Išradimus vieną po kito „kepantys“ lietuviai: kaip atrodo inovacijų patentavimo procesas?

Verslas

2022.05.04

Autorius: bzn start

Temos: , .

Išradimus vieną po kito „kepantys“ lietuviai: kaip atrodo inovacijų patentavimo procesas?

Marija Markova Asmeninio albumo nuotrauka

Galvojant apie įvairiausius išradimus, prieš akis pirmiausia iškyla įsižiebianti Tomo Edisono lemputė ar suskambantis Aleksandro Belo telefonas. Tačiau daugybė inovacijų gimsta ir šiais laikais, o vis reikšmingesnę jų dalį, ypač informacinių technologijų (IT) srityje, kuria ir lietuviai. Tarp jų – didžiųjų duomenų rinkimo sprendimų paslaugas verslui teikianti bendrovė „Oxylabs“, JAV užregistravusi jau dviženklį skaičių patentų. Kokie tai išradimai, kuo jie reikšmingi ir kodėl Lietuva – puiki terpė jų kūrimui?

Dr. Marija Markova, „Oxylabs“ intelektinės nuosavybės komandos vadovė pasakoja, kad bendrovės kuriamos inovacijos daugiausiai yra susijusios su didžiųjų duomenų rinkimo ir tarpinių serverių (angl. proxy servers), leidžiančių prie internetinių puslapių jungtis rodant ne naudotojo, o tarpinio serverio IP adresą bei buvimo vietą, technologijomis.

„Kasdieniame darbe stengiamės kurti tokias technologijas, kurios padėtų išsiskirti, tapti efektyvesniais ir konkurencingesniais. Ši sritis vis dar yra itin nauja, o joje slypi daugybė neišbandytų vandenų. Todėl natūralu, kad jei pavyksta sukurti naują sprendimą, kurio nebuvo atradęs niekas kitas, jį siekiame apsaugoti patentu. Tai leidžia išlaikyti pridėtinę paslaugų vertę ir klientų pasitikėjimą mumis, kaip kūrybišku ir profesionaliu partneriu, galinčiu pasiūlyti naujausias technologijas rinkoje“, – teigia M. Markova.

Patvirtinama absoliuti dauguma paraiškų

Anot ekspertės, didžioji dalis įmonės patentų yra užregistruota JAV, nes bendrovei sparčiai augant, Lietuvos rinka jai paprasčiausiai tampa per maža. Be to, už Atlanto yra įsikūrę ir reikšminga dalis „Oxylabs“ klientų.

Pašnekovės teigimu, šios valstybės patentavimo procesas yra itin panašus į daugelio kitų šalių. Išradimu JAV yra laikomas naujas ir išradimo lygio, pramonėje pritaikomas problemos techninis sprendimas. Jis yra aprašomas patentinėje paraiškoje, tuomet ji nagrinėjama JAV patentų tarnybos, kuri sprendžia, ar išradimas atitinka visus reikalavimus. Galime tik pasidžiaugti, kad absoliuti dauguma mūsų paraiškų yra patvirtinamos.

Kūrybinis patento kelias „Oxylabs“ atveju prasideda bendrovės techninėse komandose, kuriose kilusios idėjos yra išgryninamos kartu su intelektinės nuosavybės specialistais, tuo pat įsitikinant, ar rinkoje jau nėra panašių išradimų.

Tuomet gludinamos paties išradimo detalės, vyksta paraiškos parengimo darbai ir galiausiai – pateikimas atitinkamos šalies patentų tarnybai. Sėkmės atveju, visas procesas, galintis trukti ir kelerius metus, baigiasi patento išdavimu.

Patentų skaičių tikisi išauginti kartais

Markova pratęsia, kad šiuo metu įmonės išradimai apima tarpinių serverių valdymo, jų kokybės, saugumo ir anonimiškumo užtikrinimo aspektus bei didžiųjų duomenų rinkimo inovacijas.

