...

Sezoninis darbas – metas pildyti piniginę

Verslas

2012.05.07

Autorius: Mantė Sabaliauskaitė

Temos: , .

Sezoninis darbas – metas pildyti piniginę

Trakuose įsikūrės Alvydas džiaugiasi, kad prieš kone dešimtmetį pinigai, investuoti į kelių vandens dviračių ir valčių įsigijimą, jau per pirmą verslo sezoną atsipirko su kaupu. BFL/Andriaus Ufarto nuotr.

Artėja vasara, kuri vieniems – atostogų, o kitiems – darbymečio metas. Taigi norintiems šiltąjį sezoną įgyti darbo, o galbūt ir verslo patirties UAB „LS CONSULTING“ ekspertė teisininkė Jelena Ivanova pataria, kokią verslo formą rinktis, kaip sudaryti sutartį, ir aiškina, kokie darbai priskiriami prie sezoninių.

Sezoniniais vadinami darbai, kurie dėl gamtinių ir klimato sąlygų dirbami ne visus metus, o tam tikrais periodais (sezonais), ne ilgesniais kaip aštuoni mėnesiai (vienas po kito einančių dvylikos mėnesių laikotarpiu), ir yra įtraukti į sezoninių darbų sąrašą. Vieni sezoniniai darbai mums yra gerai žinomi, pavyzdžiui, aptarnavimo darbai kaimo turizmo sodybose, turizmo bazėse, poilsio namuose ir sanatorijose, viešbučiuose, parduotuvėse, kavinėse, restoranuose, kurie veikia ne ištisus metus. Taip pat vaikų poilsio stovyklų darbuotojų darbai bei prekyba ledais, maistu, spauda ir pramoninėmis prekėmis lauko sąlygomis.

Nemažai sezonių darbų yra susiję su maisto pramone, pavyzdžiui, darbai, susiję su daržovių, gėlių ir kitų augalų sėklų rinkimu, ruošimu, kokybės nustatymu, perdirbimu ir realizavimu, gėlynų įrengimo, jų priežiūros darbai, vaisių ir uogų auginimo, skynimo, paruošimo ir perdirbimo darbai. Taip pat miško grybų, uogų rinkimo ir apdorojimo darbai, vaistažolių rinkimo, paruošimo, perdirbimo darbai, žemės ūkio produkcijos auginimas, derliaus nuėmimas atvirame lauke, paruošimas ir supirkimas sezono metu.

Kiti sezoniniai darbai susiję su paslaugomis ir industrine pramone, tarkime, mūrijimas, betonavimas, išorės apdaila, teritorijos tvarkymas ir apželdinimas, nerūdinių medžiagų (skaldos, žvyro, smėlio, molio) gavyba, gelžbetonio konstrukcijų ir betoninių elementų gamyba lauke ir nešildomose patalpose, prekinio betono, skiedinio, klintmilčių gamyba, asfaltbetonio gamyba, asfalto klojimas, asfalto dangos regeneravimas, jos paviršiaus apdorojimas, bitumo ruošimas saugyklose, automobilių kelių ir gatvių dangos ženklinimas (visas sąrašas http://www3.lrs.lt/pls/inter3/dokpaieska.showdoc_l?p_id=378768). Žodžiu, norintys tikrai gali pasirinkti vieną iš daugybės variantų.

Anot, UAB „LS CONSULTING“ ekspertų, sezoninio darbo galimybes dažniausia siūlo uždarosios akcinės bendrovės ir/ar individualiosios įmonės. Verslo formos pasirinkimas yra kiekvieno verslininko sprendimas, kuris priklauso nuo jo norimo veiklos pobūdžio, turimo įstatinio kapitalo dydžio, atsakomybės laipsnio, steigėjų skaičiaus, veiklos vykdymo sudėtingumo ir mokesčių dydžio.

