...

Vilniuje atidarytas tarptautinis „blockchain“ centras

Verslas

2018.01.31

Autorius: Kornelija Viečaitė

Temos: , .

Vilniuje atidarytas tarptautinis „blockchain“ centras

Eglė Nemeikštytė. Asmeninio albumo nuotr.

Šeštadienį Vilniuje atidarytas naujas su „blockchain“ technologija dirbančių startuolių ir įmonių centras. Taip Vilnius prisijungs prie tarptautinio „blockchain“ tinklo, kuris turi centrus Melburne, Šanchajuje, o greitai žada atsidaryti ir Dubajuje. Vilniaus centro vadovė Eglė Nemeikštytė (31) dalijasi idėjos atsiradimo ir išvystymo istorija.

Tikslas – tapti tinklo dalimi

Pasak E. Nemeikštytės, idėja kurti naująjį centrą kilo renginio #SWITCH! metu, o jos autorius buvo Antanas Guoga. Lietuvoje centro įkūrėjai pastebėjo susidomėjimą „blockchain“ technologija, tad nutarė padėti šalyje plėtoti šią sritį. „Kaip ir bet kuriame versle, svarbiausia yra kontaktai ir verslo partneriai, tad ieškojome partnerių, kad galėtume būti tinklo dalimi, o ne naujokai ir vieni naujame lauke. Pradėjome bendrauti su įmonėmis, jos ėmė mus kviesti į įvairius renginius Europoje ir už jos ribų. Australijoje susipažinome su įmone „Blockchain Global“, kuri 2014 m. įsteigė pirmąjį centrą Melburne“, – centro susikūrimo istoriją pasakoja vadovė.

Centrui Melburne pavyko tai, ko tikisi kiekvieno bendradarbystės centro įkūrėjai, – neilgai trukus susibūrė labai stipri „blockchain“ entuziastų bendruomenė. E. Nemeikštytė sako, kad Australijos rinka laikoma viena labiausiai subrendusių „blockchain“ technologijos rinkų, o šis centras ypač nulėmė startuolių kūrimąsi ir technologijos vystymąsi Australijoje. Australijos ir Azijos „blockchain“ bendruomenė į Europą žiūri kaip į potencialią ir įdomią rinką, o vartus į Europą rinkosi iš daugelio šalių. Pagaliau garbinga pozicija teko Lietuvai dėl joje esančio itin didelio susidomėjimo „blockchain“ technologija ir fakto, kad čia kuriasi labai daug startuolių, kurie domisi ir nori vystyti su šia technologija susijusius verslus.

 

Didžiulės perspektyvos Lietuvai

 

„Kadangi Lietuva save pozicionuoja kaip finansų technologijų (angl. fintech) šalį, o „blockchain“ technologija labiausiai žinoma dėl pritaikymo finansų, atsiskaitymo sektoriuose, į centro atidarymą pakvietėme įmones, kurios yra žinomos šios srities lyderės.“

E. Nemeikštytė.

 

Naujai atidarytas centras taps bendradarbystės erdve startuoliams, kur jiems bus padedama susisiekti su investuotojais ir mentoriais, taip pat prisijungti prie plataus kontaktų tinklo ir įgyti matomumą ne tik Lietuvos mastu. E. Nemeikštytė sako, kad naujasis „blockchain“ centras turės du frontus: vienas skirtas startuoliams, kitas – jau išsivysčiusioms didelėms įmonėms. „Dideles įmones suvesime su tinkamais verslo kontaktais, atsižvelgdami į tai, ar įmonė pati tiekia „blockchain“ sprendimus, ar norėtų taikyti šią technologiją savo verslo efektyvinimui ar sprendimams“, – paaiškina ji.

Lietuvai toks centras suteikia daug perspektyvų, nes darbą su „blockchain“ technologija visos valstybės pradeda nuo nulio, nė viena kol kas nėra geresnė už kitą. „Kadangi Lietuva save pozicionuoja kaip finansų technologijų (angl. fintech) šalį, o „blockchain“ technologija labiausiai žinoma dėl pritaikymo finansų, atsiskaitymo sektoriuose, į centro atidarymą pakvietėme įmones, kurios yra žinomos šios srities lyderės“, – centro poziciją dėsto pašnekovė.

Vieta ne tik darbui

Kol kas centras yra priėmęs penkis startuolius, taip pat sulaukė labai daug prašymų priimti. E. Nemeikštytė sako, kad sunkiausia atsirinkti, su kuriais startuoliais norima dirbti. Pagrindinis kriterijus akivaizdus – startuolio veikla turi būti susijusi su „blockchain“ technologija, jų potencialas įsilieti į ekosistemą startuolių, kurie jau yra centre.

„Norime, kad startuoliai burtųsi ir centre, bet tai nebus vien uždara erdvė ten dirbantiems startuoliams. Taip pat organizuosime įvairius renginius, sieksime, kad centras taptų susibūrimų, informacijos, praktikos ir kontaktų apsikeitimo vieta visiems, kurie domisi ta technologija, – viziją dėsto centro vadovė. – Turime valdybą, kuri yra patariamasis organas centro veiklai su vizija. Jie sprendžia, kokias įmones priimti ir link kur pats centras turėtų orientuoti savo veiklą. Valdybos pirmininkas yra Paulius Kunčinas, o pačiai valdybai taip pat priklauso investuotojai, dirbtinio intelekto specialistai, jų gretose yra ir Oksfordo universiteto profesorius Atifas Ansaras.“

Išsiskirti nori ilgu kontaktų sąrašu

„Blockchain“ centras save pozicionuoja kaip vartus į kitas rinkas. „Pas mus esantys startuoliai gauna ne tik vietą įsikurti, tačiau ir galimybę bendrauti su be galo plačiu kontaktų ratu. Kiekvieną dieną komunikuojame ne tik su partneriais Europoje, bet ir Kinijoje, Australijoje bei Kanadoje“, – teigia E. Nemeikštytė ir priduria, kad tokioje erdvėje gali susipažinti su reikiamu žmogumi net gerdamas kavą ar eidamas prie spausdintuvo.

Darbas tokiose erdvėse įmonėms itin naudingas, ypač verslo vystymo pradžioje: iš ten dirbančių žmonių tikrai bus tokių, kurie jau susidūrė su pradedančiųjų problemomis. Pagrindinis centro įkūrėjų tikslas – į Lietuvą pritraukti kuo daugiau įmonių, ne tik lietuviškų startuolių. Vieni pirmųjų centro rezidentų yra įmonės iš Kanados ir Australijos. Į lietuvišką ekosistemą įkūrėjai nori pritraukti tas idėjas ir įmones, kurios turi patirties vystant „blockchain“ verslus užsienyje, nes taip patobulėsime patys ir galėsime dar efektyviau save pozicionuoti. Vienas pagrindinių tikslų – paryškinti Lietuvos vietą žemėlapyje, kad būtų aišku, jog tai „blockchain“ valstybė, o įmonės, svarstančios galimybę įsikurti Europoje arba čia vystyti „blockchain“ verslus, visada galvotų apie Lietuvą kaip apie vieną pirmųjų pasirinkimų verslui.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.