„Šios inovacijos leidžia mūsų klientams pasiūlyti tarpinius serverius, kurie pilnai atitinka jų poreikius, pavyzdžiui, geografinės vietos klausimu. Tuo pat metu išradimų patentai, susiję su didžiųjų duomenų rinkimo technologijomis, užtikrina mūsų produktų vartotojams itin saugų duomenų gavimą iš daugybės šaltinių“, – teigia Marija.

Jos teigimu, įmonei šiandien iš viso priklauso virš dvidešimt patentų skirtingose valstybėse. Tiesa, šiuo metu pateiktų paraiškų kiekis gerokai lenkia minėtą skaičių, tad tikimasi, kad artimiausiu metu bendrovės turimas patentų portfelis išaugs ne vienetais, o kartais.

Anot intelektinės nuosavybės ekspertės, kuriant inovacijas yra itin svarbu prisiminti, kad šios srities teisė yra labai reikšminga kiekvienos bendrovės augimo strategijos dalis, kuri reikalauja itin daug dėmesio.

„Patentavimo procesas nėra pigus, tad visada reikia įsivertinti, kurie produktai ar paslaugos įmonei teiks daugiausiai naudos. Tuomet galima atitinkama kryptimi formuoti kūrybinį procesą, išsigryninti strategines jo kryptis. Viskam įsibėgėjus, aktualus tampa ir vienas didžiausių iššūkių – konfidencialumo užtikrinimas. Tai reiškia, kad atskleidus bent dalį informacijos apie kuriamą inovaciją, daugeliu atveju išradimas patento gauti nebegali, o atskleistais duomenimis gali naudotis visi rinkos dalyviai“, – teigia „Oxylabs“ intelektinės nuosavybės komandos vadovė.

Paslaptis slypi talentingoje komandoje

Markova pažymi, kad nors kurti pasaulinio lygio inovacijas iš sąlyginai mažos rinkos yra sudėtinga, kita vertus, Lietuva yra puiki terpė dėl profesionalių darbuotojų gausos.

„Pagrindinė mūsų sėkmės paslaptis – žmonės. Šalies rinka yra pilna talentingos darbo jėgos, kuri ne tik supranta technologijas, bet ir jaučia didžiųjų duomenų rinkos pulsą, laisvai bendrauja keliomis užsienio kalbomis. Turint tokią komandą, kurti naujus produktus ar juos tobulinti nėra sudėtinga“, – sako pašnekovė.

Tiesa, jos teigimu, pritraukti motyvuotus ir talentingus darbuotojus neužtenka – juos būtina edukuoti: „Nors esame subūrę tvirtą kaip kumštis komandą, kartais jos nariams kūrybos rezultatai gali atrodyti kaip savaime suprantami. Dėl to turime padėti kolegoms sužinoti apie inovacijų svarbą – juk išradimai ir jų patentavimas ne tik kelia mūsų paslaugų ar produktų vertę, bet ir padeda susilaukti pripažinimo tarptautiniu lygmeniu bei užtikrinti pačių išradėjų indėlio pripažinimą.“

Išradėjų skaičius nuolat auga

Ekspertė toliau pasakoja, kad tai lemia, jog įmonės viduje yra puoselėjama mokymusi paremta kultūra. Taip pat nuolat stengiamasi, kad komanda nestigtų galimybių augti tiek intelektinės nuosavybės, tiek kitose srityse.

„Pavyzdžiui, visi naujai prie „Oxylabs“ prisijungę darbuotojai supažindinami su intelektinės nuosavybės apsaugos teikiama nauda, jos apsaugos užtikrinimo procesais. Be to, nuolat vykdome įvairias informacijos kampanijas bei mokymus. Geriausiai šių veiksmų sėkmę atspindi tai, kad išradėjų skaičius nuolat auga, o šiandien patentines paraiškas yra pateikę daugiau nei dvidešimt mūsų įmonės darbuotojų“, – tvirtina M. Markova.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.