...

P. Valatkevičius: „Kuriant startuolį, nesėkmė garantuota, o sėkmė pasiekiama labai sunkiai”

Verslas

2017.02.26

Autorius: Marija Rudzevičiūtė

Temos: , .

P. Valatkevičius: „Kuriant startuolį, nesėkmė garantuota, o sėkmė pasiekiama labai sunkiai”

Paulius Valatkevičius - www.dalinuosi.lt įkūrėjas. BFL/Butauto Barausko nuotr.

Investuotojai visuomet ieško perspektyvių idėjų, o startuoliai tiki savo idėjomis ir ieško galimybių jas finansuoti. Tačiau jaunieji verslininkai neišvengiamai daro klaidas, o investuotojai įjungia „stabdžius”. Apie klaidas ir patirtį, diskutuoja įmonės „Media Inovacijos“ vadovas Šarūnas Straševičius ir dalinuosi.lt įkūrėjas Paulius Valatkevičius.

Sudomina tik vienetai

„Dauguma startuolių, teikiančių idėjas, vadovaujasi tuo, kad idėja gimė iš poreikio, ir jie mano, kad jie patys tuo naudotųsi, tačiau kol kas dar nežino, kaip galima būtų iš to užsidirbti.

Labiausiai nusivilia tie, kurie ieško investicijų, tikėdamiesi, kad tai – pats lengviausias kelias į sėkmę, jie mano, jog galės patys disponuoti gautomis investicijomis ir investuotojai juos glostys kiekvieną kartą, kai nepasiseks. Realybė yra kitokia – dauguma nusivilia jau po pirmo savo idėjos pristatymo“, – apie pirmąsias startuolių klaidas pasakoja „Media Inovacijų“ vadovas.

 

Kuriant startuolį, nesėkmė garantuota, o sėkmė yra labai sunkiai pasiekiamas rezultatas.

P. Valatkevičius

 

Dar viena problema, pasak specialisto, kad itin retai pasiūloma tikrai kažkas unikalaus: „Dažniausiai siūlomi jau esamų sprendimų patobulinimai. Kartais jauni verslininkai, apsvaigę nuo galimybės gauti finansavimą savo idėjai, nėra susipažinę su verslo pradmenimis arba net nepasidomi, kad jų idėja jau realizuota ir sėkmingai veikia.“

Kur suklystama

„Didžiausia klaida, kokią gali padaryti ieškantieji investavimo savo idėjai, – pradėti nuo veiklos Lietuvoje, o vėliau plėstis į užsienį. Lietuvos ribotas rinkos dydis ir sudėtinga verslo aplinka lemia, kad startuoliui augti reikia ypatingų pastangų.

Gal nuskambės paradoksaliai, bet jeigu labai konkurencingoje rinkoje jūsų idėja dar nėra realizuota, tai nereiškia, kad esate genijus ir pirmas tai sugalvojote. Didelė tikimybė, kad ji arba jau spėjo „numirti“, arba paaiškėjo, kad ji niekam neįdomi arba nėra pakankamai monetizuojama“, – jaunuosius idėjų kūrėjus moko daug patirties turintis Š. Straševičius.

O štai P. Valatkevičius įsitikinęs: „Kuriant startuolį, nesėkmė garantuota, o sėkmė yra labai sunkiai pasiekiamas rezultatas. Dažnai startuoliai turi ambicijų ne Lietuvoje, o tai reiškia visai kitokią konkurencinę aplinką ir didžiulius verslo plėtros iššūkius. Be to, reikia aiškiai pabrėžti, kad sėkmė yra pelną nešantis verslas, kuris akcininkams uždirba bent jau kelis kartus daugiau, nei jie investavo.“

Anot jo, startuolių dabar tiek daug, kad tai tarsi pučiamas burbulas: „Bet manau, kad jis naudingas, nes padeda pritraukti talentingų specialistų, kurti savas idėjas arba prisidėti prie kuriamų. Geriausiesiems iš geriausių svarbu matyti, kad idėja tiki ir investuotojai, kad tai nėra tik brėžiniai. Sėkmę prisijaukinti galima tik dirbant, tiksliau darant viską kuo greičiau ir kuo mažesnėmis sąnaudomis, taip pat labai plačiomis akimis žiūrint ir didelėmis ausimis klausant, kaip vartotojai įvertina produktą arba atskiras jo dalis.“

Investuoja tik į veikiančias idėjas

„Gauti investiciją yra tik pradinis etapas. Jis negarantuoja sėkmės, nes yra daug dalykų, kurių nesuplanuosi net ir turėdamas konkurencingą idėją. Jeigu komanda nesugebės prisitaikyti prie kintančios rinkos, pražiopsos posūkio akimirką, ji bus pasmerkta. Juk joks investuotojas nenori turėti vos gyvybingo verslo, visi nori rasti didelį pelną nešantį produktą.

