti į savo užimtą protą. Tai gali būti telefono skambutis ar tiesiog sąrašo sudarymas tam, kad pamirštumėte problemas. Kai tik pastebėsite, kad kas nors neduoda ramybės, spręskite problemas.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.