Lietuvos startuolių ekosistemos lyderiai: privalome vieningai gerinti sąlygas startuoliams Lietuvoje
2019.12.24
Temos: Startuolis, Vadyba.
Tam, kad Lietuvoje kurtųsi daugiau sėkmingų startuolių, būtina pritraukti specialistus iš užsienio ir stiprinti tarpinstitucines iniciatyvas Lietuvoje. Lietuvos startuolių ekosistema turi daug galimybių, kurios, deja, ne visada yra išnaudojamos – juntamas integruotos startuolių ekosistemos strategijos poreikis. Neretai startuolius stiprinančios programos, skirtos visai Lietuvai, pasiekia tik didmiesčius, tačiau reikalinga išnaudoti kiekvieno regiono ypatumus. Prie tokių išvadų priėjo Kaune, įmonės „Civitta” ir VšĮ „Kaunas IN” organizuotoje diskusijoje susirinkę ekspertai, kurie svarstė, kaip reikėtų gerinti sąlygas startuoliams Lietuvoje.
Tikslas – užtikrinti politikos tęstinumą
Ekonomikos ir inovacijų viceministrė Jekaterina Rojaka teigė, jog pagrindinis dėmesys bus sutelktas į startuolių ekosistemos gerinimą bei regionų stiprinimą.
„Mes stengiamės sudėlioti strategiją iki 2050 m., norime, kad ji nebūtų fragmentiška ir apimtų visas inovatyvias įmones, ypač startuolius. Nuo 2021 m. prasideda naujas strategijos periodas ir su juo bus siekiama paskatinti augimą ir finansavimą startuolių ekosistemai ne tik Vilniuje, bet ir visoje likusioje Lietuvoje. Didelė dalis pinigų bus nukreipta išmanių regionų kūrimui ir finansavimui. Startuoliai tikrai gali tikėtis tęstinumo ir tolesnio sąlygų gerinimo jų veikloms,“- patikino Ekonomikos ir inovacijų viceministrė J. Rojaka.
Kaune juntamas proveržis
Tris mėnesius Kaune buvo įgyvendinama „Kauno startuolių“ programa: vyko mokymai verslo kūrimui aktualiomis temomis, atrinkti startuoliai mentorių iš viso pasaulio pagalba vystė savo produktus ir gruodžio viduryje prisistatė investuotojams. Programa viršijo visus lūkesčius – į mokymus susirinko arti 2 tūkstančių žmonių, prie programos prisijungė didžiausių įmonių atstovai, keturiolika naujų verslų pasiruošė įvesti sukurtus produktus į rinką. Sulaukus sėkmės ir didelio Kauno bendruomenės palaikymo, organizatoriai inicijavo svarbiausių su startuoliais dirbančių organizacijų susitikimą Kaune aptarti, kaip sėkmę pakartoti kituose miestuose.
„Įgyvendindami programą pamatėme, kokį didelį postūmį miestui galima sukurti vos per kelis mėnesius. Didžiausia programos vertė ir indėlis – švietimas ir kontaktai, kuriuos suteikėme startuoliams. Jie pradeda susigaudyti ekosistemoje ir geba geriau įvertinti potencialias rizikas ir galimybes,“ – komentavo susitikimą inicijavusios įmonės „Civitta“ partneris Danielius Stasiulis. „Norėjome suburti visas svarbiausias organizacijas, dirbančias su startuoliais, į vieną vietą ir paskatinti imtis panašių iniciatyvų visoje Lietuvoje, daugiau sinchronizuoti veiklas, įsigilinti į kitų programas, kad visų mūsų iniciatyvos neštų didesnę naudą. Tik daugiau bendraudami tarp institucijų suprasime tikrą startuolių ekosistemos naudą ir rasime būdus, kaip vertingai integruoti iniciatyvas.”
„Džiaugiamės, jog mums pavyko pritraukti Kauno bendruomenę į „Kauno startuolių“ programą. Kitas žingsnis – aptarti, kaip integruoti programos geruosius pavyzdžius į visą Lietuvos infrastruktūrą, kaip pagerinti situaciją startuoliams,“ – kalbėjo programą inicijavusios VšĮ „Kaunas IN“ vadovas Tadas Stankevičius.
VšĮ „Klaipėda ID“ direktorius Simas Simanauskas patikino, jog „Kauno startuolių“ programa įkvėpė ieškoti panašaus sprendimo ir Klaipėdos miestui. Tikėtina, jog panaši startuolių akceleravimo programa galėtų startuoti jau kitais metais. Susitikimo dalyviai vieningai sutarė, jog viena pagrindinių sričių, kurioje Klaipėda gali koncentruotis ir turėti pranašumą regione – MarineTech (liet. jūrų technologijų) sritis.
Trūksta talentų
Diskusijoje dalyvavę verslo atstovai vieningai sutarė, kad didžiausias iššūkis šiuo metu – rasti ir pritraukti specialistus, kurie galėtų įkurti ar prisidėti prie startuolių vystymo. „SearchNode“ vadovas Antanas Bakšys teigė, jog daug stiprių specialistų gyvena užsienyje. „Turime parodyti iniciatyvą, kad išeivija sugrįžtų, turime jiems pasakyti „grįžkite, mums jūsų trūksta!” Turime juos informuoti apie tai, kas vyksta Lietuvos startuolių ekosistemoje. Šie žmonės galėtų būti atsakymas, kuris duotų greitą rezultatą startuolių ekosistemos augime.”
Jam pritarė ir „Startup Wise Guys“ rizikos kapitalo fondo partnerė Lietuvoje Jonė Vaitulevičiūtė: „Startuolių Lietuvoje neužtenka – padėjome „įsivažiuoti“ rizikos kapitalo fondams, tačiau jiems reikia ieškoti, į ką investuoti. Važinėjame į užsienį, pas Lietuvos diasporas, ieškome kontaktų ir bandome pritraukti grįžti į Lietuvą.“
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.