Verslas su užsieniečiais: ką svarbu žinoti?

Verslas

2014.06.09

Autorius: Edita Gruiniūtė

Temos: , .

Verslas su užsieniečiais: ką svarbu žinoti?

Pradedant dirbti su užsieniečiais verslininkais pirmiausia svarbu įvertinti verslo partnerį, ar jis yra patikimas. flickr.com nuotr.

„Neretai Lietuvos verslininkai, priėmę patrauklų užsienio partnerių pasiūlymą, tik gerokai vėliau pasidomi mokestinėmis pasekmėmis bei įforminimu. Štai tada išgirsta nemalonią žinią: trūksta veiklą įrodančių dokumentų, reikia susimokėti nemažai mokesčių, tad nuostolių patirta daugiau, negu gauta naudos“, – pasakoja verslo konsultacijų ir audito bendrovės „KPMGBaltics“ mokesčių konsultantas Linas Liktorius ir pataria, ką daryti norint išvengti panašių situacijų.

Įvertinkite verslo partnerio patikimumą

„Pradedant dirbti su užsieniečiais verslininkais pirmiausia svarbu įvertinti verslo partnerį, ar jis yra patikimas, ar įmonė iš tiesų vykdo ekonominę veiklą ir mokestines prievoles. Vien sąskaitų faktūrų nepakanka, kad būtų patvirtinta, jog sandoriai tarp įmonių ir mokesčių mokėtojo buvo tikri, o ne tariami.

Prieš priimant sprendimą įsigyti ir tiekti prekes (paslaugas) iš naujo verslo partnerio, pirmiausia rekomenduojama paprašyti, kad jis pateiktų raštišką komercinį pasiūlymą, kuriame nurodytų būsimą sutarties objektą, komercines sąlygas, buveinės ir veiklos vykdymo adresus, bankų sąskaitų rekvizitus, įgaliotus asmenis ryšiams palaikyti ir jų kontaktinius duomenis bei asmenis, įgaliotus pasirašyti išrašomus buhalterinės apskaitos dokumentus.

Jeigu būsimasis verslo partneris yra PVM mokėtojas, patartina paprašyti, kad pateiktų tai patvirtinančius dokumentus (registravimo pažymėjimo, PVM mokėtojo registracijos pažymos) bei reikalingus kitus, įrodančius, kad prekės išgabentos iš šalies teritorijos (eksporto atveju – iš Europos Sąjungos teritorijos). Taip pat – tinkamai užpildyto ir prekių pristatymą nurodytu adresu patvirtinančio prekių gabenimo važtaraščio bei pirkėjo patvirtinimo, kad prekės gautos. Reikalingi yra ir kiti prekių išgabenimą ir pristatymą sąskaitoje nurodytam PVM mokėtojui (pirkėjui) patvirtinantys dokumentai.“

Išsiaiškinkite užsienio mokestines prievoles

„Jeigu su užsienio verslininkais dirbama būnant ne Lietuvoje, o kitoje šalyje, svarbu peržiūrėti būtent tos konkrečios valstybės mokesčių įstatymus, teisinius reguliavimus, licencijavimus, kurie atitinkamai nustatytų, ar Lietuvos įmonei dėl kitoje šalyje ketinamos vykdyti ar vykdomos veiklos neatsiranda kokių nors mokestinių prievolių.

Pradedant dirbti su užsieniečiais svarbu pasižiūrėti, ar įmonė, su kuria ketinama bendradarbiauti, nepatenka į juodąjį šalių, kitaip tariant, tikslinių teritorijų, sąrašą. Tiksline teritorija laikoma užsienio valstybė arba zona, įtraukta į finansų ministro patvirtintą Tikslinių teritorijų sąrašą.

L. Liktorius

Dažnai pasitaiko, kad įmonės, registruotos kaip PVM mokėtojos, dirba su nekilnojamojo turto objektais, pavyzdžiui, užsiima projektavimo darbais. Atrodo, projektuoti galima ir iš Lietuvos, tačiau jeigu tai tiesiogiai susiję su konkrečiu nekilnojamojo turto objektu, tokie darbai taip pat gali būti laikomi PVM objektu ir būti apmokestinti tos šalies, kurioje yra objektas, PVM. Tokiu atveju lietuviams atsirastų prievolė registruotis kaip PVM mokėtojui toje šalyje“, – pasakoja L. Liktorius.

Būkite atsargūs: juodojo sąrašo šalys

„Pradedant dirbti su užsieniečiais svarbu pasižiūrėti, ar įmonė, su kuria ketinama bendradarbiauti, nepatenka į juodąjį šalių, kitaip tariant, tikslinių teritorijų, sąrašą. Tiksline teritorija laikoma užsienio valstybė arba zona, įtraukta į finansų ministro patvirtintą Tikslinių teritorijų sąrašą. Daugelis jų įsikūrusios įvairiose salose ir verslininkus vilioja mažais mokesčių tarifais. Paprastai šios šalys nebendradarbiauja su kitomis šalimis ir nesikeičia informacija apie savo mokesčių mokėtojus ar tose šalyse įsteigtas įmones.

Dirbant su šių šalių verslo partneriais reikėtų būti itin atsargiems ir iš anksto užsitikrinti, kad jie pateiks atitinkamus dokumentus apie vykdomą veiklą. Yra nemažai Lietuvos mokesčių įstatymuose numatytų saugiklių dėl bendradarbiavimo su juodojo sąrašo šalyse įsteigtomis įmonėmis.

Jeigu mokesčių administratorius pamatys vykdytą veiklą šiose šalyse, jis tokius sandorius norės paanalizuoti detaliau ir pasidomės, kokia veikla iš tiesų vykdyta. Todėl bendradarbiaujant su tikslinių teritorijų įmonėmis svarbu surinkti visus dokumentus, patvirtinančius įsigytas paslaugas ir pan. Jų pritrūkus gali tekti susidurti su pelno mokesčio bei kitomis pasekmėmis“, – būti budriems pataria pašnekovas.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.