...

Startuoliai vienaragiai: viena didžiausių biotechnologijų kompanijų

Verslas

2020.11.19

Autorius: Gustė Valantinavičiūtė

Temos: .

Startuoliai vienaragiai: viena didžiausių biotechnologijų kompanijų

L. Karpus Asmeninio albumo nuotr.

JAV – šalis, neturinti sau lygių startuolių rinkoje. Nieko keista, kad būtent Bostone buvo įkurtas vienaragis „Ginkgo Bioworks“, tituluojamas viena didžiausių pasaulyje veikiančių privačių biotechnologijų kompanijų. Startuolis buvo įkurtas maždaug prieš 11 metų, o jau 2019 m. buvo įvertintas daugiau nei 4 mlrd. dolerių ir tapo vienaragiu. Apie šio vienaragio veikimo principą bei tokios veiklos perspektyvas Lietuvoje kalbame su startuolio „Biomatter Designs“ įkūrėju ir generaliniu direktoriumi Laurynu Karpumi.

Ginkgo Bioworks“ verslo modelis paremtas bendradarbiavimu su klientais

Lietuviško startuolio „Biomatter Designs“ generalinis direktorius L. Karpus šį užsienio vienaragio verslo modelį įvardija kaip jų pačių sukurtų genetiškai modifikuotų organizmų licencijavimą.

„Šiuos organizmus „Ginkgo Bioworks“ paprastai iškart kuria kartu su kompanijomis klientėmis, kurios turi aiškų naujo biologinio proceso poreikį“, – sako pašnekovas ir kaip pavyzdį pateikia siekį sukurti efektyvų vaisto molekulės gamybos procesą.

L. Karpus pasakoja, kad tokio projekto metu kompanijos įprastai dalinasi tyrimų sąnaudomis, o pabaigoje „Ginkgo Bioworks“ suteikia klientui sukurto organizmo licenciją, kurią pasitelkus naujasis produktas yra komercializuojamas.

Vienaragio veikla ir sėkmės paslaptis

Kompanija savo darbe jungia dvi skirtingas sritis: biologiją ir inžineriją. Įmonės specializacija – genų inžinerijos taikymas bakterijoms gaminti. Taigi vienaragis specializuojasi gaminti ingredientus, fermentuodamas inžinerines mieles, iš kurių išgaunami kvepalai, maisto produktai, kosmetika ir pan. Taip pat šis vienaragis fermentaciją naudoja bioindustrinėse srityse ir, pasitelkdamas organizmų inžineriją, siekia pagerinti efektyvumą ir tvarumą.

Šiuo metu pagrindinis iššūkis, kurį vienaragis „Ginkgo Bioworks“ ėmėsi spręsti, yra COVID-19 pandemija ir vakcina nuo šio viruso. Dar šių metų balandį vienaragis paskelbė, kad ketina taikyti savo technologijas kovai su koronavirusu. Vasarą amerikiečių spaudoje buvo galima rasti straipsnių apie rekordiškai didelius įmonės atliekamų COVID-19 testų skaičius.

Galima teigti, kad šių dviejų skirtingų mokslo šakų – biologijos ir inžinerijos – suderinimas yra dalis JAV vienaragio sėkmės. Be to, kaip dar vieną įmonės veiklos pasisekimo aspektą „Biomatter Designs“ generalinis direktorius įvardija iš dalies automatizuotą visą naujų organizmų kūrimo procesą bei sukurtą naują bioinžinerijos proceso standartą sintetinės biologijos industrijoje.

„Jie vieni pirmųjų sėkmingai sujungė biologiją, techninę ir programinę įrangą į bendrą sistemą, leido įmonei pereiti nuo kelių skirtingų organizmo variantų išbandymo per mėnesį iki tūkstančių variantų patikrinimo per savaitę, siekiant surasti idealų organizmą tam tikram užsibrėžtam tikslui“, – komentuoja L. Karpus.

Kuriant startuolį svarbiausia spėti kartu su naujovėmis

Savo interneto svetainėje pati įmonė teigia, kad svarbiausia šiame darbe yra skaitmeninių technologijų naudojimas, o sukurtos technologijos tikslas – palengvinti biologijos inžinierių darbą. „Ginkgo Bioworks“ komanda naudoja pažangias technologijas, kad išspręstų naujus iššūkius pažangiausiose kompiuterių mokslo ir biologijos srityse. Komanda siekia supaprastinti šių duomenų generavimo procesą, kurdama dizaino sprendimų sąsajas, sudėtingus biologinius procesus paverčiančias į paprastą ir intuityvią sąveiką. Įmonės atstovų teigimu, siekiant kurti tokio tipo platformą, būtina nuolatos kurti naujoves ir prisitaikyti. 

Lietuviško biologijos srities startuolio įkūrėjas teigia, kad viena pagrindinių ypatybių, padedančių įmonėms sėkmingai įsitvirtinti sintetinės biologijos srityje, yra didelis jų lankstumas. „Nors ir greitai besivystanti, ši sritis yra išties nauja ir neturi nusistovėjusių taisyklių, nurodančių, koks verslo modelis ar kitas procesas yra tinkamiausias. Pavyzdžiui, naftos pramonės biotransformacijos vizija, sulaukusi itin daug startuolių ir investuotojų dėmesio, vis dar nepasitvirtino. Kita vertus, jau turime nemažai sėkmės istorijų agrokultūros, industrinės biotechnologijos ir žmogaus sveikatos srityse“, – komentuoja L. Karpus.

Taigi kuriant startuolį, pritaikytą biologijos sričiai, svarbiausia atrasti sau tinkamą verslo modelį, lanksčiai žvelgti į naujoves ir mokėti greitai prisitaikyti prie kintančių sąlygų.

Lietuva turi potencialo sukurti pasaulinį startuolį

Lygindamas startuolio „Biomatter Designs“ ir vienaragio „Ginkgo Bioworks“ veiklos sritis, pašnekovas sako, kad „Ginkgo Bioworks“ daugiausia dėmesio skiria efektyviam skirtingų biologinių komponentų (baltymų) sujungimui į sintezės procesą mikroorganizme. Tuo tarpu „Biomatter Designs“ sprendžia kitą esminį klausimą sintetinėje biologijoje. Kaip efektyviai pagerinti jau esamų baltymų savybes arba kaip galima sukonstruoti baltymo molekulę, kurios gamtoje paprasčiausiai nėra?

Vis dėlto, nepaisydamas šių dviejų įmonių veiklos skirtumų, startuolio įkūrėjas L. Karpus pripažįsta, kad ilgalaikėje perspektyvoje „Biomatter Designs“ komanda, vystanti naujų baltymų kūrimo technologiją, turi ambicijų tapti pasauliniu startuoliu: „Lietuva turi itin daug potencialo sukurti pasaulinį startuolį biotechnologijų sektoriuje. Puikus to įrodymas yra jau dabar egzistuojančios ir sparčiai augančios kompanijos, sprendžiančios esmines pasaulio problemas. Taigi kryptingai dirbdami tikrai išauginsime pasaulinius startuolius.“

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.