...

Penki patarimai, kaip tapti įkvepiančiu lyderiu

Verslas

2021.09.01

Autorius: Aušra Matulaitytė

Temos: , .

Penki patarimai, kaip tapti įkvepiančiu lyderiu

dr. Ž. Glaveckaitė Gretos Skaraitienės nuotr.

Šiuo metu vadovai labiau nei bet kada sutelkia dėmesį į savo ir darbuotojų lyderystės ugdymą, kad pagerintų verslo rezultatus ir paskatintų darbuotojus išnaudoti visas galimybes. Tačiau, kaip tokiu lyderiu tapti?

Lyderystės tema rašoma begalė knygų, tačiau stipraus lyderio paslaptis paprasta – aistra vadovauti.

Žinių centro augančiam verslui – „bzn start“ – įkūrėja dr. Živilė Glaveckaitė sako, kad vadovas ir lyderis – tai lyg skirtingi pasauliai: „Paskui tikrą lyderį seka komanda, gerbia, jis yra autoritetas, o vadovas gali tiesiog būti geras vadovas, gerai atlikti tam tikras užduotis.“

Mokėkite greitai prisitaikyti

Lyderio sąvoka, dr. Ž. Glaveckaitės nuomone, gana smarkiai pasikeitė ir tai susiję su situacija, kurią teko išgyventi visam pasauliui: pandemiją, nežinomybę. 

„Šiuo metu niekas negali būti tikras, kaip keisis aplinka, tačiau aišku, kad tikram lyderiui reikia greičio sprendimams priimti, imlumo ir tolerancijos reaguojant į rizikas, atsparumo ir lankstumo besikeičiančiomis sąlygomis“, – teigia pašnekovė. 

Prisiimkite atsakomybę

Anot dr. Ž. Glaveckaitės, šiandieninio lyderio sąvoka susideda iš gebėjimo suburti komandą, motyvuoti, įkvėpti ir paskatinti kartu ieškoti naujų, į vartotojų poreikius nukreiptų sprendimų. Todėl drąsa – neatsiejama šių dienų lyderio savybė, kuri padės įveikti baimes, nežinomybę, kas bus toliau. Su tokiu lyderiu komanda jausis saugi ir jaus pasitikėjimą įgyvendinti naujoves, keistis.

Kolegas dažnai įkvepia lyderio gebėjimas „mąstyti, nepaisant ribų“, apsvarstyti alternatyvas ar perspektyvas, kurios neatitinka normos ir yra be galo drąsios. 

Būkite kūrybiški 

Kūryba visada buvo verslo esmė. Kūrybiškumas yra būtinas verslumui, tai žino tie, kurie dar tik pradeda naują verslą ar kuria naują produktą, ir tie, kurių įmonės sėkmingai gyvuoja jau ne vienus metus. 

„Kūrybiškumas – kita kertinė savybė, be kurios lyderystė sunkiai pasiekiama, o charizma yra kaip lipalas, kuris lipdo geriausius ir skatina įdėti maksimalias pastangas įmonės veiklos rezultatams pasiekti“, – sako dr. Ž. Glaveckaitė.

Nebijokite klysti

Specialistė pataria, kad reikia išlaikyti atvirą protą ir klausytis, ką sako jūsų komanda. Geri lyderiai yra tie, kurie gali tapti kempine, pasisemti idėjų ir atsiliepimų, bendradarbiauti su savo komandos nariais. 

Įkvepiantys lyderiai pripažįsta, kad jų pasiekimai retai priklauso tik jiems. Jų pasiekimus lemia ir asmenų, kuriems jie vadovauja, pastangos. Lygiai taip pat, kai viskas klostosi blogai, tai retai tenka tik vienam asmeniui ar komandai. Todėl lyderiai nebijos prisiimti kaltės. Lyderystė gali atnešti daug naudos, tačiau įkvepiantys lyderiai taip pat yra pasirengę prisiimti riziką ir naštą.

Živilės teigimu, tikras lyderis – ne tas, kuris siekia savo tobulumo, yra visažinis, o tas, kuris padeda priimti savo komandai geriausius sprendimus, pats išeina už komforto ribų, sudaro galimybes vieniems iš kitų mokytis. Įvardija ir pats mokosi iš klaidų.

Leiskite komandai augti

„Komanda – tai kapitono rankos, kurios vairuoja, o lyderis – galva, kuri duoda signalus, kur kreipti, pasakoja viziją, turi lakią vaizduotę ir platų požiūrį. Idealu, kai kiti komandos nariai trokšta pasiekti tikslą kartu“, – sako dr. Ž. Glaveckaitė.

Svarbu suburti tinkamus žmones, turinčius tinkamą požiūrį ir aistrą tam, ką jie daro. Palaikanti, įgalinanti aplinka padeda komandai klestėti, todėl svarbu ne tik mokytis iš nesėkmių, bet ir švęsti sėkmę: pagiriant bei motyvuojant. 

Šie penki įgūdžiai ne tik lemia geresnę lyderystę, bet ir padidina darbuotojų įsitraukimą. Įkvepiantys lyderiai skiria laiko motyvuoti, palaikyti, išklausyti ir nustatyti savo komandos galimybes. 

Įkvepiantis lyderis gali efektyviai įtraukti savo darbuotojus ir ugdyti jų stipriąsias savybes, kad verslo rezultatai būtų dar geresni. 

Ekspertai

Dr. Živilė Glaveckaitė

Dr. Živilė Glaveckaitė

„bzn start” įkūrėja, vadovė. / UAB „Glaveckaitė Media”

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.