...

Turėk gerą idėją, o pinigų duos minia

Verslas

2012.07.10

Autorius: Gintaras Gimžauskas

Temos: , .

Turėk gerą idėją, o pinigų duos minia

Perry Chen, Yancey Strickler ir Charles Adler http://northwesternbusinessreview.org nuotr.

Lietuvoje neretai pasigirsta sakant, kad mūsų šalyje žmonės, o ypač jaunimas, yra tikrai kūrybingi ir turi įvairių idėjų, tačiau jų įgyvendinimui dažnai trūksta vienos svarbios sudedamosios dalies – pinigų.

Visi žino, jog geriausia apsieiti be banko pagalbos ir savarankišką veiklą pradėti investuojant savo pinigus. O ką daryti, jei tau nepasisekė ir negimei turtingų tėvelių šeimoje arba dar neuždirbai tiek, kad turėtum ką investuoti? Juk idėjos sklando ore ir jei greitu laiku jos neįgyvendinsi, tikėtina, kad kažkas kitas tai tikrai padarys. Ypač jei kalba eina apie meną, kuris jau nuo seno gyvena iš kitų paramos. Pavyzdžiui, XV a. Mikelandželą ir Leonardą da Vinčį rėmė turtinga šeima iš Florencijos – Medici. Šiais laikais galima apsieiti ir be didelių bei įgeidžių rėmėjų.

Stulbinamai paprastą ir efektyvią išeitį meninkai, pradedantieji verslininkai ir kiti gerų idėjų ir kilnių tikslų turintys asmenys gali rasti čia pat – internete.

Prieš keletą metų virtualioje erdvėje pasirodė sprendimai, kurių pagrindinė varomoji jėga yra atskiri individai, suformuojantys grupę arba kitaip tariant minią. Lietuvoje geriausiai žinoma tokiu modeliu paremta grupinio apsipirkimo paslauga, kurią siūlo daugybė skirtingų tinklalalpių. Grupinis finansavimas veikia panašiai, tik žmonės, kurie moka pinigus, perka ne daiktą ar paslaugą, o prisideda prie idėjos, kurie jiems atrodo patraukli ir naudinga, įgyvendinimo. Ne veltui lietuvių patarlė sako: „Kur du stos, visados daugiau padarys“.

Šiuo metu didžiausias meninių projektų grupinio finansavimo sprendimas pasaulyje yra Niujorke įsikūręs kickstarter.com. Ši platforma skirta dizaineriams, fotografams, filmų kūrėjams, muzikantams, aktoriams ir kt. Kiekvienas iš jų turi galimybę pristatyti savo idėją, nustatyti renkamą sumą bei terminą, per kurį ji turi būti surinkta. Žinoma, pasiseka ne visiems, tačiau nuo 2009 m., kai kickstarter.com pradėjo veiklą, lėšas sėkmingai surinko daugiau nei 26 tūkst. projektų. Bendra jiems skirtų lėšų suma siekia 234 mln. JAV dolerių, iš kurių 5 proc., kaip komisinis mokestis, atiteko kickstarter.com.

Iš viso pinigus įvairiems projektams aukojo 2 mln. žmonių, o daugiausiai dėmesio sulaukė tos idėjos, kurių įgyvendinimui reikėjo iki 10 tūkst. JAV dolerių. Tiesa, yra ir 7 projektai, kurie surinko daugiau nei 1 mln. JAV dolerių.

Žmonės savo paramą skiria dažnai dėl to, kad patiki pristatyta idėja. Tačiau tai nėra vienintelė jų paskata. Projektus finansuojantys asmenys, priklausomai nuo skirtos paramos dydžio, sulaukia ir idėjos įgyvendintojų dovanų. Dažniausiai tai būna muzikos įrašai, filmai ar rėmėjo paminėjimas prie kūrinio. Tiesa, tie, kurie ryžtasi paaukoti įspūdingas sumas, gali sulaukti ir kelionės į Tokijuje esančia meno galeriją.

Kad ir kaip stebinančiai tai skamba, tačiau kickstarter.com nebuvo pirmasis grupinio finansavimo projektas. Jo kūrėjams Perry Chen, Yancey Strickler ir Charles Adler dar tik svarstant, kokį veiklos modelį pasirinkti, internete jau veikė kiva.org, sellband.com ir indiegogo.com. Tiesa, kiekvienas iš pastarųjų turi skirtingus tikslus. Pavyzdžiui, kiva.org suteikia galimybę vakariečiams finansuoti trečiojo pasaulio šalių gyventojų idėjas, o sellband.com – skirta tik muzikos grupėms. Visgi juokiasi tas, kas juokiasi paskutinis.

Kickstarter.com pasiūlė tai, ko nebuvo kitur. Bene patraukliausia šios paslaugos savybė yra ta, kad lėšos, kurias skiria žmonės projektų įgyvendinimui būna pervedamos prašantiems paramos tik tuomet, kai surenkama arba viršijama reikalinga suma. Taip užtikrinama, kad skirtos lėšos bus panaudotos tikslingai, nes atidavus tik dalinį finansavimą iškyla pavojus, jog kuriamas produktas bus nekokybiškas arba apskritai nebus sukurtas.

Nesėkmės atveju, kai projektas nesurenka reikalingos pinigų sumos, paaukoti pinigai nebūna nuskaičiuojami iš paramos teikėjų kreditinių kortelių. Taigi kickstarter.com veiklos principas – viskas arba nieko.

Dabar internete yra daugybė įvairių projektų, kurie naudoja panašų grupinio finansavimo modelį, bet orientuojasi į skirtingas auditorijas bei poreikius. Štai keli geriausi sprendimai:

http://wefunder.com/beta – „startup’ams“

http://www.startupaddict.com – „startup’ams“

http://www.believersfund.com/en – programėlių išmaniesiems įrenginiams kūrėjams

http://www.quirky.com – išradėjams

http://mycofolio.com – smulkiajam verslui

http://startsomegood.com – socialinio verslo įgyvendintojams

Kickstar.com galite rasti ir Lietuvos idėjas: http://www.kickstarter.com/projects/1956928610/the-bathroom-working-title-short-film

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.