...

Kokia įmonė laikoma šeimos verslu ir kokios tokio verslo tradicijos?

Verslas

2013.10.18

Autorius: Veronika BIELINĖ

Temos: .

Kokia įmonė laikoma šeimos verslu ir kokios tokio verslo tradicijos?

Sąvoka „šeimos verslas“ Lietuvos teisėje apskritai neegzistuoja. Nors tokio verslo tradicijos pas mus dar silpnos, JAV, Japonijoje ir dalyje Vakarų Europos jis užima labai svarbią poziciją. flickr.com nuotr.

Šeimos verslas – unikalus reiškinys, kurio išsamesni tyrimai pradėti tik paskutiniais XX amžiaus dešimtmečiais. Būtent faktas, kad šeimos verslas daro didžiulę įtaką pasaulio ekonomikai, skatina tuo domėtis. Reikia pasakyti, kad mūsų šalyje apie šeimos verslą kalbama mažai, šia tema praktiškai nėra akademinės literatūros, o sąvoka „šeimos verslas“ Lietuvos teisėje apskritai neegzistuoja. Nors tokio verslo tradicijos pas mus dar silpnos, JAV, Japonijoje ir dalyje Vakarų Europos jis užima labai svarbią poziciją.

ŠEIMOS VERSLO SAMPRATA

Pasak advokatų profesinės bendrijos „Bagdanskis iLAW“ advokato dr. Justino Usonio, šeimos verslo apibrėžimo Lietuvos teisėje nėra. Išsiaiškinti, ar konkreti bendrovė yra šeimos verslo įmonė, galima remiantis keliais pagrindiniais kriterijais, tokiais kaip nuosavybė, valdymas ir verslo tęstinumas.

„Šeimos verslo įmonei tiesiogiai arba netiesiogiai vadovauja verslo įkūrėjas ir jo šeimos nariai. Įmonės savininkas yra vadovas ir atlieka kontrolės funkciją, turi balsavimo teisę ir panašiai. Esmi-

nis tokio verslo bruožas – tarp šeimos ir įmonės egzistuoja ypatingas ryšys, kuris pasireiškia šeimai prisiimant atsakomybę už kapitalą ir vadovavimą.

Kitas svarbus šeimos verslo bruožas yra tęstinumas, tai yra perdavimas iš kartos į kartą. Iš esmės norint įmonę laikyti šeimos verslu reikėtų vadovautis tokiais kriterijais kaip šeimos dalyvavimas įmonės valdyme, nuosavybės priklausymas šeimai, tęstinumas, kuris pasireiškia per verslo perdavimą iš kartos į kartą“, – sakė dr. J. Usonis.

Europos šeimos verslo organizacija (European Family Businesses – GEEF) bendradarbiaudama su Europos Komisijos (EK) ir Europos Sąjungos (ES) šalių šeimos verslo ekspertais pasiūlė šeimos verslo apibrėžimą.

2009 m. lapkričio mėnesį EK nustatė, kad šeimos verslu laikoma bet kokio dydžio įmonė, jeigu:

pagrindinė sprendimų priėmimo teisė priklauso asmeniui, įkūrusiam įmonę ar turinčiam didžiausią įmonės akcijų dalį, arba jo sutuoktiniui, tėvams, vaikams ar tiesioginiams paveldėtojams;

balsų daugumos teisę priimti tiesioginius ir netiesioginius sprendimus turi šeimos nariai;

mažiausiai vienas iš šeimos narių ar giminaičių formaliai dalyvauja įmonės valdyme;

įvardytos įmonės atitinka šeimos verslo apibrėžimą, jei asmuo, kuris įkūrė ar įgijo įmonę (įstatinį kapitalą) iš savo šeimos ar palikuonių, turi 25 proc. sprendimų priėmimo teisės pagal įstatinio kapitalo dydį.

Taigi šeimos verslu gali būti laikoma bet kokio dydžio įmonė, atitinkanti išvardytus kriterijus.

ŠEIMOS VERSLAS JAV

„JAV 80 proc. verslo sudaro šeimos įmonės, jose dirba apie 60 proc. šalies darbo jėgos. Šeimos verslo įmonės sudaro 50–60 proc. bendrojo nacionalinio produkto ir pasiekia aukštesnius metinius pardavimo rezultatus negu kitos įmonės. Taigi, galima sakyti, kad šeimos verslas svariai prisideda prie

JAV ekonomikos.

Remiantis tam tikrais duomenimis, 35 proc. didžiausių 500 JAV įmonių sudaro šeimos verslo

įmonės“, – pabrėžė pašnekovas.

ŠEIMOS VERSLAS EUROPOJE

„Europoje 70–80 proc. visų įmonių sudaro šeimos verslo įmonės, jose dirba 40–50 proc. darbuotojų. Nors šeimos verslu užsiimama visuose ekonomikos sektoriuose, daugiau koncentruojamasi į tradicinę ir fizinio darbo reikalaujančią veiklą.

Kita vertus, didžioji dalis informacijos apie šeimos verslą Europoje ir konkrečių valstybių praktiką yra pagrįsta individualiais tyrinėjimais bei išvadomis.

Kiekviena valstybė pasirenka tam tikrą reguliavimą, kuris yra adekvatus pagal galimybes ir atitinka ES teisę ir jos taikymo praktiką. Tradicijos ir kultūra turi didelę įtaką tiek šeimos verslo suvokimui, tiek jo įgyvendinimui kiekvienoje šalyje. Dėl šios priežasties šeimos verslo samprata ir ypatumai visose šalyse yra skirtingi“, – teigė J. Usonis.

Anot pašnekovo, šeimos įmonės sudaro didžiąją dalį viso Europos verslo. Valstybės nustato įvairias lengvatas tokio tipo mažoms įmonėms, ypač susijusias su verslo perdavimu. Tokios lengvatos yra susijusios su mokesčiais paveldint ar perduodant šeimos turtą šeimos nariams ar/ ir kitiems asmenims, taip pat su administravimu. Pavienės mokesčių, steigimo ir administravimo lengvatos gali būti taikomos mažoms šeimos įmonėms kaip pagalba įsitvirtinti.

ŠEIMOS VERSLAS JAPONIJOJE

Daugiau kaip 90 proc. Japonijos kompanijų laikoma šeimos verslu.

„Pavyzdžiui, „Toyota Cars“ iki 2013 m. buvo valdoma Akio Toyodos, bendrovės įkūrėjo anūko. Šeimos verslas yra motociklų ir automobilių kompanija „Suzuki“, fotoir biuro technikos bendrovė „Cannon“, sojų padažų įmonė „Kikkoman“ ir kt.

Net 30 tūkst. Japonijos šeimos verslo koncernų gyvuoja daugiau kaip šimtą metų. Japonijos šeimos verslas ilgaamžis, nes laikomasi konservatyvios finansinės politikos, sudaromi ilgalaikiai planai, vengiama veiksmų, kurie galėtų pabloginti įmonės reputaciją“, – apie šeimos verslą Japonijoje pasakojo J. Usonis.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.