...

Vienaragiai: startuolio iš Kinijos pamokos

Verslas

2020.07.17

Autorius: Ugnė Mažonaitė

Temos: , .

Vienaragiai: startuolio iš Kinijos pamokos

Asmeninio albumo nuotr.

Kinija yra ne tik viena didžiausių valstybių pasaulyje pagal gyventojų skaičių ar užimamą geografinį plotą. Šalis gali didžiuotis būdama antra pasaulyje pagal startuolių, tapusių vienaragiais (organizacijos vertė didesnė nei 1mlrd. JAV dolerių) skaičių. Prieš keletą metų tokiu tapo ir Kinijos startuolis „Tiger Brokers“.

Veiklą finansinių technologijų srityje 2014 m. pradėjusi kompanija anuomet, ko gero, net neįtarė, kur link viskas pasisuks. Didžiulio proveržio „Tiger Brokers“ sulaukė tuomet, kai 2015 m. buvo pristatyta mobilioji programėlė „Tiger Trade“ – per mėnesį buvo sukurta daugiau nei 600 tūkst. anketų. Gana greitai investicijų sulaukta iš tokių kompanijų kaip „Xiaomi“, „ZhenFund“, „Interactive Brokers Group“ ir daugybės kitų, o dar po kelerių metų investuotojų gretas papildė ir „Wall Street“ guru laikomas milijonierius Jimas Rodgersas. Šiuo metu programėle naudojasi daugiau nei 1 mln. vartotojų visame pasaulyje, o kompanija ir toliau sėkmingai plečia savo veiklą.

Programėlės ypatumai

„Tiger Brokers“ veiklos esmė – akcijų prekyba ir tarpininkavimas internetu (angl. online brokerage). Mobilioji programėlė „Tiger Trade“, tapusi kompanijos veiklos ašimi ir suteikusi jai išskirtinumo, šiuo metu veikia maždaug 200 šalių, leidžia keleto mygtukų paspaudimu matyti visą svarbiausią informaciją nuo išsamių, lengvai suprantamų kainų pokyčių ir kitų rinkos procesų grafikų, detalios analizės iki profesionalams skirtų priemonių. Programėlė taip pat teikia rinkos kainas realiuoju laiku, aktualiausiomis naujienomis dalinasi 24/7. Mobilioji programėlė leidžia Kinijos investuotojams pasiekti pasaulio rinkas naudojantis tik nuosavu išmaniuoju telefonu, todėl toks sprendimas yra patrauklus dar dėl keleto priežasčių, tokių kaip galimybės išvengti kalbos, informacijos, žinių barjero bei lengvo pasiekiamumo. Prekiaujant JAV ir Azijos šalių rinkose, užtikrinamos itin patrauklios kainos – komisiniai mokesčiai prasideda nuo 0,0039 JAV dolerio už akciją, o pervedimo mokestis yra tik 0,99 JAV dolerio.

„Verslo angelų fondo I“ vadovaujantysis partneris Arvydas Strumskis teigia, kad nors technologine prasme programėlė nėra kuo nors išskirtinė, kaip vieną esminių pranašumų įvardija tai, kad ji yra pritaikyta didelėms rinkoms. Tai suteikia daugiau galimybių ir veiklos plėtrai, ir potencialiems vartotojams. Anot pašnekovo, šiuo atveju ne mažiau svarbu ir tai, kad „Tiger Trade“ išsiskiria inovatyvumu, paslaugos kokybe, kompaktiškumu bei intuityvumu. Šios savybės itin reikšmingos kiekvienam naujai kuriamam ar tobulinamam produktui.

Sėkmės faktorius

Startuolio virsmas vienaragiu – daugelio svajonė, o tai lemia keletas priežasčių. Vienas elementų, galbūt padėjusių ir „Tiger Brokers“, anot pašnekovo, yra paprastas, bet itin svarbus – sėkmės faktorius: „Visiems vienaragiams kažkuriuo momentu tiesiog pasiseka.“ Ne mažiau reikšminga ir tai, kam bus skirtas kuriamas produktas – vidaus ar tarptautinei rinkai. Būtent šis elementas net ir mažam startuoliui gali daug lengviau padėti pasiekti užsibrėžtus tikslus bei suteikia daugiau galimybių tapti vienaragiu, neatsižvelgiant į tai, kokioje šalyje buvo pradėta veikla.

Panašia į „Tiger Brokers“ veikla užsiimančių kompanijų, A. Strumskio teigimu, yra ir Lietuvoje, tačiau jų veikla nėra tokia naši kaip Kinijos startuolio atveju. Tai dažniausiai lemia lėšų stygius: „Problema yra ta, kad tokioms programėlėms reikia išleisti pakankamai daug pinigų rinkodarai. Negali tikėtis, kad sukūrus produktą klientai patys ateis. Esu matęs tris ar keturis tokius sprendimus Lietuvoje, bet jie visi veikia labai mažoje rinkoje, su labai mažais rinkodaros biudžetais“, – teigia pašnekovas.

Finansinių technologijų potencialas

Lietuva finansinių technologijų srityje taip pat sparčiai kyla aukštyn, susidomėjimas auga kasmet, sukuriama vis daugiau įmonių ir darbo vietų. Remiantis tarptautiniu finansinių technologijų „Findexable“ reitingo duomenimis, Lietuva patenka į geriausiųjų dešimtuką visame pasaulyje ir užima ketvirtąją vietą – priekyje tokios šalys kaip JAV, Jungtinė Karalystė ir Singapūras. Vis dėlto, pašnekovo nuomone, nors jau yra pakankamas įdirbis finansinių technologijų sektoriuje, „Tiger Brokers“ analogas tokios pat sėkmės pas mus nesulauktų dėl per mažos rinkos.

„Reikalinga ir svarbi apyvarta biržose, tarpžemyninė prekyba. Akcijos yra prekė – reikia didelių apimčių ir didelio srauto, priešingu atveju Baltijos šalių „Nasdaq“ nelabai ką padarysi. Komisiniai bus per maži, o juos pakelti iki 20 proc. taip pat būtų visiškai nelogiška“, – tikina A. Strumskis.

Ekspertai

Arvydas Strumskis

Arvydas Strumskis

Vadovaujantysis partneris / „Verslo angelų fondas I“

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.