Gali nepasisekti ir su investuotojais – plėtojant verslą paaiškėti, kad vizijos skiriasi. Tada bus tikrai sunku ką nors pasiekti jau pradinio etapo metu, – dalijasi „dalinuosi.lt“ įkūrėjas P. Valatkevičius. – Pagalbos iš vyriausybinių institucijų apskritai nesureikšminu, nes manau, kad tai yra valstybės pareiga, o ne dovana. Be to, tas priemones reikia dažnai vertinti kritiškai, nes, mano galva, vyriausybinės institucijos dalį darbų daro tam, kad tiesiog „padėtų varnelę“.

Tiesa, Lietuvoje su startuoliais dirbančios organizacijos kelia sau ir ambicingų tikslų. Tai sveikintina. Tad ruošiantis rimtai kurti verslą, būtina kuo greičiau ir pigiau patikrinti visus įmanomus verslo variantus, rasti geriausią, o jeigu tokio nėra apskritai, priimti sunkius sprendimus. Ir tai taikoma ne tik Lietuvos startuoliams.“

Greitas pradinis augimas – būtinas

„Pastaruoju metu neteko girdėti, kad projektas, esantis dar tik idėjinio lygmens ar net ir veikiantis, bet neturintis aiškių augimo tendencijų ir perspektyvų, sulauktų investuotojų dėmesio. Visi pradedantys startuoliai turi suprasti – gali tekti ne vieną mėnesį padirbėti dieną naktį, kad projektas ne tik išvystų dienos šviesą, bet ir pradėtų demonstruoti pirmuosius sėkmės ženklus.

Investuotojai mėgsta sąvoką „Fail fast“. Ji reiškia – jeigu startuolis per savo pradinį trijų mėnesių brandos etapą neparodė potencialo ir augimo, greičiausiai vertėtų išbandyti kitas turimas idėjas. Investuotojus labiausiai domina augantis registruotų vartotojų skaičius, didėjantis lankytojų srautas, gaunamos ir didėjančios pirminės pajamos, pelnas, technologinis pranašumas arba tiesiog tai, kad idėja iš tiesų unikali“, – kaip tinkamai mąstyti, pataria „Media Inovacijų“ vadovas Š. Straševičius.

Rizika pasirenkant investuotoją

„Kiekvienas investuotojas pirmiausia skaičiuoja, kaip greitai investicija gali duoti finansinės grąžos. Lietuvoje dažnai sunku tikėtis, kad atidavę ne daugiau kaip 5–10 proc. kapitalo gausite tiek investicijų, kiek jums reikia progresyviai ir greitai augti. Todėl greičiausiai su tikrai apčiuopiama investicija, investuotojo pageidavimu, prarasite ne mažiau kaip kontrolinį akcijų paketą. Yra ne vienas projektas, taip ir nepasiekęs savo sėkmės vien dėl to, kad investuotojas darė įtaką jo raidai, ir tai iškreipė pačią idėja ar ją sužlugdė.

Didžiausiu paradoksu gali tapti tai, kad laikui bėgant neišpildydamas investuotojų ir akcininkų reikalavimų ar lūkesčių greičiausiai būsite „patrauktas“ iš vadovo pozicijos, tapsite stebėtoju arba užimsite vieno iš funkcinių vykdytojų padėtį. Blogiausias scenarijus galimas tada, kai investuotojas nusprendžia, kad jūs jam kaip partneris nebereikalingas arba jūsų kapitalo dalis yra per didelė. Tada jis gali imtis didinti įstatyminį įmonės kapitalą, taip jūsų akcijų dalį sumažindamas iki nereikšmingos dalies. Verta paminėti, kad dažnai tenka susidurti su skolinančiais investuotojais, kurie, norėdami saugiai investuoti, nepavykus verslui pageidauja atgauti dalį ar visus pinigus“, – dėsto ne vienos įmonės įkūrėjas ir vadovas Š. Straševičius.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.