...

Verslo ekspertai iš Silicio slėnio įvardijo didžiausias startuolių klaidas, užkertančias kelią tapti vienaragiais

Verslas

2022.05.11

Autorius: bzn start

Temos: .

Verslo ekspertai iš Silicio slėnio įvardijo didžiausias startuolių klaidas, užkertančias kelią tapti vienaragiais

pexels.com nuotr.

Pandemija ne tik  įvedė naujas taisykles pasaulyje, bet ir atvėrė naujas galimybes verslo sektoriui.  Viena iš jų – daug greičiau ir paprasčiau keistis tarptautine patirtimi nuotoliniu būdu. Tokią  galimybę pasitikrinti savo verslo stiprumą tarptautinėms rinkoms turėjo ir Lietuvos startuolių kūrėjai, kurie nuotolinėse sesijose susitiko su keturiais verslo ekspertais iš Silicio slėnio.

Pasak sesijų iniciatoriaus, Kauno mokslo ir technologijų parko direktoriaus Pauliaus Nezabitausko, kasmet pasaulyje daugėja milijardo eurų vertės barjerą perkopiančių startuolių, tačiau dauguma jų vis dar yra Amerikoje. Dėl šios priežasties pasidalinti savo patirtimi buvo pakviesti beveik tris tūkstančius startuolių visame pasaulyje konsultavę ekspertai iš Amerikos Chris Burry, Steve Adelman, Alfredo Coppola ir Ken Singer.

Agentūros „Statista” duomenimis, šiuo metu Europoje yra 69 vienaragiai. Tuo tarpu Amerikoje vienaragių yra beveik devyniais kartais daugiau – 554.

Chris Burry įsitikinęs, kad didžiausia problema yra ne talentų trūkumas, o tai, kad nėra pakankamai žmonių, kurie jau būtų vystę startuolius anksčiau ir savo patirtį panaudotų naujame startuolyje.

„Tokie komandos nariai dažniausiai jau būna praėję sudėtingą kelią ir išmokę daug vertingų pamokų, kurios taupo laiką. Aš ir pats esu turėjęs tris nesėkmingus bandymus kurti startuolius, tačiau lygiai taip pat turėjau tris sėkmingus akcijų pardavimus, kurių nebūtų buvę be ankstesnės patirties”, – įsitikinęs Chris Burry.

Steve Adelman atkreipia dėmesį į tai, kad startuolio veiklos procese labai svarbus greitis. Anot jo, daug idėjų yra nepasiteisinančios ir kuo greičiau jas patikrini, tuo greičiau atrandi, kas veikia, sutaupai finansų ir laiko.

Svarbu mąstyti globaliai

Jam pritaria ir Chris Burry. Eksperto patirtis rodo, kad dauguma startuolių kūrėjų mąsto nepakankamai globaliai arba pradeda tai daryti per vėlai.

„Mes tai vadiname „nuobodžia globalizacija” (angl. boring global), kai dar neini į naujas rinkas, bet turi nuo pat pradžių formuoti savo globalią mąstyseną (angl. mindset). Anksčiau ar vėliau tu vis vien susidursi su tomis pačiomis įėjimo į naujas rinkas problemomis, todėl geriau iškart mąstyti globaliai, kelti įvairius globalius klausimus. Kuo anksčiau juos išspręsi – tuo daugiau išloši laiko. Jeigu pradėsi globaliai mąstyti tik trečiais verslo vystymo metais – jau bus per vėlu. Tada teks grįžti ir tvarkyti viską, kas buvo nepadaryta pirmais ir antrais metais”, – įsitikinęs Chris Burry.

Pasak jo, net jei tikslas yra verslą pirmiau vystyti lokalioje rinkoje, iškart reikia mąstyti, kaip tuos pačius iššūkius spręsi ir kitose rinkose.

Nezabitauskas džiaugiasi, kad pavyko įtikinti ekspertus iš Silicio slėnio pasidalinti savo patirtimi su Lietuvos startuoliais.

„Galutinėje startuolių pristatymo dalyje investuotojai įžvelgė didelį startuolio „VILIM Ball”  potencialą. Ši komanda kuria technologiją, padedančią mažinti rankų drebėjimą. Investuotojai netgi stebėjosi, kodėl pirminiame investicijų pritraukimo etape (ang. pre-seed) jie prašo tokios nedidelės sumos”, – šypsosi Paulius Nezabitauskas.

Berklio universiteto Verslo ir technologijų centro vadovas Ken Singer taip pat negailėjo gerų žodžių Lietuvos medicinos specialistus rengiančioms aukštosioms mokykloms. Pasak jo, ateityje Lietuva netgi galėtų pretenduoti tapti medicinos technologijų sostine.

Tarp septyniolikos programoje dalyvavusių startuolių buvo ir kelios komandos iš užsienio – Maltos, Kosovo, Prancūzijos. Nemokamai startuoliams dalyvauti šiose sesijose galimybę suteikė tarptautinis projektas „Scale up Champions”.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.