...

Verslai prisitaiko prie naujų darbo sąlygų: žada sutelkti dėmesį į darbuotojus

Verslas

2020.03.30

Autorius: Gustė Valantinavičiūtė

Temos: , .

Verslai prisitaiko prie naujų darbo sąlygų: žada sutelkti dėmesį į darbuotojus

Liis Ristal, Odeta Bložienė, Daina Žymantė „bzn start” koliažas

Įsibėgėjęs karantinas smarkiai keičia visų žmonių, o kartu ir verslininkų kasdienybę. Daugybė verslų visiškai sustabdė savo veiklą, kiti greitai persiorientavo ir pakeitė veiklos specifiką, dar kitiems, regis, karantino metu atėjo pats darbymetis ir tenka greitai ieškoti, kur rasti papildomos darbo jėgos, išlaikyti darbuotojus.

Situacija Lietuvos verslo srityje

Generalinė prekybos tinklo „Wolt“ Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje vadybininkė Liis Ristal teigia, kad situacija paskelbus karantiną pastebimai pasikeitusi. Vis dėlto pašnekovė sako, kad pokytis yra gana natūralus, turint omenyje, kad dabar žmonės dirba iš namų ir negali lankytis restoranuose. Ji priduria, kad pristatymas į namus yra lemiamas visai maisto pramonės industrijai. „Mes stengiamės prijungti kuo daugiau naujų restoranų darbui su „Wolt“, – teigia L. Ristal.

Parduotuvių tinklo „Drogas“ direktorė Daina Žymantė pasakoja, kad pirmiausia, kaip ir daugelis kitų verslininkų, ėmėsi kurti ir įgyvendinti išlaidų taupymo programas. Taip pat priduria, kad teko daug komunikuoti su patalpų nuomotojais ir tiekėjais dėl mokėjimų atidėjimo. Tiesa, pašnekovė sako, kad anaiptol ne visi sutinka su prašymu atidėti mokėjimus. „Vieni nuomotojai sutinka nuolaidas taikyti, kiti absoliučiai neina į jokį kompromisą ir reikalauja mokėti visą nuomą. Labai įvairiai viskas vyksta“, – patirtimi dalinasi UAB „Drogas“ direktorė.

Darbo vietų išsaugojimas

Restoranų tinklo „Burokėlis ir krapas“ vadovė Odeta Bložienė pasakoja, kad visų pirma nusprendė naudotis valstybės parama verslams. Verslininkė sako, kad dalį savo darbuotojų išleido į prastovas, nes teko uždaryti kelis restoranus ir darbo pajėgumas ėmė mažėti.

O. Bložienė dalinasi savo prioritetiniais veiksmų planais: „Siekiame pirmiausia užtikrinti dalies veiklos vyksmą ir palikti bent dalį darbuotojų įdarbintų.“ Tiesa, moteris užsimena, kad situacija sunki ne tik finansine, bet ir psichologine prasme: „Darbuotojai junta didelį stresą ir dauguma dabar mieliau saugiai užsidarytų namie.“ Žinoma, tai nė kiek nestebina, juk pastarosios savaitės buvo sunkios visiems, tačiau, kad ir kaip būtų, UAB „Burokėlis ir krapas“ restoranų tinklo vadovė nė neketina pasiduoti: „Žadame laukti ir kovoti su situacija, bandydami išsaugoti dalį veiklos ir darbo vietų.“

Kita vertus, ne visiems darbo vietų išsaugojimas kelia tiek sunkumų. Parduotuvių tinklas „Drogas“ skelbia, kad vis dar sugeba išsaugoti savo darbuotojus: „Mes išsaugome visas darbo vietas, o darbuotojams, kurie turi pasiėmę paskolų, įsipareigojame mokėti atlyginimo dydžio išmokas“, – komentuoja įmonės direktorė.

