...

Kaip dirbti su laisvai samdomais interneto specialistais?

Verslas

2014.07.29

Autorius: Marija Rudzevičiūtė

Temos: , .

Kaip dirbti su laisvai samdomais interneto specialistais?

Ilgametę patirtį turintis interneto puslapių dizaineris, paslaugas teikiantis užsienio rinkoms, geriausiais savo laikais per mėnesį uždirbdavo 15–20 tūkst. litų flickr.com nuotr.

„Kai kurie žmonės iš principo nori jaustis laisvi ir patys planuoti savo laiką, darbo principus ir, be abejo, jo kainą. Kiti tiesiog negali dirbti sistemingai ir griežtai pagal darbo valandas. Yra ir trečioji kategorija – aukščiausios klasės profesionalai, kurių įkainiai yra ne mažesni nei tas pačias paslaugas teikiančių įmonių ir kuriems visiškai neapsimoka dirbti kažkam, nes kokybiškas paslaugas teikiančių laisvai samdomų darbuotojų poreikis dažniausiai yra labai didelis, o uždarbis per mėnesį neretai siekia penkiaženklę sumą“, – kokie būna laisvai samdomi interneto specialistai ir kodėl tokiems būti kartais yra siekiamybė, „BZN start“ skaitytojams pasakoja „Media inovacijų“ vadovas Šarūnas Straševičius.

„Perkantieji laisvai samdomų specialistų paslaugas daugmaž yra susipažinę su savo veiklos rūšies rinkos kainomis, tačiau dažnai, prireikus nupirkti patyrusio laisvai samdomo specialisto laiką, kainą, darbo principus bei kitas sąlygas diktuoja laisvai samdomas specialistas. Kainą dažniausiai nulemia atlikti darbai, turima patirtis ir gebėjimas save „parduoti“. Tačiau kartais susiduriu su situacijomis, kai specialistas geras, bendravimas su juo labai sudėtingas, o kitais atvejais atrodo žmogų „nors prie širdies dėk“, tačiau vėliau paaiškėja, kad vis dėlto geriau moka šnekėti nei dirbti“, – kaip svarbu atidžiai rinktis laisvai samdomą specialistą, patirtimi dalijasi pašnekovas.

Būtinos konkrečios sutarties sąlygos

Paklaustas, kiek uždirba geriausi interneto specialistai, Š. Straševičius atvirauja: „Sunku apibrėžti konkrečių verslo sričių uždarbius, tačiau galiu paminėti, kad vienas mano pažįstamas, ilgametę patirtį turintis interneto puslapių dizaineris, paslaugas teikiantis užsienio rinkoms, geriausiais savo laikais per mėnesį uždirbdavo 15–20 tūkst. litų.“

Viską išsprendžia sutartys, kuriose turi būti aiškiai įvardytos sąlygos ir sutarties objektas, t. y. jeigu yra perkamas logotipo kūrimas, turi būti įvardyta paslaugos kaina, terminas, kiek variantų bus pateikta, kas bus, jeigu nė vienas variantas netiks klientui, kas papildomai bus kuriama, kokiais formatais bus pateikiamas rezultatas ir pan.

Š. Straševičius

Tačiau iš tiesų kokybiškai dirbančių specialistų, pasak pašnekovo, rasti sunku: „Dažniausiai pradžioje jie visi viską gali, viską moka ir terminai jiems atrodo daugiau nei realūs, tačiau susidūrę su sunkumais jie pradeda slapstytis, dingti keletui dienų ar net savaičių. Jie tiesiog morališkai ir psichologiškai pavargsta nuo projekto ir dažnai jau būna pradėję kažkokį įdomesnį ar pelningesnį darbą. Todėl dirbti su laisvai samdomais specialistais yra trys būdai: optimistinis – tikėti, kad viskas bus gerai, ir pradėti darbus tiesiog susitarus žodžiu, realistinis – įforminti santykius sutartimi, kurioje būtų numatyti terminai, kainos ir sąlygos, bei pesimistinis – pasirašyti griežtą sutartį, kurioje būtų numatyti konkretūs terminai ir sankcijos, kurios gresia jų nesilaikant. Beje, neprošal ir gera rekomendacija. Tad galima paprašyti vieno iš užsakovų kontaktų.“

Ir užsakovai sukčiauja

„Sudėtinga nusistatyti, kas yra kokybė. Tai yra didžiausia ir dažniausia problema, su kuria susiduriame. Tik konstruktyvus dialogas ir argumentų kalba dažniausiai padeda tai išspręsti. Yra tekę girdėti istorijų, kai klientai apgauna laisvai samdomą specialistą, prisidengdami tariamai nekokybiškomis jo paslaugomis, su juo neatsiskaito, o vėliau savavališkai naudoja sukurtą produktą.

Šiuo atveju viską išsprendžia sutartys, kuriose turi būti aiškiai įvardytos sąlygos ir sutarties objektas, t. y. jeigu yra perkamas logotipo kūrimas, turi būti įvardyta paslaugos kaina, terminas, kiek variantų bus pateikta, kas bus, jeigu nė vienas variantas netiks klientui, kas papildomai bus kuriama, kokiais formatais bus pateikiamas rezultatas ir pan. Kitaip tariant, tik patyręs specialistas gali įsivardyti didžiausias ir dažniausiai kylančias problemas bei jas aprašyti sutartyje. Reikia suprasti, kad sutartyje, kad ir kokia ji būtų formali, prieduose turi ir privalo būti aprašytos net absurdiškiausios situacijos, nes tik taip galima išvengti abipusio konflikto“, – kaip nesusikalbėjimas gali sugriauti gerą projektą ir santykius, pasakoja Š. Straševičius.

Linksmų istorijų neišvengia

„Labai dažnai su kolegomis ir partneriais pakalbame apie laisvai samdomus specialistus. Dažnai papokštaujame apie įvairias patirtis, tačiau, kad ir kaip liūdna, visi jos turi gana karčios. Kiekvienas interneto sprendimų agentūros projektų vadovas turi savo istorijų apie darbą su Indijos laisvai samdomais specialistais. Mūsų asmeninis įdomiausias ir kartu juokingiausias atsitikimas buvo, kai didesnės apimties darbui samdėme indą programuotoją, kuris savo darbą įvertino valandiniu įkainiu ir padirbęs keletą valandų pareiškė, kad jam jau gana ir kad mes jau turėtume sumokėti už jo atliktą darbą, kuris sudaro vos kelis procentus viso sutarto darbo“, – linksmą nutikimą prisimena pašnekovas.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.