Veiksmingiausi darbo paieškos būdai
2014.10.09
Temos: Darbuotojai.
Praradote darbą ar esate nepatenkinti dabartiniu, o gal dar tik baigėte studijas ir nežinote, nuo ko pradėti? Blogiausia, ką galite daryti, – užsidaryti namie ir virš durų pakabinti lentelę su užrašu „Darbo nėra“. „Išeitis yra visada“, – teigia lankomiausio darbo paieškų portalo „CVbankas.lt“ vadovas Tomas Toleikis (28) ir pabrėžia, kad kryptingai veikiant galima susirasti būtent tokį darbą, kokio norite. Pirmasis žingsnis veiksmų link – rimtas savo galimybių apsvarstymas ir atsakymas į klausimą, ką norėčiau dirbti.
Tinkamas laikas ir būdas susirasti darbą
Nors darbo paieškoms palankus laikas visus metus, vis dėlto galima išskirti, kad darbdavių pasiūlymai naujiems darbuotojams labiausiai suaktyvėja prasidėjus naujiesiems metams, taip pat smarkiai išauga rugsėjo ir spalio mėnesiais, – pastebi „CVbankas.lt“ darbdavių ir darbuotojų susitikimo platformos vadovas.
Reikia nebijoti rodyti iniciatyvos, galbūt jau motyvaciniame laiške pateikti pasiūlymų ar kitų įdomių įžvalgų, kaip įmonei pagerinti savo veiklą, nurodyti, kuo būtent jūs galite būti naudingas tai bendrovei.
T. Toleikis
Darbo paieškos būdų yra pačių įvairiausių ir negalima išskirti geriausio, vis dėlto keletas veiksmingiausių yra. Kalbinamas ekspertas skatina neapsiriboti vien tik skelbimuose nurodyta informacija ir siūlo nesivaržyti siųsti savo CV (lot. curriculum vitae – gyvenimo aprašymas) įmonėms, net jei šios pastaruoju metu oficialiai ir neieško darbuotojų. „Reikia nebijoti rodyti iniciatyvos, galbūt jau motyvaciniame laiške pateikti pasiūlymų ar kitų įdomių įžvalgų, kaip įmonei pagerinti savo veiklą, nurodyti, kuo būtent jūs galite būti naudingas tai bendrovei.“ Kitas labai dviprasmiškai visuomenėje linksniuojamas darbo paieškos būdas – pažintys. T. Toleikis aktyviai skatina klausti savo aplinkos žmonių ir būtinai pretenduoti į rekomenduojamas vietas: „Ir tai visai nėra bloga praktika, juk normalu, kad atsakingas vadovas ieškos patikimo asmens, už kurį laiduoja jo kolega ar pažįstamas. Tik nuo paties žmogaus priklausys, ar jo kompetencija bei lojalumas bus tinkamas ieškomo darbuotojo pozicijai užimti.“ Išvardytas darbo paieškos galimybes verta išnaudoti visas vienu metu, tačiau, kad paieška duotų norimą rezultatą, reikia atsakingai parengti ir dokumentus, informuojančius apie jus kaip specialistą.
Gyvenimo aprašymo bei motyvacinio laiško klaidos
Rengiant informaciją apie save, galima padaryti ne tik gramatinių klaidų (tai visiškai blogai), bet ir kitaip suklysti perduodant žinią apie save. Dažnai pasitaiko klaidų pasirenkant nuotrauką – tai maža, bet svarbi detalė, todėl nuotrauką reikia dėti tokią, kurioje atrodysite kaip kasdienėje darbo vietoje. Nuotrauka turi būti oficiali, aiškiai matytis veidas, o ne visas kūnas. Moterims ekspertas pataria vengti vakarinio makiažo ar aksesuarų. T. Toleikis pabrėžia, kad, atliktų tyrimų duomenimis, darbdavys vieno kandidato CV peržiūrėti vidutiniškai skiria apie šešias sekundes, todėl ragina lakoniškai pateikti svarbiausią informaciją. Pertekline informacija laikomas net gyvenamosios vietos adresas, nes šiais laikais su kandidatu susisiekiama telefonu ar el. paštu. Pastarasis turėtų būti oficialus – susijęs su vardu ir pavarde, o ne mažybinėmis formomis ar pasikartojančiais spaudos ženklais. Pateikiant informaciją apie darbo patirtį, rekomenduojama pabrėžti, ko būtent toje darbovietėje išmokote. Rengiant motyvacinį laišką ekspertas pataria atsisakyti šabloninių frazių, nedaugžodžiaujant pateikti save originaliai ir nurodyti, kuo jūsų kandidatūra yra reikšmingesnė negu kitų. Vis dėlto patartina nepersistengti ir išlaikyti ribą tarp išsišokimo ir kūrybinio išskirtinumo. Laisvės išraiškos gairės gali būti darbo skelbime vyraujanti nuotaika: jei darbuotojų atrankos taisyklės ir kriterijai išdėstyti oficialiai, patariama ir kandidatuojant išlaikyti tokią formą. Gyvenimo aprašymų apsčiai matęs T. Toleikis pastebi, kad žmonės yra linkę labiau prisistatyti bendrai, o ne atsižvelgti į darbo skelbime nurodytus ieškomam kandidatui keliamus reikalavimus. Dėl šios priežasties dauguma net negauna galimybės dalyvauti darbo pokalbyje, nes darbdaviui nesukelia emocijos: „O jis kaip tik tas, kurio mes ieškome!“
Ką daryti, jei neturi patirties arba ji netinkama?
Dažno abituriento ar absolvento, o pagaliau ir į kitokią poziciją nei ankstesniame darbe nusitaikiusio kandidato problema yra ta, kad neturima reikiamos patirties. Iš tiesų svarbu nemeluoti, pateikti tikrovę atitinkančius faktus, pernelyg nesistengti pagražinti savo gyvenimo aprašymo pridedant tuos gabumus, kuriais, deja, pasigirti negalite. Visa tai gali išaiškėti jau per pirmąsias penkias darbo pokalbio minutes ir vienareikšmiškai sugadinti jūsų reputaciją. Geriau pabrėžti stipriąsias puses pristatant savo, pavyzdžiui, savanorystės veiklą, papildomą darbą, studijas, aptarti konkrečią jų specializaciją, pristatyti baigiamąjį darbą ir taip nurodyti įgytą patirtį, išsiugdytas asmenines bei profesines savybes. Žinoma, reikia įvertinti ir realią konkurenciją bei apsvarstyti, ar tikrai darbe susidorosite su užduotimis, jei neatitinkate reikšmingų reikalavimų. T. Toleikis perspėja, kad rašant motyvacinį laišką nevalia teisintis, kodėl neatitinkate tam tikrų reikalavimų. Užuot tai darę, geriau sutelkite dėmesį į savo pranašumus, kuriuos atskleisti galite net ir įvardiję bei originaliai pateikę savo pomėgius. Todėl nesistenkite paskleisti savo CV kuo plačiau, geriau nepagailėkite laiko kokybiškai prisistatyti ir atsižvelkite į kiekvienai įmonei svarbiausius darbuotojui keliamus kriterijus.
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.