„Wolt“ maisto pristatymo į namus generalinė vadovė L. Ristal priduria, kad, didėjant norinčių bendradarbiauti restoranų skaičiui, darbuotojų užimtumas tik didėja, todėl jie į darbą priima naujų kurjerių. Iš tiesų tai, kaip ir teigia generalinė vadovė, padeda bendrai maisto srities rinkai ir kuria daugiau darbo vietų. 

Veiksmai, atlikti siekiant išlikti rinkoje

Apie išlikimą rinkoje UAB „Burokėlis ir krapas“ restoranų tinklo vadovė sako, kad dabar verslą palaiko išsineštinio maisto gaminimas: „Dirbame labai intensyviai šioje srityje su savo partneriais „Wolt“. Juk žmonėms reikia ir nedidelių švenčių. Maistas suteikia laimės, bet kartais atsibosta maistą gamintis patiems.“

O. Bložienė pasakoja, kad, bandant prisitaikyti prie esamos situacijos, tikrai teko persikvalifikuoti: „Persiorientavome į maisto vežiojimą. Vežiojame patys, naudojamės partnerių paslaugomis.“ Iš tiesų, kaip teigia pašnekovė, dabar daroma viskas, kad bent kažkiek vyktų judėjimas.

Įmonės „Drogas“ vadovė D. Žymantė tikina, kad uždarius parduotuves liko veikti tik prekyba internetu. Vis dėlto kol kas daug naudos iš internetinių parduotuvių, kaip teigia pašnekovė, verslas negauna. „Faktas, kad tikrai ne iš interneto prekybos resursų planuojame išsiversti ir išgyventi šį sunkų laiką“, – sako įmonės „Drogas“ vadovė ir priduria, kad didžiausios paramos sulaukia iš grupės „A. S. Watson“, kuriai ir priklauso jos valdomas verslo tinklas.

Jau minėtas prekių pristatymo tinklas „Wolt“ taip pat įvedė keletą esminių naujovių, bandydamas prisitaikyti prie pokyčių: „Mes jau patvirtinome bekontaktį pristatymą, pradedant prekių paėmimu ir baigiant jų pristatymu.“

Ateities planuose numatoma ir plėtra 

Tokiu verslininkams nepalankiu metu, kai apyvarta smunka, labai svarbu išsaugoti darbo vietas ir didžiausias viltis įmonės „Drogas“ vadovė deda būtent į šios grupės paramą. Paklausus apie ateities planus ir galimas naujoves versle, įmonės direktorė atsako, kad kol kas taip toli nežiūri: „Dabar tik galvojame, kaip ištempti šį laikotarpį, o paskui jau žiūrėsime.“ Moteris teigia, kad dabar svarbiausia kiek įmanoma suvaldyti situaciją ir išnaudoti visas šiuo metu turimas galimybes.

Tačiau „Wolt“ ateities planuose jau yra idėja plėstis. „Mes norime imtis visų būtiniausių prekių pristatymo, įskaitant vaistinius preparatus, kad padėtume išlaikyti miestų saugumą“, – teigia L. Ristal.

Pasak D. Žymantės, ši situacija vienareikšmiškai labai sudėtinga ir išskirtinai apsunkina įmones, kurioms tenka kardinaliai keisti savo veiklą. Taigi direktorė pataria: „Reikia saugoti sveikatą, stengtis išsaugoti savo darbuotojus ir, aišku, imtis visų įmanomų priemonių verslui išlaikyti. Dauguma verslininkų stengiasi sumažinti savo išlaidas, pinigų srautus ir aš linkiu, kad jiems pavyktų tai padaryti.“

Antrindama įmonės „Drogas“ direktorei, restoranų tinklo vadovė O. Bložienė sako, kad šiuo metu svarbu nepamiršti savo darbuotojų, kuriems šis laikas toks pats sunkus ir kupinas neaiškumų, taip pat nebijoti ir ieškoti inovatyvių būdų puoselėti savo verslą. 

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.