...

Kaip pasiekti aukštą investicijų grąžą rizikuojant minimaliai?

Verslas

2023.08.08

Autorius: Giedrė Kakstovienė

Temos: .

Kaip pasiekti aukštą investicijų grąžą rizikuojant minimaliai?

Indrė Krasovskė // Įmonės archyvo nuotr.

Sparčiai besikeičianti ekonominė situacija pasaulyje, – ne retą privertė rimtai susimąstyti apie asmeninio turto saugumą bei finansines ateities perspektyvas. Šiame fone gana ryškiai išaugęs susidomėjimas investavimu, siunčia aiškią žinutę, kad pinigų „įdarbinimas“ ilgalaikėje perspektyvoje – tai rimta, efektyvi galimybė pasiekti aukštą piniginę grąžą ir susikurti patikimą finansinį pagrindą ateičiai. 

Galimybė investuoti reguliariai ir su maža rizika

Besidomintys investavimu vieningai sutaria, kad svarbiausia – nepailstamai domėtis ekonomine situacija pasaulyje: infliacija, pinigų nuvertėjimo tendencijomis, finansiniame kontekste atlikti smulkią analizę, įsivertinant privalumus ir galimas rizikas. Siekiant išvengti klaidų ir nepasiklysti informacijos sraute, investavimo srityje privalu išmokti prisitaikyti prie nuolatinių pokyčių. 

2015 – ais metais Lietuvoje sėkmingai startavusi didžiausia P2P (anglų k. –  peer to peer) tarpusavio skolinimo platforma „Paskolų klubas“, drąsiai įvardijama kaip viena saugiausių Europoje. Tai patrauklus pasirinkimas tiek besiskolinantiems, tiek į pajamas orientuotiems smulkiesiems investuotojams. P2P rinka suteikia unikalią galimybę investuoti reguliariai (kad ir nedidelėmis sumomis), diversifikuoti riziką, uždirbti solidžią grąžą, lengvai refinansuoti turimas paskolas, sujungiant jas į vieną. Čia reikšmingai gilinsite žinias investavime bei ugdysite daugybę svarbių įgūdžių finansų valdymo srityje.  

„Paskolų klubas“ – efektyviam pinigų įdarbinimui

Dalindamasi sėkmingo investavimo patirtimi, P2P skolinimo platformos „Paskolų klubas“ vadovė Indrė Krasovskė pataria, pirmiausia pasidomėti įmonės skaidrumu, patikimumu, numatoma realia pingine grąža. „Paskolų klube“ vadovaujamės principu „žmogus padeda žmogui“ ir investuotojų bendruomenę (norinčius skolinti) suvedame su norinčiais pasiskolinti pinigų. Neesame tipiniai skolintojai kaip bankai ar greitųjų kreditų bendrovės. Galima teigti, bendruomeniškai padedame vieni kitiems. Pavyzdžiui, kai besiskolinantieji nori įgyvendinti tam tikras gyvenimiškas idėjas, panašiai yra ir su investuotojais, kurie investuoja vedini aiškaus tikslo“, – platformos veikimo mechanizmą aiškina I. Krasovskė. Džiaugdamasi tvirta, greitai augančia bendruomene, vadovė detalizuoja, kad šiuo metu yra sėkmingai susibūrę daugiau kaip 14 000 aktyvių investuotojų ir 19 000 paskolos gavėjų: „Šie skaičiai – puikus įrodymas, kad esame vertinami savo klientų“. Pagrindinė „Paskolų klubo“ nauda – aukšta istorinė grąža, siekianti apie 12 %. Investuotojai per platformos gyvavimo laikotarpį yra uždirbę virš 24 mln. Eurų palūkanų.

Ambicingas siekis tapti saugiausia P2P platforma Europoje

„Paskolų klubą“ valdanti bendrovė „NEO Finance“ yra pirmoji Lietuvos P2P platforma, gavusi neribotą elektroninių pinigų įstaigos licenziją, leidžiančią veiklą visoje Europos Sąjungoje. Reguliariai stebima ir prižiūrima Lietuvos banko, įmonė nuolatos turi išlaikyti privalomą minimalų kapitalą, siekiantį 350 tūkst. Eurų. „Paskolų klubo“ vartotojų pinigai laikomi Lietuvos Banko sąskaitoje (o ne komerciniame banke), taigi, jų saugumą užtikrina pagrindinė finansinė institucija šalyje. Patikimumą sustiprina svarbus faktas: „NEO Finance“ platforma yra kotiruojama „Nasdaq First North“ vertybinių popierių biržoje. Būtent todėl įmonė išlaiko aukščiausius skaidrumo reikalavimus – platformos finansinės ataskaitos ir rezultatai yra stebimi ir vertinami viešai. Taip pat svarbu paminėti, kad „Paskolų klubo“ verslo modelis orientuotas į ilgalaikį pelną. Platforma suinteresuota ne tik suteikti paskolas, bet išduoti tokias, kurios turi perspektyvą būti grąžintos. Nors daugelis tarpusavio skolinimo platformų pelną gauna paskolos išdavimo metu, „Paskolų klubas“ uždirba pajamas per visą paskolos mokėjimo laikotarpį su kiekviena paskolos gavėjo įmoka. 

„Aukštos klasės aptarnavimas, lankstumas, konfidencialumas, kokybiškos konsultacijos ieškant geriausio sprendimo – mūsų išskirtinumas ir prioritetas, siekiant suteikti didžiausią vertę klientams, veikti atvirai ir skaidriai“, – įvardija I. Krasovskė.

