...

Inovacijų tendencijos: sveikatingumas, tvarumas ir technologijos

Verslas

2022.02.23

Autorius: Reda Aleliūnaitė

Temos: .

Inovacijų tendencijos: sveikatingumas, tvarumas ir technologijos

Živilė Glaveckaitė G. Skaraitienės nuotr.

Jaunam ir augančiam verslui dažnai būdingas ne tik noras plėstis, bet ir kurti kažką naujo, siūlyti savo srities inovacijas. Juk būtent startuoliai dažnai ir būna inovacijų kūrėjai bei varomoji naujienų jėga. Bandant nuspėti, kokias inovacijas ir tendencijas atneš šie metai, naudinga atsigręžti atgal į 2021-uosius. Tai padės suprasti, kas buvo paklausu ir populiaru. Žinių centro augančiam Lietuvos verslui „bzn start“ įkūrėja dr. Živilė Glaveckaitė apžvelgia startuolių rinkos tendencijas, išryškindama aktualias ir augančias sritis bei inovacijas.

Savų poreikių prioritetai

Viena ryškiausių praėjusių metų tendencija susijusi su besikeičiančiu visuomenės požiūriu. Ją galima apibūdinti kaip YOLO (liet. „gyveni tik vieną kartą“) ekonomika. „Pasaulis labai keičiasi, o pandemija neišvengiamai pakeitė visų mūsų elgsenas, poreikius, vartojimo įpročius ir prioritetus. Atsiradusi YOLO ekonomika skatina žmones ieškoti geresnių sąlygų, būti laimingesniems ir iš esmės susidėlioti, kas yra jų gyvenimo prioritetai, kam jie skiria savo energiją ir laiką. Ar jie sunkiai dirba nuo ryto iki vakaro, nemato savo šeimos ir kaip voverės vis suka ratą? Ar jie nori kitokio gyvenimo?“ – komentuoja dr. Ž. Glaveckaitė.

Tad kaipgi YOLO ekonomiką galima įgyvendinti, remiantis šiais požiūrio pokyčiais? „Gal savas verslas ir galimybė pačiam užsidirbti, nors ir gerokai mažiau, leistų jaustis laimingesniam? Tada žmogus turi laisvę susidėlioti viską, kaip jam patogu: dirbi tada, kada reikia, būnant lanksčiam ir atsakingam savo poreikių atžvilgiu. Pasaulyje stebimos tendencijos, kad yra darbo vietų, bet nėra dirbančiųjų, nes šis pandemijos etapas paskatino žmones persidėlioti prioritetus ir atvėrė akis į tai, ko jie iš tikrųjų nori. Juk gyveni tik vieną kartą“, – pasakoja pašnekovė. YOLO ekonomikos konteksto ir poveikio supratimas labai svarbus tiems, kas kuria inovacijas ar ruošiasi paleisti naujas idėjas, startuolius. Pasak ekspertės, tokios idėjos, kurios galės tenkinti jaunos ekonomikos poreikius, neabejotinai turės galimybę sėkmingai plėtotis, kurdamos naujus rinkos poreikius atitinkančius dalykus.

Tvarumo ir sveikatinimo naujovės

Keitėsi ne tik darbuotojų požiūris į savą darbą, bet ir į savijautą bei aplinką. Itin sparčiai augo inovacijos visose srityse, susijusiose su sveikatinimu, pavyzdžiui, metabolizmą ar gliukozės kiekį stebintys ir matuojantys prietaisai. Populiarėjo ir tvarūs sprendimai, nes žmonės pradėjo atidžiau rūpintis aplinka ir savo paliekamu pėdsaku joje. Tvarumo sprendimai apima žiedinės ekonomikos bei visų kitų idėjų, kurios leidžia taupyti išteklius, mažina resursų naudojimą, sprendimus. Aktualūs tampa lengvai perdirbami, paprastai prižiūrimi ir paliekantys po savęs kuo mažiau šiukšlių sprendimai.

IT sektoriaus inovacijos: automatizavimas ir daiktų įgalinimas

Technologijų srityje pastebimos automatizavimo tendencijos. „Kadangi darbo jėgos nepriteklius tik auga, tai natūraliai skatina kurti efektyvius ir automatizuotus, dirbtinio intelekto sprendimus bet kurios gamybos, prekybos ar paslaugų procesuose“, – atkreipia dėmesį dr. Ž. Glaveckaitė. Taip pat į gamybos procesus žengia ir virtuali (VR) ar papildytoji realybė (AR). „Virtuali realybė galės pagreitinti gamybos procesą, pasitikrinti galimas kritines klaidas juose, taip pat integruoti novatoriškas funkcijas bei atlikti įvairius mokymus bet kur ir bet kada“, – prognozuoja ekspertė.

Paprastinami ne tik gamybos procesai, bet ir IT sprendimai. Verta paminėti augančią „No-code“ tendenciją. Ja remdamiesi startuoliai kuria platformas verslams, kurie nori be programavimo įgūdžių ar nesamdydami IT specialistų, patys susikurti verslo svetainę. „Ši niša tokia didelė, nes rinkoje apstu skirtingų prekių ir paslaugų, o tai neišvengiamai reiškia segmentavimą ir konkrečiam segmentui kuriamus atskirus įrankius“, – atkreipia dėmesį pašnekovė.

Dar viena aktuali ateities tendencija – daiktų internetas (angl. Internet of things). Jis apima visus elektroninius įrenginius, kurie tarpusavyje keičiasi informacija, naudodami interneto tinklus. „Pavyzdžiui, jūs turite sodybą, kurioje esantis išmanusis renginys padeda iš anksto nustatyti, kad, iki jums atvykstant į sodybą, būtų pasiekta norima temperatūra. Šis sprendimas leidžia realiuoju laiku surinkti duomenis ir atitinkamai juos valdyti“, – paaiškina dr. Ž. Glaveckaitė. Tokius sprendimus galima pritaikyti ne tik sodybose, bet ir įvairiems buities prietaisams, kuriuos valdyti galima specialiomis programėlėmis.

Ekspertai

Dr. Živilė Glaveckaitė

Dr. Živilė Glaveckaitė

„bzn start” įkūrėja, vadovė. / UAB „Glaveckaitė Media”

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.