...

Rūta Vainienė: laisvai dirbantys laimi prieš samdomus darbuotojus

Verslas

2013.11.29

Autorius: bzn start

Temos: .

Rūta Vainienė: laisvai dirbantys laimi prieš samdomus darbuotojus

Rūta Vainienė Asmeninio albumo nuotr.

Laisvai samdomas darbas pasaulyje populiarėja žaibiškai, tokį karjeros kelią pasirenka vis daugiau žmonių ne tik užsienyje, bet ir Lietuvoje. Kaip teigia taip pat dirbti sau nusprendusi ekonomistė Rūta Vainienė, laisvai samdomiems specialistams sąlygos dirbti šalyje yra žymiai palankesnės nei pagal tradicinę darbo sutartį dirbantiems darbuotojams. Apie šią ir kitas laisvai samdomo darbo tendencijas Lietuvoje bus diskutuojama lapkričio 30 d. rengiamoje nacionalinėje Laisvai samdomo darbo konferencijoje.

Globaliame pasaulyje laisvai samdomi specialistai išgyvena naują amžių. Dėl interneto jie tapo nepriklausomi nuo savo šalies ekonominės padėties, gali dirbti bet kurios šalies klientams, jiems nėra baisios ekonomikos krizės.

„Šią tendenciją rodo ir mūsų portalo patirtis – Lietuvos verslas ieško gimtakalbių specialistų užsienyje, o lietuviai mielai siūlosi atlikti užsieniečių užsakymus“, – teigia laisvai samdomus rašytojus ir vertėjus vienijančio portalo lingjob.lt atstovas Artūras Starovoitovas.

Palankios sąlygos ir mokesčiai

„Geroji istorijos pusė yra ta, kad norint būti laisvai samdomam labai nesudėtinga tokiam tapti. Palyginti su įprastais darbo santykiais, Lietuvoje tikrai palankios sąlygos užsiimti laisvai samdomo specialisto veikla – tiek jos registravimas, tiek mokesčių mokėjimas yra gana paprastas. Žmogus turi keletą pasirinkimo alternatyvų, kaip įteisinti savo veiklą ir mokėti mokesčius. Skirtingai veiklai galima netgi skirtingą formą pasirinkti“, – sakė R. Vainienė.

Pasak ekonomistės, ir tie, kurie galėtų dirbti pagal tradicinę darbo sutartį, dėl palankių apmokestinimo taisyklių pasirenka laisvai samdomo darbuotojo darbo formą: „Reikia pripažinti, kad sąlygos santykinai yra geros. Jos nėra lengvatinės – kaip tik normalios, tiesiog kitos yra diskriminacinės. Tai nėra privilegija laisvai samdomiems darbuotojams, tai daugiau geras pavyzdys, kaip turėtų būti žiūrima į žmogaus veiklą, kad ji nebūtų su gelžbetoniniais mokesčių ir Darbo kodekso pančiais.“

Tolstame nuo konvejerio

Daugeliui žmonių, tarp jų ir verslo atstovams, laisvai samdomas darbas vis dar atrodo nerimta, nestabili veikla, kuri asocijuojasi su didesne rizika, griežtų rėmų nebuvimu.

Anot R. Vainienės, tai tiesa, tačiau laikas keisti mąstymą, nes ateityje veiklos, kuriai netiks darbo formulė „nuo 8 iki 5“, daugės. Tam tikrose naujose veiklos srityse tik toks darbas ir yra įmanomas, o kitos darbo formos apskritai netinka.

„Dabar daug veiklos keliama į virtualiąją erdvę, mes tolstame nuo konvejerio, todėl laisvai samdomas darbas ilgainiui taps norma. Iki šiol mažai kas įsivaizdavo, kad anksčiau įprastas samdomo darbuotojo užduotis galima atlikti neturint viršininko. Dabar gali turėti užsakovą, klientą, partnerį, bet neturėti viršininko. Tiesa, daugeliui toks darbo stilius vis dar atrodo sunkus, sudėtingas, galbūt netgi rizikingas“, – sakė R. Vainienė.

Jaunimo organizacijos „JCI sostinė“ ir portalo lingjob.lt rengiamoje nacionalinėje „Laisvai samdomo darbo konferencijoje 2013“ pranešimus skaitys ir seminarams bei praktiniams užsiėmimams vadovaus ir kiti didelę patirtį ekonomikos, finansų ir laisvai samdomo darbo srityse turintys specialistai. Renginys vyks lapkričio 30 d. 10 val. ISM patalpose Arklių g. 18, Vilniuje. Daugiau informacijos rasite čia.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.