...

Lietuviai sukūrė ekraną, galintį visus metus veikti be laidų

Verslas

2016.12.20

Autorius: Gintaras Gimžauskas

Temos: , .

Lietuviai sukūrė ekraną, galintį visus metus veikti be laidų

Startuolio „Digifra.me“ įkūrėjas - Andrius Valentukonis. BFL/Karolio Kavolėlio nuotr.

Eilinį kartą užsuku į Kalvarijų gatvėje 300-uoju numeriu pažymėtą pastatą – vėl svečiuojuosi rizikos kapitalo fonde „Nextury Ventures“. Susitinku su vienu naujausių fondo globojamų startuolių „Digifra.me“ ir jo įkūrėju Andriumi Valentukoniu (43). Jis mane pasitinka vos įžengusį į jų biurą. Po trumpos fotosesijos sėdame kalbėtis apie jo su partneriais sukurtą įrenginį, priversiantį visus patikėti e. rašalo pranašumais ir iš naujo atrasti monochrominio vaizdo džiaugsmą.

Žmonės pavargo nuo mirgėjimo ir triukšmo

„Labai gaila, bet mūsų ekrano prototipas kaip tik išvežtas į Kauną tobulinti, tad negalėsiu gyvai parodyti, kaip viskas veikia“, – iš anksto įspėja A. Valentukonis. Kad pasakojimas apie įrenginį būtų gyvesnis, savo išmaniojo telefono ekrane jis parodo ir pirmojo „Digifra.me“ ekrano nuotraukas, padarytas iš įvairiausių perspektyvų.

 

„Supratome, kad daugybė žmonių pavargo nuo ryškiai šviečiančių, spalvotų, įvairiausiais vaizdeliais mirgančių ir agresyviai dėmesio reikalaujančių kompiuterių, planšetinių kompiuterių ir kitų prietaisų ekranų.“

A. Valentukonis.

 

Vos kelių centimetrų storio, 1 600 x 1 200 pikselių raiškos ekranas sukurtas remiantis skaitmeninio rašalo technologija. Ji padeda pasiekti itin didelį energijos naudojimo efektyvumą, todėl vieną kartą įkrautas belaidis ekranas gali veikti šešis ar net dvylika mėnesių. Taip, ne valandų, ne dienų, bet mėnesių!

Ekrano prototipo detalės atsiėjo maždaug 1 tūkst. eurų. Reikiamus komponentus startuolio komanda įsigijo Europoje. Paklaustas, kaip gimė idėja sukurti tokį įrenginį, A. Valentukonis atskleidžia, kad mintis į galvą atėjo pabendravus su Ilja Laursu.

„Supratome, kad daugybė žmonių pavargo nuo ryškiai šviečiančių, spalvotų, įvairiausiais vaizdeliais mirgančių ir agresyviai dėmesio reikalaujančių kompiuterių, planšetinių kompiuterių ir kitų prietaisų ekranų. E. rašalo technologija leidžia išvengti tokio triukšmo ir susitelkti į informacijos pateikimo efektyvumo didinimą bei vizualumo gerinimą. Iki šiol e. rašalo technologija buvo geriausiai žinoma skaityklių naudotojams, kurių pasaulyje tikrai nėra labai daug, todėl pagrįstai galima manyti, kad išnaudotos dar toli gražu ne visos e. rašalo technologijos galimybės“, – tikina pašnekovas.

Kol kas „Digifra.me“ komandą sudaro du žmonės, tačiau A. Valentukonis prasitaria kad jie jau ieško pastiprinimo – programuotojo debesų sistemai. Prisiminęs istorijas apie pirmuosius bendrovių „Apple“ ar „Google“ darbuotojus ir tai, ką jie pasiekė, nejučia imi galvoti, kad tai puiki proga įšokti į laivą, kuris potencialiai gali nuplaukti iki pat startuolių Eldorado. Aišku, sėkmės garantijos nėra, bet juk į keliones leidžiasi tik drąsiausi… arba visiški pamišėliai! Bet kuriuo atveju liūdna nebūna.

