...

Klausimai, padedantys atskleisti būsimą darbuotoją

Verslas

2015.02.10

Autorius: Gražina Vincel

Temos: , .

Klausimai, padedantys atskleisti būsimą darbuotoją

Božena Petikonis-Šabanienė - personalo atrankos ir laikinojo įdarbinimo paslaugų įmonės „Manpower Lit“ vadovė. Asmeninio archyvo nuotr.

Dar nėra sukurta įrankių, kuriais galima 100 proc. nuskenuoti žmogų ir tiksliai nustatyti, koks yra jo potencialas darbo rinkoje, bet nemažai naudingos informacijos galima gauti pateikus tinkamus klausimus. Tuo įsitikinusi Božena Petikonis-Šabanienė, personalo atrankos ir laikinojo įdarbinimo paslaugų įmonės „Manpower Lit“ vadovė. Jos teigimu, svarbiausius klausimus galima suskirstyti į tris pagrindines grupes: apie motyvaciją, vertybes ir mąstymo tipą.

Pateikite pavyzdį, kai įveikę iššūkį didžiavotės savimi

Motyvacija yra vienas svarbesnių dalykų, kuriuos reikėtų įvertinti kandidatui atėjus į darbo pokalbį. Ji nusako tiek darbuotojo norą dirbti, tiek jo suinteresuotumą pačia pozicija, darboviete. Be to, ji padeda suprasti, kas žmogui būtina, kad jis jaustųsi gerai, patogiai, norėtų siekti daugiau.

Galima užduoti ir tikslinamuosius klausimus, pavyzdžiui: „Prisiminkite tokį laiką karjeroje, kai jautėtės laimingas.“

B. Petikonis-Šabanienė

Klausimų formuluotės motyvacijai nustatyti gali būti labai įvairios. Pradedant klasikiniu ir kartais, kandidatų manymu, labai pabodusiu variantu: „Kas jus šiandien motyvuoja? Kokia yra jūsų motyvacija? Dėl ko atėjote į šį susitikimą?“ Ir baigiant išplėstiniais klausimais: „Pateikite pavyzdį, kai įveikę iššūkį didžiavotės savimi.“

Prisiminkite tokį laiką karjeroje, kai jautėtės laimingas

Klausimų grupė, susijusi su vertybėmis, labai svarbi ir vertinga ne tik darbdaviui, bet ir darbuotojui. Būtina suprasti, ar iš tikrųjų abiejų pusių vertybės yra suderinamos. Jos gali skirtis tam tikrame etape, keistis.

Mūsų klientai kartais klausia, kaip sužinome, kokios yra žmogaus vertybės, ko reikėtų klausti. Būtent apie vertybes kandidatai dažniausiai kalba patys, atsakydami į kitus klausimus. Nejučiomis jie pakartoja, pabrėžia, kas jiems dabar yra svarbu. Galima užduoti ir tikslinamuosius klausimus, pavyzdžiui: „Prisiminkite tokį laiką karjeroje, kai jautėtės laimingas.“ Arba tiesiog paklausti: „Kokios yra pagrindinės vertybės, kuriomis vadovaujatės?“

Jei žmogus norėtų darbe turėti streso nekeliančią aplinką arba mažiau įtampos, tokių darbo pasiūlymų kaip budėjimas naktimis, darbas policijoje ir pan. reikėtų atsisakyti, nes tos pozicijos darbo sąlygos ir paties žmogaus vertybės šiuo metu yra skirtingos.

Kiek golfo kamuoliukų telpa į mokyklos autobusą?

Trečioji klausimų grupė susijusi su mąstymo tipu, kurį tiksliausiai nusako galvojimo būdas ir greitis. Vienas sudėtingesnių dalykų yra numatyti darbuotojo potencialą, ar jis mąstys tokia pat ar panašia kryptimi, kaip reikėtų tam tikrai pozicijai.

Praktikoje taikomi ir dažniausiai pasiteisina į galvosūkius panašūs klausimai, pavyzdžiui: „Kiek golfo kamuoliukų telpa į mokyklos autobusą?“ Kitas pavyzdys: kandidatui reikėtų įsivaizduoti, kad jis turi aštuonis vienodai atrodančius kamuoliukus, svarstykles ir galimybę pasverti turimus kamuoliukus tik du kartus. Kandidatui reikia pasakyti, kaip jis nustatys, kuris tų identiškai atrodančių kamuoliukų yra sunkesnis, nes tik vienas jų yra didesnio svorio.

Tokių klausimų pagrindinė vertė yra ne tiek atsakymas, formuluotė ar skaičius, bet tai, kaip ir kokius veiksmus kandidatas daro bandydamas į juos atsakyti. Būtent tokio pobūdžio klausimai padeda įvertinti, kaip greitai žmogus mąsto, ar naudoja argumentus, ar ramiai reaguoja į iššūkį ir pan.

Į kiekvieną klausimų grupę gali tilpti šimtai klausimų formuluočių, bet, kad ir kokia būtų formuluotė, svarbu gauti kuo išsamesnį atsakymą ir jį tinkamai interpretuoti.

Į asmenines savybes nukreiptus klausimus verta užduoti užsienio kalba

Kai žmogus šneka negimtąja kalba, jam fiziologiškai reikia daugiau laiko ir pastangų atsakymui sudėlioti, savo mintims išdėstyti. Dėl to jis turi mažiau laiko ir galimybių tuo pat metu kurti nebūtas ar sau naudingas istorijas. Net jeigu yra labai gabus ir greitai sukuria, paprastai kita kalba patikslinant klausimus yra daug didesnė tikimybė, kad jis bus pamiršęs, ką sakė, nes vienu metu smegenys turi dirbti dviem kryptimis.

Konkrečiai pozicijai nebūtinus klausimus geriau palikti nuošalyje

Nepalikite klausimyne formuluočių, kurios ten yra tik dėl nusistovėjusio standarto. Kai klausimai užduodami vien tam, kad pokalbis truktų ilgiau, iš atsakymų negaunama jokios papildomos vertės. Taip pat reikia vengti klausimų jautriomis temomis ar susijusių su konfidencialia informacija. Dažniausiai atsakymai į tokius klausimus neteikia tiek vertingos informacijos, kad iš viso reiktų juos pateikti.

Verta prisiminti, kad klausimai yra tik priemonė informacijai surinkti, tad labai daug priklauso nuo klausiančiojo įgūdžių analizuoti gautą informaciją, daryti išvadas, o ne pasiduoti asmeninei simpatijai vienam ar kitam kandidatui.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.