...

Norite užtikrinti sėkmingą verslo pradžią? Skirkite laiko sau!

Verslas

2020.02.12

Autorius: Reda Aleliūnaitė

Temos: , .

Norite užtikrinti sėkmingą verslo pradžią? Skirkite laiko sau!

Laura Rimkutė Asmeninio albumo nuotr.

Svajojate pradėti nuosavą verslą, tačiau atsakomybės našta jus baugina? Suvokimas, kad visas verslas guls ant jūsų pečių, tikrai gali kelti nerimą. Galbūt reikėtų sulaukti momento, kai jausitės tam pasiruošę, arba tiesiog perlipti per šį nerimą ir pasiryžti veikti? Pradedantieji verslininkai gali susidurti su daugybe abejonių ir nerimu. Patarimais, kaip kovoti su stresu vystant naują veiklą, dalinasi verslo psichologė Laura Rimkutė.

Perdėtas nerimas dėl galimos nesėkmės

Pradedant vystyti naują verslą ar bet kokią kitą veiklą, natūraliai kyla klausimas: o kas bus, jei nepasiseks? Nesėkmės baimė gali ypač sustiprėti, jei nuo to priklauso ir finansiniai įsipareigojimai. Analizuodama, kaip pastebėti pagrindines nerimo priežastis, verslo psichologė sako, kad šiuolaikiniame gyvenime žmonės labai daug nerimauja dėl ateities: „Kai jie startuoja su nauju verslu, jiems tikrai kyla daugybė baimių, yra daug nežinomybės, tad didelę laiko dalį jie mintyse suka įvairiausius scenarijus: kaip viskas gali nepavykti? O jeigu kažkas nepasisektų? Ir taip toliau, kol galiausiai pervargsta.“

Toks pervargimas veikia ne tik psichologinę, bet ir fizinę būseną. „Mūsų smegenys nejaučia jokio skirtumo tarp to, ką mes galvojame, ir to, kas vyksta iš tikrųjų. Net jeigu realybėje mes ir nepatiriame nesėkmių ar bankrotų, bet nuolat apie tai mąstome, mūsų smegenys išskiria į organizmą tuos pačius hormonus, lyg tai vyktų iš tikrųjų“, – teigia L. Rimkutė. Todėl, net jei blogiausias scenarijus ir nepasiteisintų, jausena gali būti tokia, lyg tai jau teko išgyventi.

Pradėti nuo savęs

Verslininkai privalo būti ne tik savo srities ekspertai, jiems tenka susidurti su daugybe įvairiausių veiklų: nuo apskaitos iki žmogiškųjų išteklių valdymo. Efektyviausias būdas kovoti su stresu – skirti kokybiško laiko sau. Bandant suderinti ir nepaskęsti veiklų jūroje, anot lektorės, svarbu treniruoti dėmesio sutelkimą: „Reikėtų rimtai pasižiūrėti į dalykus, kurie, rodos, yra nesusiję su verslu: meditaciją, sąmoningumo praktikas. Sąmoningumo praktikos – tai gebėjimas išlaikyti dėmesį ten, kur norime, svarbiausia, kad dėmesys būtų čia ir dabar. Dėmesys dalykams, kuriuos dabar atliekame, o ne praeities ar ateities siužetų kūrimui – tai yra pagrindinė kompetencija, užtikrinanti mūsų atsparumą stresui. Taip ugdomas gebėjimas laviruoti ir nepražūti šiuolaikiniame tempe.“ 

Verslo psichologė pabrėžia, kad verslą kuriantis žmogus turi ne tik užtikrinti, kad viskas veiktų, bet ir save pastatyti į prioritetų sąrašo viršūnę, kad galėtų skirti laiko sau. Nors verslas ir atsakomybė gula ant verslininko pečių, tačiau kas kitas pasirūpins mumis, jei ne mes patys. Dėmesys fizinei veiklai taip pat yra svarbus aspektas. Pasak L. Rimkutės, geriau jausimės, jei turėsime pakankamą fizinį krūvį, sportuosime, praleisime daugiau laiko lauke, taip pat protingai susidėliosime prioritetus ir bent 15 minučių per dieną skirsime meditacijai.

Kitus konsultuoja savo pavyzdžiu

Verslo psichologė tikina, kad tai, ko moko kitus, atlieka ir pati. Prieš keletą metų pašnekovė perėjo nuo samdomo darbo prie nuosavo verslo, kad galėtų toliau dirbti su širdžiai artima veikla. Su visais iššūkiais, kurie kankina verslininkus, susiduria ir pati lektorė.

Norėdama užkirsti kelią stresui ir turiningai išnaudoti laiką, psichologė laikosi griežto dienos režimo. „Turiu dienos discipliną: jeigu kitą dieną noriu skirti laiką bendravimui, turiu eiti laiku miegoti. Miegoti einu anksti, o keliuoti penktą ryto. Tam, kad padaryčiau tai, ko mokau ir kitus: pradedu rytą nuo bėgiojimo, tada medituoju ir sėdu prie darbų, – atskleidžia L. Rimkutė. – Ryto valandos yra neįtikėtinai efektyvios: padarau dalykus keturiskart greičiau, kurie po to man užtruktų ilgiau, jei daryčiau juos dienos metu.“ Svarbiausia, kad jausdama teigiamą tokio dienos režimo efektą, verslo konsultantė yra motyvuota jo laikytis, taip pat kalbėti ir dalintis tuo su kitais. 

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.