Pritaikymo galimybes lems naudotojų išradingumas

A. Valentukonio teigimu, „Digifra.me“ kuriamas ekranas turėtų sudominti ir privačius asmenis, ir verslą. Pirmuoju atveju kalbama apie išmanųjį ekraną, kuris veiktų kaip savotiška interjero detalė, galinti rodyti laiką, informaciją apie orus, kambario temperatūrą, naujausių žinių santraukas ir kt. Versle tokie ekranai, tikimasi, bus naudojami reklamos ar kitais tikslais. Kokiais konkrečiai, pašnekovas nenurodo, tačiau patikina, kad viskas priklauso nuo individualaus išradingumo ir kūrybiškumo.

Didžiausia tikslinės auditorijos dalis, startuolio įkūrėjo teigimu, turėtų būti vartotojai iš JAV, Jungtinės Karalystės, Japonijos, Pietų Korėjos ir kitų technologiškai pažangių bei naujovėms imlių valstybių. „Suskaičiavome, kad rinkai iš viso gali reikėti maždaug 10 mln. įrenginių“, – patikslina A. Valentukonis.

Tikrosios „Digifra.me“ ekrano pritaikymo galimybės, manoma, atsiskleis tik po to, kai juo pradės naudotis išradingi žmonės. Anot pašnekovo, vartotojai galės patys kurti turinį ekranui ir taip išplės jo funkcionalumą būdais, apie kuriuos dabar niekas net nesusimąsto. Panašiai, kaip įvyko su išmaniųjų telefonų programėlių parduotuvėmis, kuriose dabar yra šimtai tūkstančių programėlių.

Iš pradžių „Digifra.me“ pasiūlys apie 10 programėlių. Jas bus galima valdyti internetu. Prisijungus prie nustatymų skydelio, galima sukonfigūruoti pageidaujamą ekrane rodomos informacijos derinį. Atlikus tai ir išsaugojus, pakeitimai operatyviai pasirodo ekrane. Jis periodiškai palaiko ryšį su serveriu belaidžiu internetu ir taip gauna nurodymus, kokia informacija turėtų būti matoma ekrane.

Smagiausia dalis – e. rašalo ekranai energiją naudoja tik tuo metu, kai juose keičiasi informacija (skaitmeninis rašalas transformuojasi), užmezgamas interneto ryšys ar nuskaitomas kuris nors daviklis, pavyzdžiui, temperatūros. Tinkamai sustyguotas įrenginys be pertraukos gali veikti ir metus, nors bus įkrautas per tiek pat laiko kaip eilinis išmanusis telefonas.

Pirma ekranų partija – vasarą

A. Valentukonis dar visai neseniai buvo kito sėkmingai augusio verslo partneris. Tačiau, nesutapus bendrasavininkų požiūriams, jis pardavė savo dalį kolegoms ir kurį laiką atostogavo. Poilsiavimas neužtruko. Vyrui parūpo vėl imtis veiklos ir susirasti naujų iššūkių. Tai buvo pirmas žingsnis link „Digifra.me“ įkūrimo.

Pasiteiravus, kodėl negrįžo į samdomo darbo rinką, pašnekovas atsako: „Pasaulyje yra dviejų tipų žmonės. Tie, kuriems reikia pastovumo, ir tie, kurie negali ramiai nusėdėti, kuriems nuolatos reikia ką nors kurti ir daryti. Aš priklausau tai antrajai grupei.“

Prigimtinis iniciatyvumas ir nenoras užsisėdėti dabar atsiperka su kaupu. Kol „Digifra.me“ neneša jokių pajamų, o reikalauja tik investicijų, A. Valentukonis naudoja sukauptas santaupas ir pinigus, gautus pardavus ankstesnio verslo dalį. Išlaidos kasdieniams elementariems poreikiams patenkinti ir neskaičiuojamos darbo valandos, anot vyro, yra didžiausia investicijos dalis į naują verslą.

Startuolio įkūrėjas artimiausiu metu neketina sumažinti tempo. Jis teigia, kad jau kitų metų balandį bus paruoštas galutinis „Digifra.me“ ekrano prototipo variantas, o sutelktinio finansavimo platformoje „Kickstarter“ prasidės jų pirminio pardavimo kampanija, kurios tikslas – surinkti lėšų pirmosios ekranų partijos gamybai. Viliamasi, kad nekantriausi ir anksčiausiai įrenginius užsisakę vartotojai juos gaus jau ateinančią vasarą.

Ekspertai

Ilja Laurs

Ilja Laurs

Įkūrėjas, valdybos pirmininkas / „Nextury Ventures”

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.