Dažniausios teisinės interneto svetainių valdymo problemos
2015.01.14
Temos: Teisė.
Kokių teisinių problemų kyla interneto svetainės valdytojui, priklauso nuo to, kam ji skirta. Ar tai būtų įžeidžiami aštrialiežuvio komentarai, ar turinio neatitinkanti ir teisės aktams prieštaraujanti reklama, ar svetimo prekių ženklo kaip raktinio žodžio naudojimas, visada kyla klausimas, kas turi už tai atsakyti. Interneto svetainių valdytojus ir naudotojus norime supažindinti su šiuolaikinėmis problemomis, susijusiomis su skelbiamos informacijos turiniu. Konsultuoja advokatų L. Jako ir R. Kurlavičienės profesinės bendrijos „Adlex“ teisininkė Eglė Beržinskaitė.
Dažniausi pažeidimai
Žodžio laisvė, žinoma, yra konstitucinė ir viena pamatinių vertybių, tačiau jai kertantis su kitomis vertybėmis atsiranda apribojimų, kuriuos daugiausia įtvirtina viešoji teisė. Be to, gana dažnai tenka susidurti ir su civilinėmis bylomis, kai privatūs asmenys kreipiasi dėl dalykinės reputacijos, garbės ir orumo ar teisės į atvaizdą pažeidimų, atsiradusių paskelbus informaciją interneto svetainėje. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad dažnai pažeidimai susiję su reklaminio pobūdžio informacija, kuri skelbiama sutarties su reklamos užsakovu pagrindu. Nors dažniausiai tokią informaciją pateikia reklamos užsakovas, kontroliuojančiajai institucijai atsakingas ir interneto svetainės valdytojas. Siekiant apsisaugoti nuo baudų, kurios neretai siekia ne vieną tūkstantį litų , svarbu su reklamos užsakovais sudaryti sutartį, kuri tinkamai apsaugotų interneto svetainės valdytoją.
Svetainės valdytojas atsakingas už jos turinį
Svarbu paminėti, kad atsakomybė tam tikrais atvejais gali būti taikoma ne tik interneto svetainei savarankiškai paskelbus informaciją, tačiau ir sudarius galimybę informaciją skelbti tretiesiems asmenims (vartotojams). Tarkime, paskelbę tam tikro turinio žinutę ar straipsnį, atsakingi esate ir už įžeidžiamus komentarus, nors juos rašė ir tretieji asmenys.
Svarbu žinoti, kad interneto svetainės savininkas, suteikiantis galimybę asmenims komentuoti, yra atsakingas už komentarų turinį ir atsako už žmogaus teises pažeidžiančius komentarus, jei nesugeba apriboti tokių komentarų patekimo į viešumą.
Svetimo prekių ženklo kaip raktinio žodžio naudojimas
Teisės normos gali būti pažeidžiamos jau kuriant svetainę, t. y. pasirenkant domeno vardą svetainei ir joje paskelbiant metagaires (tai interneto svetainėje užkoduoti, vartotojams nematomi reikšminiai žodžiai, skirti svetainės turiniui aprašyti), sudarytas iš raktinių žodžių, sutampančių su egzistuojančiais prekių ženklais. Pavyzdžiui, jei mobiliųjų telefonų gamintojas A sukuria interneto svetainę, kurioje pardavinės savo gaminius, ir pavadina ją kito mobiliųjų telefonų gamintojo pavadinimu B (www.B.com) arba tas pats A telefonų gamintojas savo interneto svetainės metagairėse vartoja raktinį žodį, kuris sutampa su B prekių ženklu. Minėtas svetimo prekių ženklo kaip raktinio žodžio naudojimas interneto svetainės metaduomenyse, anot Europos Sąjungos Teisingumo Teismo, gali pažeisti to prekių ženklo savininko teises, o toks ženklo naudojimas būtų pripažintas klaidinančia reklama.
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.