Kokie pokyčiai laukia mažųjų bendrijų kitąmet?
2013.11.04
Temos: Teisė.
Pastaruoju metu smulkus versla nerimauja, kokie pokyčiai laukia tų, kurie yra įsteigę mažąją bendriją. Kaip bus apmokestinti bendrijos nariai ir kokius veiksmus iššauks imtis smulkųjį verslą? Šiais klausimais kalbiname advokatų kontoros „iLAW” partnerį dr. Tomą Bagdanskį.
Nauji mokesčiai mažosios bendrijos nariams
„Mažosioms bendrijoms, kurios nuo 2012 09 01 turėjo tapti patraukli verslo forma jauniems žmonėms, nuo 2014 m. sausio 1 d. įsigalios Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 7 straipsnio 1 punkto nauja redakcija, pagal kurią kiekvienam mažųjų bendrijų nariui bus privalu susimokėti socialinio draudimo mokesčius nuo minimalios mėnesinės algos (MMA – 1 000 Lt). Tai reiškia, kad mažosios bendrijos narys kas mėnesį mokės 90 Lt į Privalomojo sveikatos draudimo fondą ir 263 Lt įmoką. Neabejotina, kad kiekvienam pradedančiajam tai dideli pinigai”, – apie būsimus pokyčius komentavo dr. T.Bagdanskis.
Našta tiems, kurie yra nariais daugiau nei vienoje mažoje bendrijoje
Pasak pašnekovo, „Sodros“ mokesčio įvedimas labiausiai smogs daugiau narių turinčioms mažosioms bendrijoms, kadangi naująjį mokestį privalės mokėti kiekvienas bendrijos narys. Iki naujų metų mažųjų bendrijų nariai neturi prievolės mokėti socialinio draudimo įmokų, išskyrus įmokas į Privalomojo sveikatos draudimo fondą.
Mažųjų bendrijų nariai socialinio draudimo mokesčiais apmokestinami bus ir tuo atveju, jeigu dirba ir moka „Sodrai“ mokesčius kitur. Neabejotina, kad tai skatins išstoti iš mažųjų bendrijų keliose darbovietėse dirbančius narius ir tuos, kurie yra kelių ar daugiau mažųjų bendrijų nariai.
„Iki 2014 m. sausio 1 d. galiojantis mažosios bendrijos teisinis reglamentavimas buvo palankus samdomą darbą dirbantiems entuziastams steigti mažąsias bendrijas ir užsiimti verslu po darbo valandų pagrindinėje darbovietėje. Kitais metais panaikinama mokesčių lengvata tokią verslumo realizavimo formą neabejotinai komplikuos, taip pat praretins jau pradėjusių veiklą jaunųjų verslininkų gretas”, – pabrežė dr. Tomas Bagdanskis (nuotr.).
Galimas pasitraukimas iš mažųjų bendrijų narių gretų
Kalbant apie pasitraukimą iš mažosiso bendrijos dr. Tomas Bagdanskis pažymėjo, kad pagal Mažųjų bendrijų įstatymo 11 straipsnį, apie ketinimą savanoriškai pasitraukti mažosios bendrijos narys turi raštu pranešti mažajai bendrijai. Pasitraukimo procedūra vyksta mažosios bendrijos nuostatuose nustatyta tvarka. Laikoma, kad mažosios bendrijos narys savanoriškai pasitraukė iš mažosios bendrijos nuo mažosios bendrijos atsiskaitymo su juo dienos. Mažosios bendrijos nariui turi būti grąžintas jo įnašas ar kompensuota įnašo vertė. To paties įstatymo 29 straipsnyje taip pat numatyta galimybė mažąją bendriją pertvarkyti į individualiąją įmonę, uždarąją akcinę bendrovę ir kitų teisinių formų juridinius asmenis.
Nors minėta įstatymo nuostata, panaikinanti mokesčių lengvatą mažosios bendrijos nariams, priimta dar 2012 m. viduryje, apie tai kurį laiką plačiai nebuvo kalbama. Valdžios atstovai kaltinami, kad populiarinant mažąją bendriją buvo nutylima apie atleidimo nuo „Sodros“ mokesčio laikinumą.
Į pamažu išsirutuliojusią protesto bangą netruko reaguoti aukščiausi valstybės pareigūnai. Nuo 2014 01 01 įsigaliosiančią įstatymo nuostatą sukritikavus šalies prezidentei Daliai Grybauskaitei, finansų ministras Rimantas Šadžius pažadėjo svarstyti nustatymą pereinamojo laikotarpio, per kurį naujai įsteigtai bendrijai būtų taikomos mokesčių lengvatos. Tačiau visiškai atsisakyti mažųjų bendrijų narių apmokestinimo „Sodros“ mokesčiais neketinama.
Ekspertai
Dr. Tomas Bagdanskis
Advokatas, vadovaujantis partneris / Advokatų profesinė bendrija „Bagdanskis iLAW“
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.