...

Kokią verslo formą rinktis?

Žinių bazė

2013.09.30

Su draugu norime vežti keleivius į užsienį su mikroautobusu. Dėl to kyla keletas klausimų. Pirmas būtų: Kokia forma geriau vykdyti veiklą, kad būtų naudingiausia ir paprasčiausia mums? Kadangi veikla bus pradedama skolintomis lėšomis, būtų įdomu sužinoti kaip geriau elgtis: steigti juridinį asmenį ir skolintis juridinio asmens vardu, ar vykdyti individualią veiklą ir skolintis fizinio asmens vardu. O gal individualią veiklą vykdantiems asmenims yra kokia paskolų rūšis, kad skirta paskola verslo steigimui ar plėtrai?

Temos: .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Audrius Slažinskas

Vyresnysis teisininkas / „SPC legal”

Publikavimo data: 2013-09-30 12:25

Renkantis verslo formą reikia atkreipti dėmesį į keletą dalykų: užsiimti individualia veikla yra paprasčiau – nereikia steigti įmonės, kurti įmonės...

Publikavimo data: 2013-09-30 12:25

Renkantis verslo formą reikia atkreipti dėmesį į keletą dalykų: užsiimti individualia veikla yra paprasčiau – nereikia steigti įmonės, kurti įmonės valdymo struktūros, reikalingos mažesnės pradinės investicijos, tačiau prieš apsisprendžiant, ar užsiimti individualia veikla, ar steigti juridinį asmenį, reikia atsižvelgti ir į tai, kad skiriasi šių dviejų verslo vykdymo formų apmokestinimo tvarka ir mokesčių tarifai, atsakomybės laipsnis, steigėjų skaičius ir panašiai.

Turint omenyje tai, kad Jūs veikla norite užsiimti kartu su draugu ir, preziumuojama, norėsite tapti lygiaverčiais partneriais, Jums individualios veiklos sistema nelabai tinka – turėsite steigti juridinį asmenį. Čia galite rinktis – steigti mažąją bendriją, ar, jei manote, jog turėsite tam pakankamai pradinių lėšų, uždarąją akcinę bendrovę. Tačiau prieš steigiant mažąją bendriją turėtumėte atkreipti dėmesį į mokestinius pasikeitimus, įsigaliosiančius nuo 2014 m. sausio 1 d. (iki šiol mažosioms bendrijoms buvo taikomos tam tikros lengvatos). Įsigaliojus šiems pakeitimams, mažosios bendrijos nariai privalės mokėti VSD ir PSD mokesčius. Taigi, nors įsteigti mažąją bendriją yra pigiau ir paprasčiau nei uždarąją akcinę bendrovę (nėra nustatyto minimalaus įstatinio kapitalo), ilgalaikėje perspektyvoje mažoji bendrija neturi akivaizdžių privalumų. Kitas svarstytinas variantas galėtų būti individuali įmonė, tačiau turite turėti omenyje faktą, jog individualios įmonės steigėju gali būti tik vienas asmuo (Jūsų draugas galėtų būti darbuotojas), taigi iškyla problemų norint įtvirtinti lygiavertę partnerystę versle.

Lietuvoje veikia nemažai verslumo skatinimo programų. Pavyzdžiui, jei Jūs: (i) nesate sulaukęs 29 m. amžiaus; arba (ii) esate neįgalus; arba (iii) esate bedarbis (per paskutinius 12 mėn. ne mažiau nei 6 mėn. esate registruotas Darbo biržoje); arba (iv) esate vyresnis nei 50 m. – galite pretenduoti į kompleksinę „Verslumo skatinimo fondo“ paskolą iki 86 tūkst. Lt. (nesvarbu ar veikiate pagal individualia veiklą, ar esate įsteigę juridinį asmenį, tačiau pastarasis turi būti įregistruotas ir veikiantis ne daugiau kaip 1 metus), kai kompensuojami 95 proc. palūkanų bei (kad nereiktų įkeisti savo buto) INVEGA valstybės garantija garantuojami 80 proc. paskolos sumos. Be to, taip pat galite gauti ir dalies darbuotojų darbo užmokesčio kompensavimą. Šios paskolos palūkanų norma – paskolos gavėjas turi mokėti 3 mėn. VILIBOR +0,1 proc., bet ne mažiau kaip 2 proc. ir ne daugiau kaip 6 proc. metinių palūkanų, plius kredito unijos maržą (pastovią palūkanų dalį), kuri negali viršyti 3,49 proc.

Ekspertai

Audrius Slažinskas

Audrius Slažinskas

Vyresnysis teisininkas / „SPC legal”

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.