...

Vekselis – pagalba verslui ar dar viena galimybė išvengti finansinės atsakomybės?

Verslas

2013.01.15

Autorius: bzn start

Temos: , .

Vekselis – pagalba verslui ar dar viena galimybė išvengti finansinės atsakomybės?

gawkerassets.com nuotr. Pasitaiko atvejų, kai skolininkas, susidūrusi su rimtomis finansinėmis problemomis, pasirašo vekselį, o vėliau, neatsiskaičiusi su kreditoriumi, emigruoja į užsienį...

Verslui nuolat reikia pinigų, nesvarbu, ar jį tik pradedame, ar plėtojame. Miname visus įmanomus slenksčius, iš kur pasikolinti pinigų, ar tiesiog ieškome potencialaus investuotojo.

Šį kartą norime plačiau apžvelgti vieną skolinimosi galimybių – vekselio pasirašymą. Kas tai – reali pagalba verslui, ar būdas skolininkui išvengti atsakomybės? Svarbiausia – būkite budrūs ir neužlipkite ant grėblio. Tuomet šis būdas taps ne našta, o pagalba. Taigi apie tai, kas vyksta ir koks grėblys gali laukti kelyje.

Pasitaiko atvejų, kai skolininkas ar skolininko įmonė, susidūrusi su rimtomis finansinėmis problemomis, pasirašo vekselį, o vėliau, neatsiskaičiusi su kreditoriumi, emigruoja į užsienį. Viena iš tokių lietuvių ypač pamėgtų migracijos vietų – Jungtinė Karalystė.

Apie vekselio patikimumą ir kaip įmonei finansiškai nenukentėti bei susigrąžinti pinigus, nenurašant skolos į nuostolius, klausiame UAB „Legal Advice“ advokato padėjėjo Roberto Naruševičiaus.

Kada verta pasirašyti vekselį ir kaip įvertinti patikimumą (asmens, kuris pasirašo vekselį)?

Iš esmės vekselis yra patogi priemonė kreditoriams, kadangi išieškojimui pagal vekselį yra numatytos itin supaprastintos taisyklės, kuriomis remiantis nereikia kreiptis į teismą įrodinėjant savo piniginio reikalavimo skolininkui pagrįstumą bei reikalavimo dydį.

Vekselį itin paranku pateikti skolininkui pasirašyti, kai jis turi nemažai skolų ir kreditorius, bijodamas skolininko įmonės nemokumo, gali apskritai netekti galimybės atgauti savo skolas.

Žinoma, reikėtų įvertinti grėsmes, pavyzdžiui, nepasirašinėti vekselių, kai skolinamos itin didelės pinigų sumos, taip pat nesudaryti vekselių su nepažįstamais žmonėmis, prieš tai nepasidomėjus, ar tas žmogus apskritai turi kokio nors turto, į kurį vėliau bus galima nukreipti išieškojimą. Specialistai papildomai rekomenduoja skolas įforminti notaro patvirtintais sandoriais, kuriuos pravartu užtikrinti turto įkeitimu.

Skolininkui pateikiant pasirašyti vekselį itin svarbu gauti sutuoktinio parašą ant vekselio, nes pasitaiko situacijų, areštavus bendrą sutuoktinių turtą, kai vienas iš sutuoktinių kreipiasi į teismą, ginčydamas vekselio pasirašymą ir motyvuodamas tuo, kad vekselis nebuvo skirtas šeimos poreikiams tenkinti ir kad jis apie tai nieko nežinojęs.

Ką daryti, jei skolininkas migravo į kitą šalį?

Pirmiausia reikėtų kreiptis į Lietuvoje praktikuojantį notarą, kad šis parengtų Europos vykdomąjį raštą. Pažymėtina, kad Europos vykdomojo rašto vykdymo procedūros atliekamos vadovaujantis valstybės narės, kurioje vykdomas teismo sprendimas ar autentiškas dokumentas, nacionaline teise.

Vėliau priklausomai nuo skolos dydžio sumos reikia kreiptis į grafystės ar Jos Didenybės teismą, esantį Jungtinėje Karalystėje, kuris atitinkamai pripažintų dokumentus, t. y. juos patvirtintų kaip vykdytinus toje valstybėje. Tada, atsižvelgiant į skolininko buvimo vietą, dokumentus pateikti antstoliui.

Nuo ko priklauso skolos išieškojimo sėkmė?

Pasak Lietuvos antstolių rūmų valdytojos Dovilės Satkauskienės, tai, ar į užsienio antstolius besikreipiančiam Lietuvos verslininkui pavyks išieškoti skolą iš į užsienį emigravusio skolininko, dažniausiai lemia pats procesas. Pavyzdžiui, ar skolininkas gauna oficialių pajamų, ar ieškovui pavyksta rasti jo gyvenamąją vietą.

Žinoti, kad skolininkas yra išvykęs į Ispaniją ar į Angliją, nepakanka, reikia surinkti detalesnę informaciją. Būtent nesugebėjimas rasti, kur yra skolininkas, gali tapti viena kliūčių. Vis dėlto dažniausiai lietuviai deklaruoja savo gyvenamąją vietą ir pajamas užsienyje dėl mokesčių sistemos, todėl palengvėja ir išieškojimas.

D. Satkauskienė primena, kad Europos vykdomojo rašto patvirtinimo procedūra užtrunka ir tai priklauso nuo daugelio aplinkybių. Pavyzdžiui, kai kuriose valstybėse Europos vykdomojo rašto patvirtinti nereikia. Pavyzdžiui, Latvijoje, jeigu yra deklaruota skolininko buvimo vieta, užtektų pagal veiklos teritoriją susirasti antstolį, kuriam būtų priskirtas Europos vykdomojo rašto vykdymas, ir jis šio rašto vykdymo procedūros galėtų imtis tuoj pat.

Skolos išieškojimas taip pat priklauso nuo įvairių aplinkybių: kiek pajamų yra deklaravęs skolininkas, per kelis etapus bus išieškoma suma ir pan. Taigi tai gali užtrukti ir metus, ir dvejus ar daugiau. Juk jeigu skolininkas turi turto, tai jo pardavimas, be abejo, užtruks ne mažiau kaip keletą mėnesių. Tie skolos išieškojimo procesai yra labai individualūs.

Ekspertai

Robertas Naruševičius

Robertas Naruševičius

Advokatas / Advokatų profesinė bendrija „Constat”

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.