Kreditingumo reitingui įvertinti – unikali skaičiavimo metodologija

Kalbant apie tarpusavio skolinimą, pasak ekspertės, sistema labai paprasta: „Investuotojai per „Paskolų klubo“ platformą už nustatytas palūkanas paskolina reikiamą sumą pinigų paskolos gavėjui. Vienas investuotojas gali paskolinti nuo 20 iki 500 Eurų vienam paskolos gavėjui. Kiekvieną mėnesį paskolos gavėjas sumoka paskolos įmokas su priskaičiuotomis palūkanomis ir – kitais mokesčiais, o gauta suma išskaidoma proporcingai ir sumokama į tą paskolą investavusiems investuotojams“.

Paskolos gavėjo mokumas tikrinamas pagal su Lietuvos banku suderintas mokumo vertinimo taisykles. Kiekvienam paskolos gavėjui, sėkmingai praėjusiam mokumo patikrinimą, suteikiamas kreditingumo reitingas, sudaromas pagal unikalią „Paskolų Klubo“ skaičiavimo metodologiją, pasitelkiant dirbtinio intelekto pagalbą. Juo vadovaujantis nustatoma, kokia tikimybė, kad paskolą paėmęs asmuo dėl vienokių ar kitokių aplinkybių vėluos mokėti įmokas. Galimi reitingai – nuo A+ iki E (nuo aukšto patikimumo iki žemo). Pasiskolinti leidžiama tik A+ – C– reitingą turintiems asmenims. 

„Paskolų klubo“ vadovė pažymi, kad investuotojas gali pats rinktis, į kokio reitingo paskolas investuoti. „Kuo aukštesnis patikimumas, tuo mažesnės palūkanos. Ir priešingai – kuo mažesnis patikimumas, tuo didesnė rizika, todėl ir palūkanos aukštesnės“. Norintiems investuoti su mažesne rizika, patartina taikyti fundamentalią taisyklę – diversifikuoti, t.y. į vieną paskolą – investuoti nedidelėmis sumomis ir paskirstyti investicijas į skirtingus reitingus.

Investicijų sėkmę/nesėkmę lemia skirtingas sąvokos „saugu“ suvokimas

Apsisprendus investuoti, konkrečiai nusistatykite tikslus ir lūkesčius. Aiškiai išsigryninus norus, lengviau apsibrėžti, kas būtent jums yra „saugus investavimas“. „Vieniems tai gali būti investavimas išimtinai tik į A+ paskolas, tuo tarpu kiti galbūt saugiai jaučiasi investuodami ir į B reitingo paskolas“. Nors kiekviena investicija tam tikra prasme yra daugiau ar mažiau rizikinga, kalbant apie riziką ir jos suvokimą, patariama remtis aukščiau aptarta reitingų sistema, leidžiančia suvokti paskolos rizikingumo lygį. „Mėgstantiems stabilumą, siūlau investuoti į A+ tipo paskolas, kurioms nuo 2021 m. balandžio 12 d. automatiškai taikoma 100 % atpirkimo („Buyback“) garantija. „Tai reiškia, kad paskolos gavėjui nustojus mokėti įmokas ir nutraukus su juo sutartį, iš investuotojo automatiškai bus nuperkama likusi negrąžinto kredito dalis už 100 % vertės“, – pataria ekspertė papildydama, – „jeigu esate linkę investuoti į rizikingesnį reitingą (pavyzdžiui C), yra nemaža tikimybė gauti didesnę finansinę grąžą. Kita vertus rizikuojate, nes paskolos gavėjas gali vėluoti mokėti įmokas arba visai jų nemokėti. Tokiu atveju skolas perduodama skolų išieškojimo įmonei, teismui ir antstoliui, tačiau skolos išieškojimas gali trukti ne vienerius metus“.

Kalbant apie P2P investavimą, verta paminėti, jog – „Paskolų klube“ paskolų terminai gali būti nuo 1 iki 120 mėnesių. Investuojant į paskolas nereikėtų tikėtis žaibiškai užplūsiančios finansinės grąžos. Tačiau ilgų terminų taip pat nereikėtų bijoti, nes statistiškai ilgo laikotarpio paskolos yra grąžinamos greičiau, o paskolų grafikai sudaromi anuiteto metodu. „Pirmiausia mokama didesnė dalis palūkanų, o vėliau jos mažėja. Investuoti į ilgo termino paskolas tikrai verta“, – sako „Paskolų klubo“ vadovė I. Krasovskė.

Pasirinkimas investuoti visuomet siejasi su rizika, o praeities grąžos rezultatai nelemia ateities pasiekimų. Dėl to kiekvienas asmuo privalo susipažinti su svarbiausiomis sąlygomis bei pasirinkti visus saugumo reikalavimus atitinkantį investavimo partnerį. „Paskolų klube“ investuoti gali Europos Sąjungos, Laisvosios prekybos asociacijos ir Europos ekonominės erdvės valstybių piliečiai, užsiregistravę investuotojams skirtoje paskyroje: https://www.paskoluklubas.lt/registracija/investuotojo . „Paskolų klubas“ suteikia ne tik stabiliai generuojamas palūkanas, bet ir daugybę investavimo saugiklių, užtikrinančių vartotojų pinigų saugumą.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.