...

Kaip sutaupyti ir ką žinoti, norint apsaugoti intelektinę nuosavybę?

Verslas

2021.04.22

Autorius: Ieva Kniukštienė

Temos: , , .

Kaip sutaupyti ir ką žinoti, norint apsaugoti intelektinę nuosavybę?

E. Saukalas Asmeninio albumo nuotr.

Vyrauja stereotipas, kad apsaugoti intelektinę nuosavybę (IN) – brangu. Vis dėlto vienos pirmaujančių intelektinės nuosavybės teisės kontorų Lietuvoje „Metida“ partneris, advokatas Erikas Saukalas ir asocijuota partnerė, patentinė patikėtinė Birutė Dauderienė patikina, kad tai kur kas pigesnis kelias, nei kovoti teismuose su kopijuotojais. Negana to, dabar puiki proga apsaugoti IN dar pigiau.

Galimybė mažoms ir vidutinėms įmonėms

E. Saukalo teigimu, intelektinė nuosavybė yra įmonės turtas: „Ji gali padidinti įmonės ir jos produktų ar paslaugų komercinę vertę, taip pat gali padėti gauti finansavimą iš investuotojų arba finansinių įstaigų. Pagaliau, teisės į registruotą intelektinę nuosavybę gali būti licencijuojamos arba perduodamos už atitinkamą atlyginimą kitiems asmenimis.“ 

Mažos ir vidutinės įmonės, kurių bendras metinis balansas neviršija 43 mln. eurų ir įmonėje dirba ne daugiau nei 10 darbuotojų, gali teikti paraiškas kompensacijoms už IN gauti. Anot E. Saukalo, visų pirma būtina nustatyti, ką bus norima apsaugoti ir kaip. 

„Svarbu laiku atpažinti, identifikuoti kuriamą ar jau sukurtą intelektinės nuosavybės objektą: prekių ženklą, dizainą, išradimą, kūrinį, komercinę paslaptį ir kt. Antra, reikia suprasti, kokiais būdais šis intelektinės nuosavybės objektas gali būti apsaugotas: pavyzdžiui, prekių ženklas, dizainas gali būti registruoti, išradimas patentuotas, komercinėms paslaptims registracija nereikalinga, tačiau įmonė turi imtis atitinkamų priemonių, kad niekas apie jas nesužinotų. Jeigu sukurtas kūrinys, įmonė turi įsitikinti, kad jai priklauso autorių teisės į šį kūrinį“, – sako jis.

BIRUTE 8okJam antrina ir B. Dauderienė, ir pastebi, kai kalbama apie išradimų patentavimą, būtina, kad jis būtų visiškai naujas: „Išradimas turi būti naujas iki patento paraiškos pateikimo dienos, todėl viešai neatskleiskite išradimo esmės. Vieša informacija yra publikacijos, demonstravimas parodose, detalus išradimo atskleidimas savo interneto svetainėje, jau nekalbant apie išradimo objekto pateikimą į rinką.“

Kaip žinoti, ar priklauso kompensacija?

Pirminis rodiklis – įmonė turi būti maža arba vidutinė. Vėliau vertėtų atsižvelgti į papildomus niuansus.

Kompensavimas galimas tik toms IN audito paslaugoms ir paraiškoms, kurios pateiktos po projekto pradžios, ir kurių pareiškėjai yra gavę išankstinį Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnybos patvirtinimą būsimai kompensacijai. Nusprendus pretenduoti į kompensaciją, būtina gerai apgalvoti, kurie objektai turės būti apsaugoti ir koks apsaugos kelias jums reikalingas (nacionalinis ar ES), nes bus galima pateikti tik vieną paraišką prekių ženklų ar dizaino registravimo mokesčiams kompensuoti. E. Saukalas pabrėžia, kad itin svarbu atkreipti dėmesį ir į patį registruojamą objektą.

„Registruojamas prekių ženklas turi turėti skiriamąjį požymį, dizainas turi būti naujas ir išsiskirti individualiomis savybėmis. Reikia patikrinti, ar šios teisės į prekių ženklus, dizainą, išradimus nepažeis jau egzistuojančių kitiems asmenims priklausančių teisių, pavyzdžiui, jeigu tai prekių ženklas, patartina prieš registraciją įsitikinti, kad jau nėra tapačių ar panašių ženklų, registruotų tai pačiai ar panašiai veiklai.“ 

Daugiau informacijos videoformatu

Europos Sąjungos bandomasis projektas skirtas skatinti verslą daugiau dėmesio skirti IN. Jo metu bus galima susigrąžinti 50 proc. prekių ženklų ar dizaino registracijos mokesčio bei 75 proc. intelektinės nuosavybės (IN) portfelio audito (IN išankstinės diagnozės) paslaugos mokesčio. 

Viena įmonė galės gauti ne daugiau kaip pusantro tūkstančio eurų kompensaciją. 

Visgi neabejotinai verslui iškyla daug klausimų, kaip taisyklingai viską atlikti, kad būtų galima pretenduoti į kompensaciją. Žinių centras augančiam verslui „bzn start“ drauge su partneriais intelektinės nuosavybės teisės kontora „Metida“ pasirengę padėti. Visiškai nemokamoje videotransliacijoje iš bendradarbystės centro „Workland“ galėsite išgirsti atsakymus į dažniausius, aktualius ir naudingus verslui klausimus. Kviečiame domėtis, žiūrėti ir apsaugoti savo intelektinę nuosavybę, pasinaudojant galimybe sutaupyti. 

Ekspertai

Birutė Dauderienė

Birutė Dauderienė

Patentinė patikėtinė, intelektinės nuosavybės apsaugos ekspertė / METIDA

Erikas Saukalas

Erikas Saukalas

Advokatas, Partneris, Prekių ženklų ir dizaino teisės departamento vadovas / METIDA

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.