Norint gauti materialinės naudos iš verslo būtina steigti privatų juridinį asmenį, kurie pagal atsakomybės laipsnį skirstomi į ribotos ir neribotos civilinės atsakomybės juridinius asmenis. Už neribotos civilinės atsakomybės juridinio asmens prievoles atsako steigėjas. Už ribotos civilinės atsakomybės juridinio asmens prievoles neatsako (tik išimtiniais atvejais). Taigi tai yra reikšminga renkantis juridinio asmens formą.

Individualiosios įmonės (neribota) steigimo pranašumai yra keli, pavyzdžiui, neprivalomas minimalus pradinis kapitalas, savininkas turi teisę imti įmonės pinigus ar kitą turtą savo asmeniniams poreikiams, be to, savo įmonėje savininkas gali dirbti vienas, o prireikus įdarbinti kitų žmonių, IĮ steigimas kainuoja mažiau ir gali būti pertvarkomas į UAB ar AB.

Vis dėlto yra ir trūkumų, pavyzdžiui, įmonės turtas nėra atskirtas nuo jos savininko turto, todėl yra rizika prarasti asmeninį turtą, įmonė negali išleisti naujų akcijų, kad pritrauktų papildomą kapitalo.

Uždarosios akcinės bendrovės (ribota civilinė atsakomybė) steigimas šiuo atveju taip pat turi pranašumų, tarkime, nepasisekus verslui akcininkas rizikuoja tik tuo kapitalu, kurį įnešė į bendrovę, taip apsaugodamas asmeninį turtą, be to, į bendrovę lengviau pritraukti papildomų lėšų verslui plėtoti išleidžiant akcijų, o galų gale ją galima parduoti.

Savaime suprantama, yra ir neigiamų aspektų, tokių kaip brangesnis steigimas, reikiamas įstatinis kapitalas (10 000 Lt), maža to, UAB akcininkai pinigų iš įmonės gali gauti tik išmokant dividendus arba mažinant įstatinį kapitalą.

Sezoninės darbo sutarties sudarymo, pakeitimo ir nutraukimo, taip pat darbo ir poilsio laiko ir darbo apmokėjimo ypatybes remdamasi Darbo kodeksu nustato Vyriausybė. Sezoninių darbų santykiai turi būti įforminami darbo sutartimi, taigi sezoniniams darbams atlikti yra sudaroma sezoninė darbo sutartis.

Darbo sutartis yra darbuotojo ir darbdavio susitarimas, kuriuo darbuotojas įsipareigoja dirbti tam tikros profesijos, specialybės, kvalifikacijos darbą arba eiti tam tikras pareigas paklusdamas darbovietėje nustatytai darbo tvarkai, o darbdavys įsipareigoja suteikti darbuotojui sutartyje nustatytą darbą, mokėti darbuotojui sulygtą darbo užmokestį ir užtikrinti darbo sąlygas, nustatytas darbo įstatymuose, kituose norminiuose teisės aktuose, kolektyvinėje sutartyje ir šalių susitarimu.

Darbo sutarties požymiai:

specifinis darbo sutarties dalykas: darbo sutartimi susitariama dėl tam tikros darbo funkcijos atlikimo, tai yra dėl tam tikros profesijos specialybės, kvalifikacijos darbo arba tam tikrų pareigų;

asmuo, jeigu jis yra darbo teisiniuose santykiuose, privalo paklusti vidaus darbo tvarkai;

darbdavys įsipareigoja suteikti darbuotojui sutartyje numatytą darbą, mokėti sulygtą darbo užmokestį ir užtikrinti darbo sąlygas, nustatytas darbo įstatymuose, kituose norminiuose teisės aktuose, kolektyvinėje sutartyje ir šalių susitarimu.

Taigi vieni šiltuoju metų sezonu atostogaus pajūryje, kiti plušės restorane ar kur miške, o dar kiti bandys susukti savo pirmąjį vaisvandenių verslą. Juk tik gerai pailsėjus į darbus kimbama su naujus energija, o pakankamai padirbėjus galima sau leisti ir pailsėti. Tad visiems linkime sėkmės!

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.