Komandinio darbo iššūkiai: rotacija, motyvacija ir lankstumas
2021.06.29
Temos: Darbuotojai, Marketingas, Vadyba.
Komandos formavimas, mokymai, susibūrimai, rytinė kava su kolegomis daugelyje įmonių šiais metais buvo primiršti. Žmogiškųjų išteklių skyrių bei įmonių vadovų laukė rimti iššūkiai – kaip suvienyti komandą bendram tikslui, kuomet visas darbas keliasi į nuotolinę erdvę bei apskritai motyvuoti darbuotojus.
Vieno iš lyderiaujančių Lietuvoje pilnai aptarnaujamų biurų ir bendradarbystės erdvių operatoriaus „Workland“ vadovė Laura Panovienė pastebi, jog komandų lyderiams išties kilo keblumų. Jie stebimi tiek suburiant komandas, tiek motyvuojant pavienius darbuotojus. Teko ieškoti būdų, kaip įkvėpti juos nuotoliniam arba hibridiniam darbui, kelti ūpą įsivyravus visai pandeminei situacijai. Ypač nemažai sunkumų patyrė naujai įsisteigiančios įmonės, tik pradedančios kurti savo kultūrą. L. Panovienės teigimu, nors pačioje pradžioje dalis darbuotojų labai džiaugėsi galimybe dirbti iš namų, ilgainiui suprato, kad namų erdvė dažnu atveju demotyvuoja ar net vargina.
„Nors 2020 metų kovą, prasidėjus karantinui, rinkoje pasijautė sulėtėjimas, viešojoje erdvėje buvo keliami klausimai, ar biurai iš viso dar bus reikalingi, jau antroje metų pusėje užklausų biurams ir darbo vietoms skaičius normalizavosi – pasijautė labai aiškus poreikis ramiai darbo vietai, atsiriboti nuo namų“,- pastebi pašnekovė.
Prisitaikyta prie naujos realybės
Paklausta, kuo jos akimis skyrėsi pirmasis ir antrasis karantinai, L. Panovienė patikina – antrojo metu aiškumo kur kas daugiau. Verslai jau susigyvenę su esama situacija ir visi ieško sprendimų prisitaikyti prie naujos realybės.
„Antrojo karantino metu išmoktos tam tikros pamokos. Rinka suaktyvėjo, verslas turėjo pakankamai laiko peržiūrėti biudžetus, įsitikinti racionalesnių lanksčių biurų nuomos sprendimų nauda, tad tokius biurus ir pradėjo drąsiau rinktis“,- pastebi „Workland“ vadovė.
Vienas iš Žmogiškųjų išteklių komandų iššūkių buvo darbuotojų rotavimas. Kiekviena įmonė siekė kiek įmanoma sumažinti socialinių kontaktų skaičių, organizuoti darbą taip, kad atsiradus viruso židiniui darbovietėje liktų bent dalis žmonių, kurie galėtų tęsti savo darbus. L. Panovienės teigimu, šioje vietoje išryškėjo naujos problemos. Įmonėms buvo įprasta nuomotis didelius plotus, , tačiau pandemijos metu, pritaikius darbuotojų rotaciją, tokiuose biurai tapo gerokai per dideli. Nepaisant to, mokama yra už visą ofiso plotą ir ne tik nuomą, bet ir jo priežiūrą, valymą ir pan.
„Tai buvo dar viena priežastis, kodėl ženkliai išaugo susidomėjimas bendradarbystės centrais, lanksčių ofisų nuoma. Galimybės darbuotojų rotacijai atliepia dabartinį verslo poreikį – racionaliau panaudoti darbo vietas derinant darbą biure su darbu iš namų, bet nepermokėti už nenaudojamą plotą. Didėjant darbo vietų poreikiui sukuriama ir lengva galimybė plėstis be ilgų įsipareigojimų, tada, kai reikia. Taip pat, net naudojant biurą vos kelias dienas per savaitę, gaunama aukščiausio lygio paslauga. Juk malonu žinoti, kad biuras visuomet tvarkomas, prižiūrimas, ir visada grįžęs rasiu komfortišką, reprezentatyvią darbo vietą“,- privalumus vardija pašnekovė.
Galimybė bendrauti
Dėl pandemijos poveikio, nemažai dėmesio skiriama darbuotojų elgsenos ir psichologinės būsenos tyrimams. Vienas jų atskleidė, kad motyvacijos stoka šiuo laikotarpiu labiausiai skundžiasi jaunesni nei 35 metų amžiaus darbuotojai, tačiau problema opi visose amžiaus grupėse. Pagrindinės priežastys, kurias nurodo respondentai – netinkama darbo aplinka namie, trukdžiai, bendravimo su kolegomis stoka, komandinio darbo trūkumas. L. Panovienė įsitikinusi – sušvelninti šią situaciją verslams įmanoma renkantis lanksčių biurų paslaugas, kur darbuotojus būtų galima ne tik patogiai rotuoti, leidžiant bent daliai komandos bendrauti tarpusavyje, bet ir užtikrinti komfortišką darbo aplinką kiekvienam.
„Svarbu suvokti, jog pasirinkus bendradarbystės centrą, darbuotojai turės daugiau funkcionalių erdvių. Jos skirtos ne tik darbui, bet ir poilsiui. Čia pakanka įranga aprūpintų erdvių privatiems konferenciniams skambučiams, kas šiuo metu labai aktualu susitikimams vykstant virtualiai. Dėliojant pliusus ir minusus, naudinga įvertinti, kad pilnai aptarnaujamuose bendradarbystės centruose bus gaunama kelis kartus daugiau erdvės, nei nuomojant įprastinį biurą. Be to, nereikia permokėti už jo priežiūrą, įrengimą, nereikalingos jokios pradinės investicijos. „Flex“ biuro nuoma yra racionalus pasirinkimas, čia gaunamas ne tik biuras su stalu ir kėde, bet viskas ko reikia „po vienu stogu“ – moderni aplinka, verslo bendruomenė, profesionalus aptarnavimas, užtikrinantis reprezentatyvumą, puikią darbinę atmosferą ir maksimalų komfortą, bei produktyvumą darbe“,- pasakoja L. Panovienė.
Ekspertai
Laura Panovienė
Workland valdomų centrų Lietuvoje vadovė / Workland Lietuva
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.